Evitarea umezelii excesive in stup iarna

Creat de dan sebastian, Noiembrie 09, 2014, 07:07:01 AM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Sincer, cinsider deschiderea prea mare. Clar nu vei avea umezeala. Mi-as dori insa sa ai o familie extrem de buna sa poata supravitui crivatului iernii. Cea mai mare problema va fi cand bate vantul. Macar daca ai fi avut posibilitatea sa reduci spatiul gol cu 2/3.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

Citat din: MirceaCalin din Noiembrie 13, 2014, 07:28:42 AM
Teoretic da, dar vreau să experimentez iernarea fără şubere, cu riscul consumului mai mare de hrană !

nea  Gica R. asha ierna , ba mai mult intre F A shi ramele de cuib mai avea un corp cu rame goale   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

romikele

Citat din: MirceaCalin din Noiembrie 13, 2014, 07:28:42 AM
Teoretic da, dar vreau să experimentez iernarea fără şubere, cu riscul consumului mai mare de hrană !

Consum mai mare vei avea doar la familiile slabe. Familiile puternice vor consuma relativ la fel ca la varianta "horn".
Am trecut 5 ierni pe varianta "clopot", fara sibere montate si nu am avut nici o pierdere si nici un pic de mucegai.
Cu riscul de a repeta a n-a oara, singura grija trebuie avuta la etansarea stupului. Daca nu e perfecta, rezultatele pot fi dezamagitoare.

MirceaCalin

Mă refeream la un posibil consum mai mare de hrană dacă se aşterne o iarnă mai grea, când probabil unii apicultori vor împinge puţintel şuberele/şiberele.
Eu încerc fără, să nu risc condens.

dan sebastian

Intre un pic de mucegai dar familia sa iasa in primavara si fara mucegai dar cu posibilitatea decesului (spatiu neetans sus) ce preferi?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

Citat din: dan sebastian din Noiembrie 13, 2014, 03:56:09 PM
...spatiu neetans sus...

Nu înţeleg !
Stupii sunt noi, făcuţi bine de cineva care are, la rândul său, două stupine plus atelier de tâmplărie măricel şi câteva decenii de experienţă în ambele domenii !

dan sebastian

Se refera la folie domnul Romikele. Daca nu pui folia deasupra cum trebuie, datorita curentului de jos in sus, nu mai gasesti decat rame golale primavara. Eu nu pot sa-mi dau cu parerea pt ca iernez cu fund plin, de lemn. Dorin folosesteb3 gauri date jos in blana de 5 cm ca in stupii d lui Puisoru.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

Daaa, aşa e!
Am priceput acuma despre ce era vorba în "spatiu neetans sus" !


romikele

Nu numai folia conteaza ci si lipsa totala a crapaturilor din pereti si suprafetele de contact (care trebuie sa fie perfecte) dintre partile componente ale stupului.

MirceaCalin

Yes sir !

Mulţumesc pentru sfat ! Iau notiţe ! Pe bune !!!

dan sebastian

Il astept pe Bio cu detalii despre folosirea materialului textil peste rame. Folosesti paturica mai lunga si o lasi pe langa rame, ca pe diafragma ? Mai pui podisor de lemn deasupra sau plasa de sarma ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

roi_ag

 Un exemplu

MirceaCalin

Exemplific ce ziceam anterior:
- stupii cu magaziile montate peste folii
- podişor
- magazie cu plăpumioară
- corpul cu folie sub plăpumioară

ciucur

Mie imi place cu i-ai restrans. Foarte bine.
Daca pe ramele centrale in general nu e problema, sunt cazuri in care pe intervalele laturalnice raman putine albine ca urmare a unei restrangeri defectuoase.
Acelea sunt victime sigure indiferent daca ai clopot sau horn. Tot acolo incepe si mucegaiul.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

dan sebastian

Ieri am fost la stupina. La 90 % din stupi am fost obligat sa schimb ziarele de deasupra. Unele erau trase, un pic umezite, altele erau imbibate cu apa. Daca le storceai curgea apa. Am pus peste cuib direct capacul. Cred ca trebuie sa adopt varianta cu folosirea unui cat peste cuib. Se vede ca are mai mult succes. Renuntasem la varianta asta din cauza soarecilotr.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.