Locuri frumoase pentru stupi plin de floarea soarelui si rapita foarte frumos.

Creat de marianbcc98, Octombrie 01, 2016, 11:15:45 AM

« precedentul - următorul »

marianbcc98

Buna ziua! in acest videoclip doresc sa va arat niste locuri frumoase in care am fost cu stupii unchiului meu :) Galati, Comuna Cuca
mai ales anul acesta albinele au fost foarte muncitoare la floarea soarelui :)

https://www.youtube.com/watch?v=2e5cac6_FLg

oroles

Dupa numele de user pari a fi din Bacau. Am mai dat un pont celor care vor sa faca pastoral. Intre Roznov (Neamt) si Roman (via Girov) sunt terenuri agricole cu rapita si floarea soarelui. Am trecut in fiecare an de multe ori pe acolo si nu am vazut niciun stupar.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

Citat din: oroles din Octombrie 02, 2016, 08:02:59 PM
Dupa numele de user pari a fi din Bacau. Am mai dat un pont celor care vor sa faca pastoral. Intre Roznov (Neamt) si Roman (via Girov) sunt terenuri agricole cu rapita si floarea soarelui. Am trecut in fiecare an de multe ori pe acolo si nu am vazut niciun stupar.
Stupari nu sint, dar stupi sint foarte multi, atat localnici cat si din cei care vin in patoral. Numai ca nu stau la drum, localnicii isi tin stupii prin gradini iar cei din pastoral se aseaza pe drumuri de tara, probabil sa nu atraga hotii. Eu stiu bine zona, pentru ca acolo locuiesc si o traversez zilnic. Zic asta asa, in caz ca cineva vrea sa vina, sa nu se astepte la teritorii virgine,
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

oroles

Chiar voiam sa te întreb unde ai stupii? In ce sat locuiesti? Zona ta e foarte asemanatoare cu a mea. Am vazut ca amândoi am avut cristale albe de mana. Eu bănuiam ca esti din Tazlau Neamt sau Borlesti.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

Citat din: oroles din Octombrie 02, 2016, 10:46:44 PM
Chiar voiam sa te întreb unde ai stupii? In ce sat locuiesti? Zona ta e foarte asemanatoare cu a mea. Am vazut ca amândoi am avut cristale albe de mana. Eu bănuiam ca esti din Tazlau Neamt sau Borlesti.

Locuiesc in comuna Bargauani, intre Piatra Neamt si Roman. Chestia cu cristalele le da mult de lucru albinelor. Intre timp s-a generalizat, cam toate familiile au problema asta. Mierea din care provin cristalele pare sa nu fi fost capacita niciodata, este maro amestec de cristale si ceva miere lichida, se vad cristalele in ea. La familiile la care a inceput fenomenul mai demult, sertarul este alb complet de aceste cristale. Partea buna e ca a cristalizat si albinele o arunca, daca o prindea iarna in cuib cred ca ar fi fost rau.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!