Recoltarea veninului de la A la Z

Creat de CRISTI M, Noiembrie 03, 2009, 04:45:57 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Materialul l-am descarcat de pe ODc++. Nu aveam de unde sa stiu cine l-a scris!
Nu ma deranjeaza adevarul, chiar va multumesc pentru faptul ca mi-ati aratat sursa!
Daca spuneti ca este de pe site-ul Proapicultura, nu va contrazic!
Ii multumesc totodata domnului Radu pentru informatii si pentru site-ul sau bine documentat!!! :hi: :hi:
Sper sa nu se supere pentru ca am pus materialul aici...

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Citat din: catel din Octombrie 26, 2010, 04:42:08 PM
Citat din: pharaonu75 din Octombrie 19, 2010, 09:37:39 PM
Imi iau jucariile si plec!!!
Vi se pare cunoscut?
Un asemenea comportament nu era apreciat nici in copilarie si nici acum... daca cineva e deranjat de ceva, este indicat sa discute deschis, sa ceara lamuriri, nu sa procedeze de maniera despre care vorbeati...
Poate se razgandeste totusi si ramane alaturi de noi!

oare te-ar deranja daca ti-as spune ca esti unul dintre  acesti copii ? mai gandeste-te, analizeaza si lasa-ne un raspuns. poate , poate ...
Interesanta si educative cele doua situri puse de tine.
Ma intreb cum de le-ai tinut scunse atata timp.

catel

Citat din: AndreiRN din Octombrie 26, 2010, 06:12:19 PM
Citat din: catel din Octombrie 26, 2010, 04:42:08 PM
Citat din: pharaonu75 din Octombrie 19, 2010, 09:37:39 PM
Imi iau jucariile si plec!!!
Vi se pare cunoscut?
Un asemenea comportament nu era apreciat nici in copilarie si nici acum... daca cineva e deranjat de ceva, este indicat sa discute deschis, sa ceara lamuriri, nu sa procedeze de maniera despre care vorbeati...
Poate se razgandeste totusi si ramane alaturi de noi!

oare te-ar deranja daca ti-as spune ca esti unul dintre  acesti copii ? mai gandeste-te, analizeaza si lasa-ne un raspuns. poate , poate ...
Interesanta si educative cele doua situri puse de tine.
Ma intreb cum de le-ai tinut scunse atata timp.

nu tin acuns nmk. daca imi citesti postarile de incepator o sa vz acest lucru. am mai trecut odata site-urile de apicultura in ordinea importantei lor, din pct meu de vedre. cauza este ca nu avem timp sa citim tot ce se scrie si de aici vine cateodata impresia ca se ascunde cate ceva, desi se practica. toate la timpul lor.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

Corect.
Eu le vad prima data.
Ar trebui sa le punem la capitolul de situri.

Popescu Gheorghe

D-le Kiwi Bee Dr Stangaciu este la origie conatantean si actualmente este seful clinicii de apiterapie din Berlin;el a sustinut o serie de articole despre produsele apicole si modul lor de folosire in revista ,,Romania apicola"foarte interesante si bine si stiintific argumentate

Kiwi Bee


Popescu Gheorghe

Orice noutati pe forum sunt binevenite si asa mai invatam cate ceva unii de la altii.

catel

Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

catel

SATISFACTIE in sfarsit, am ajuns cu munca la capat. de la recoltare la desfacere. ieri am primit banii pt venin. exista cu adevarat desfacere, dar numai daca veninul este de calitate si fara impuritati. sunt multe greseli pe care le putem facem in timpul colectarii fara sa ne dam seama.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

Felicitari  :hi:
Normal ca daca e cu impuritati .......
Daca mergi cu butoiul cu miere la vandut si e plin de bucati de ceara si albine moarte ........
Acuma pune aici detali REALE nu fi rusinos.
Ce cantitate?
Ce pret?

catel

nu cred ca are importanta pretul, daca nu se stie ce ai de facut.
sau ca sa ma fac inteles, pt cati euro ati colecta voi 1 gr de venin ?
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

Citat din: catel din Noiembrie 09, 2010, 11:25:11 PM
nu cred ca are importanta pretul, daca nu se stie ce ai de facut.
sau ca sa ma fac inteles, pt cati euro ati colecta voi 1 gr de venin ?
Tu glumesti sau faci misto.  :hi:
Pretul e in mintea fiecaruia care te-a citit.
Tu esti macar singurul care ai deschis un pic gura.
Eu primele grame pe gratis le-as colecta.
Primul an o faci pt a invata si apoi te gandesti la un profit.

gheco

Citat din: catel din Noiembrie 09, 2010, 11:25:11 PM
nu cred ca are importanta pretul, daca nu se stie ce ai de facut.
sau ca sa ma fac inteles, pt cati euro ati colecta voi 1 gr de venin ?

