Recoltarea veninului de la A la Z

Creat de CRISTI M, Noiembrie 03, 2009, 04:45:57 PM

« precedentul - următorul »

CRISTI M

Citat din: valter din Noiembrie 10, 2010, 07:47:33 PM

Totusi voi(cristim si tu) traiti in lumea celor care viseaza ca au descoperit America, confundand pamantul americii cu WC-ul comunal.



Valtere te rog frumos sa " te speli la gura " , nu cred ca eu te-am jignit vreodata , nu cred ca ai ceva de impartit cu mine , nu ti-am cerut nimic niciodata si....... nu-i frumos sa ma amesteci pe mine in WC-urile tale .

D006

  Nici eu nu inteleg postarea lui  Valter !  ce compliment am proliferat eu ?????

D006


Kiwi Bee

Pharaoane nu cred ca ai pus bine intrebarea:"....citi euro/gram?..."

Asta poti so afli si tu fara intrebari de genul acesta.............. caci tot nu ti se spune.Dar daca vrei sa ajungi la o "baza buna" eu cred ca intrebarea cea mai potrivita ar fi:
..veninul a fost vindut cu factura ? sau a fost vindut pt. bani gheata?

Pharaoane, ai bisnitari in zona ta? aia cu valuta.Spunele ca ai venin si vrei "x" euro pe gram....... dar cine comanda mai mult........ tu esti gata de negociere.
In Romania eu asi pleca de la acest pret.

D006

  Aic se intra pe teren minat : cati % dintre apicultori sunt autorizati la DSV sa vanda produsele stupului ?

filip

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 12, 2010, 02:49:41 PM
  Aic se intra pe teren minat : cati % dintre apicultori sunt autorizati la DSV sa vanda produsele stupului ?
Eu am autorizat stupina din 2008 dar nimeni nu mi-a cerut autorizatia in acesti ani sa o prezint.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

CRISTI M

  Dragos se refera la o altfel de autorizare , in 2008 se autoriza doar stupina , acum se poate autoriza comertul cu produse apicole . :hi:

D006

 Autorizatiile vechi  nu mai sunt valabile !   :nod:

crombra

Cam de asa ceva este nevoie din punct de vedere legal:
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

apiardelean


Un video din Korea despre colectarea veninului de albine:

[youtube=640,480]http://www.youtube.com/watch?v=SGQso0dWwy8 [/youtube]

STUPARITUL – POEZIA AGRICULTURII! Baron von Ehrenfels

http://stiridinstuparit.blogspot.com/

catel

cava normal chinezilor, rapid, mult si prost. daca sunteti atenti, nu au protejat calitatea veninului (plutex), razultatul se si vede pe inregistrare intre min 2:36-2:38, in stg ecranului, la jumatate, se vede polenul. este destul de usor sa colectezi venin, mai greu este sa colectezi venin de calitate. nu-i de mirare ca la ora asta multi stau cu el in frigider. ori au vrut sa se imbogateasca peste noapte, ori nu este de calitate.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

pharaonu75

Ar fi interesant si instructiv de urmarit un "tutorial" privind recoltarea veninului, care sa cuprinda si aspecte referitoare la obtinerea unui venin de calitate, nu chinezarii, asa cum spunea si Catel putin ma sus!

Asadar, cei care au experienta in colectarea veninului sunt rugati sa ne prezinte si noua cateva aspecte "de finete" ale acestei indeletniciri, aspecte ce fac diferenta intre un venin de calitate si unul inferior!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Se spune, eu nu am colectat, ca veninul colectat in interiorul stupului, deasupra ramelor este de o puritate ridicata si e de la sine inteles ca acolo nu bate vantul cu impuritati sau vine o albina cu polen.

Popescu Gheorghe

Eu am mai spus ca inainte de 89 am colectat venin cu un colector de 10 grile tip ACA si  folosit tip grila,cand am dus veninul recoltat cu masca la gura si nas,razuind cu lama sticla grilei dupa ce am scos plutexul si  apoi colectat pe o coala alba de hartie,la predare mi s-a spus ca are impuritati si am facut juma -juma cu depozitul ACA de atunci;asta m-a determinat sa nu mai colectez,iar acum varsta nu-mi mai perminte sa stau mult in camp si soare.Am folosit o singura data colectorul si dupa cele intamplate,am renuntat la colectare.Poate fi cuplat la un grup de 8 baterii  mari de 1,5w sau la bateria de la masina
De aceea am spus ca as dori sa vand colectorul unui apicultor in apropiere de Medgidia fiind riscant de a-l trimite prin colet fiind usor perisabil din cauza grilelor de sticla( eventual prin coletarie rapida)

catel

Cat mai mult venin colectat in 2011 si un calduros LA MULTI ANI !!!
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !