MANDRU CA SUNT ROMAN

Creat de mape 48-petru manea, Aprilie 24, 2015, 08:47:35 PM

« precedentul - următorul »

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

tinumaftei

Citat din: oroles din Ianuarie 20, 2016, 03:14:48 PM
Domnule pistol28, as fi de acord cu ce scrie domnul Roxin (i-am zis totusi "domnul" desi nu e decat un pseudointelectual) daca: 1. "Scrierea" de pe tablitele de la Tartaria ar fi descifrata, asa cum este cazul scrierei cuneiforme (sumeriene). Cei care au cercetat placutele scrise in cuneiforma au gasit povesti interesante si chiar coduri de legi. 2. Daca s-ar dovedi ca acele obiecte nu aveau o functie artistica. Personal consider ca erau obiecte decorative (aveau o functie artistica, nu cred ca e vorba despre o scriere autentica).
:D
..iar semnele ce se repeta pe anumite obiecte ar putea fi semne de individualizare (personalizare) a unor obiecte ce apartineau unui proprietar. Asa cum cineva isi face niste crestaturi pe sculele lui, sau satenii isi vopsesc sau cresteaza urechile animalelor ca sa stie fiecare ce animal are!! Ipoteza cu scrierea este exagerata. Nici o cultura antica nu ne vorbeste de o civilizatie dunareana. Pai daca exista, sau daca existase mai inainte, trebuie ca lucrul acesta sa ramana in memoria colectiva. Pana la urma zona invocata nu se afla decat la 1000-1500 de km de orientul mijlociu!!!

pistol28

https://vieilleeurope.wordpress.com/2014/07/26/la-seimeni-case-circulare-de-300mp-si-un-inel-fabulos-pe-autostrada-transilvania-un-oras-de-100ha-se-dezvaluie-civilizatii-mai-vechi-decit-piramidele-old-europe-5000bc/

Tot pe traseul autostrăzii, arheologii conduşi de Luca au cercetat, la Miercurea Sibiului, o altă aşezare din epoca pietrei, în care au găsit un fragment de ceramică inscripţionat cu o scriere cuneiformă veche de... 8.000 de ani!

Din acel moment, viziunea directorului de la Brukenthal (Sabin Luca) despre neolitic s-a schimbat – "Eu sunt zguduit. Am publicat volume internaţionale cu semne şi simboluri, căutând să destructurez ideea după care în neolitic exista scriere. În cazul acesta nu e ornament... Este o descoperire deosebită", spunea Luca, uluit de acea scriere.


Seimeni, Hamangia, La Tene, Axiopolis – a 7000 year history ... 200 de locuinte circulare de 300mp, cea mai mare concentrare de locuinte circulare cu diametru de peste 20m din Europa ..


https://www.google.ro/maps/@44.3968011,28.0743716,507m/data=!3m1!1e3
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

dredd

Se inchide Antena 3.

O fi bine, o fi rau?

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

albinasebes

da, au prins sobolanul sef si se confisca vizuina
poate scoate ceva statul roman sa poata da la alti hoti
si asa se invarte lumea
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

oroles

Voi ce parere aveti de ce spune iranianul asta de 27 dr ani? Voi cand v-ati dus la munca in Italia v-a pus la dispoziție statul italian translator? Intr-un an invatam si persana. Ce mentalitate au! De aia sunt mandru ca sunt roman!
http://m.stirileprotv.ro/lbin/mobile/index.php?article_id=3716381
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cristel

#83
Citat din: adrian_bz din Februarie 15, 2016, 10:38:24 PM
Se inchide Antena 3.

O fi bine, o fi rau?
Cine ti-a spus ca se inchide?  :rotfl:   Daca se muta in alt sediu se inchide? Sau le place doar intr-o anumita cladire? Stiu, stiu, si mie mi-ar fi placut sa pot cumpara 4 hectare intravilan Bucuresti din buza parcului Herastrau cu 10000 de lei, pret de garsoniera la timpul respectiv... Cand ai 10000 de euro salariu tipi ca te inchide iar cei care traiesc doar cu 1000 de lei pe luna si cred asta... Asta inseamna sa stii sa manipulezi masele!  :yes:
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

dany 1

Bravo Cristel  =D> Ce bine ca mai sunt  si oameni care judeca in tara asta. Psihologia manipulării maselor de oameni este destul de greu de înțeles. Aaaa, era sa uit cuvântul COLECTIV  va spune ceva ?  Tot manipulare a fost si acolo . Ma abțin sa mai comentez ca am zis sa nu ma mai enervez azi.....
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

dany 1

Bravo Cristel  =D> Ce bine ca mai sunt  si oameni care judeca in tara asta. Psihologia manipulării maselor de oameni este destul de greu de înțeles. Aaaa, era sa uit cuvântul COLECTIV  va spune ceva ?  Tot manipulare a fost si acolo . Ma abțin sa mai comentez ca am zis sa nu ma mai enervez azi.....
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

mape 48-petru manea

Se pare ca te-ai enervat de doua ori  :P

dany 1

Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

vulpea

se manipuleaza la greu,in fiecare zi si cu fiecare ocazie.precis tu nu manipulezi ?!

stefan1

Citat din: Cristel din Martie 05, 2016, 03:13:07 PM

Cine ti-a spus ca se inchide?  :rotfl:   Daca se muta in alt sediu se inchide? Sau le place doar intr-o anumita cladire? Stiu, stiu, si mie mi-ar fi placut sa pot cumpara 4 hectare intravilan Bucuresti din buza parcului Herastrau cu 10000 de lei, pret de garsoniera la timpul respectiv... Cand ai 10000 de euro salariu tipi ca te inchide iar cei care traiesc doar cu 1000 de lei pe luna si cred asta... Asta inseamna sa stii sa manipulezi masele!  :yes:

  Iara se reiau discutiile!
  Daca nu se facea atata caz chiar se inchidea. La acea descindere li s-a dat 5 zile pentru mutare, cu amenintarea ca dupa acea perioada proprietarul intrerupe utilitatile. Faptul ca a fost o actiune de forta si nelegala s-a adeverit cand s-a dat o hotarare judecatoreasca de evacuare abia dupa doua saptamani. In mod sigur nici la termenul dat acum nu se va putea muta toata tehnica de transmisie in alt loc. Am mai explicat ca unele sisteme trebuiesc dublate, deci recumparate, ca altfel emisiile s-ar opri si autorizatia de emisie se pierde. Si asa, noua locatie trebuie sa primeasca o serie de autorizatii pentru a putea sa emita de acolo legal, iar autorizatiile se dau dupa lunii de zile.
  Cristel, chiar nu vezi cum sta treaba acolo? Terenul cel scump de care vorbesti este tot acolo. El reprezenta 90% din tot prejudiciul revendicat la proces. De ce nu s-a grabit statul sa il valorifice de atunci? De ce nu il valorifica acum cu graba cu care vrea sa ia sediul Antenelor, care nu au facut niciodata parte din institutul luat de Voiculescu? AVAS-ul a evaluat acel teren la 10 milioane euro fata de 60 milioane cat a spus evaluatorul (neautorizat) din proces. Dar si 10 milioane este exagerat, ca o suprafata vecina mai mare si cu iesire la lac a fost cumparata doar cu 1 milion. De fapt de la inceput tinta a fost Antenele, nici macar Voiculescu. Supraevaluarea groteasca a prejudiciului a fost facuta anume pentru ca prin recuperare extinsa sa i se ia lui Voiculescu tot ce are si astfel sa falimenteze si Antenele.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)