Descrie te rog cum ai procedat pentru a colecta venin de calitate.
Ce aparat ai folosit? Ce tip de grile? De unde achizitionezi plutexul care trebuie inlocuit? Cum pastrezi veninul pana la predare? Si alte aspecte cu care te-ai comfruntat.
Multumesc in numele tuturor celor care sunt interesati de acest subiect.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

pharaonu75

#223
Subscriu si eu la rugamintea domnului Gheco!
Iar dupa acestea, daca veti binevoi, poate ii veti raspunde si lui Andrei!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: catel din Noiembrie 09, 2010, 11:25:11 PM
nu cred ca are importanta pretul, daca nu se stie ce ai de facut.
sau ca sa ma fac inteles, pt cati euro ati colecta voi 1 gr de venin ?

Eu as produce pentru 100 euro/gram!!!
E bine?

Ce rost are sa invat sa fac ceva, dac nu stiu si cat de util imi este? Doar ca sa ma aflu in treaba?
Ce ar trebui sa fac? Sa cumpar aparate, grile, plutex, etc., sa invat si sa ma chinui toata vara ca sa colectez venin, iar la final, fiind asigurat de dumneavoastra ca exista desfacere, sa merg sa il vand si sa aflu ca imi este platit cu, sa zicem, 2 euro/gr.

Ce fac in acel moment daca nu sunt multumit de pret? eu am facut o investitie, am invatat si am muncit, am strans veninul si ... constat ca am facut munca in zadar!
Mi se pare normal sa stiu si cam ce pret as primi pe produsul obtinut, ca sa vad daca afacerea este rentabila!

Inteleg insa de ce este pastrat secretul in jurul pretului... cel care cumpara veninul are interes sa nu se afle, pentru a gasi fraieri care nestiind pretul real, al pietii, vand cu mai putin...
Nu inteleg insa ce interes au cei care au vandut deja venin sa nu spuna pretul de vanzare!

Dar astfel de intrebari am mai pus pe aici si degeaba!
Am primit niste raspunsuri evazive si s-a ocolit cu indarjire un raspuns direct!

Dupa anumite opinii, nu are rost sa intreb cat ma costa sa fac scoala de soferi, daca eu nu stiu sa conduc! Trebuie mai intai sa invat sa conduc, deci sa urmez cursurile scolii, iar apoi sa intreb de pret!
Sau sa invat sa conduc pe camp, iar dupa aceea sa ma prezint la un instructor si sa il intreb cat m-ar costa sa urmez cursurile cu el!
Sau nu are importanta cat costa un telefon mobil atat timp cat eu nu stiu toate operatiunile pe care le poate face acel telefon! Sau cum a fost fabricat!

"Nu are importanta pretul, daca nu stiu ce am de facut"!
- asa mi se spune! De ce?

Domnule Catel, ma puteti acuza de ce doriti dumneavoastra, eventual de nesimtire sau de ruinarea apiculturii nationale, insa va rog spuneti-mi si mie ce pret ati primit pe gramul de venin! Sa vedem daca se sfarseste lumea dupa ce aflam! Aveti ceva clauze in contract care va interzic sa spuneti? Aveti vreun interes ca apicultorii sa nu fie informati cu privire la pretul real, de piata?

Injurati-ma dar spuneti pretul la care l-ati vandut dumneavoastra, ca prea ne invartim pe dupa corcodus!

VA MULTUMESC ANTICIPAT, IAR PENTRU INJURATURI, PE PM SAU IN GAND, NU VA PORT NICIUN FEL DE RANCHIUNA! :hi:



Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube