Recoltarea veninului de la A la Z

Creat de CRISTI M, Noiembrie 03, 2009, 04:45:57 PM

« precedentul - următorul »

danny_api

se poate recolta si de la viespi?
doar si ei au venin.

pharaonu75

Nu m-am suparat deloc insa secretomania din jurul subiectului si lipsa cunostintelor mele in domeniu m-au facut sa pun anumite intrebari!
Si am vazut ca in situatia mea erau multi...
Iar cu cat se puneau mai multe intrebari cu atat se adancea tacerea...
Multumesc pentru raspunsuri! :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kiwi Bee

O familie de albine contine zeci de mii de albine din care inteapa doar o foarte mica parte.Ar fi chiar jale de ar iesi toate la intepat.Si pe deasupra cu 10-20 de familii nu ai facut mare brinza.

Citi viespi sint intro colonie de viespi???Cite colonii poti pune la un loc???
Raspunsul corect:destui ca sa primesti o intepatura dei deranjezi hehehe

PS- o intepatura de viespe contine mai putin venin decit cel de albina, chiar si cel de la viespele urias


pharaonu75

Cateva informatii despre veninul de albine!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

SUPERB.
Dar "Este compus din proteine, săruri minerale, enzime, hormoni, uleiuri eterice şi alte substanţe volatile."
In momentul evaporari se pierd o parte din substante.
Se poate recolta in stare lichida?
Oricum ca sa recoltezi venin ai nevoie sa zicem de 100 de famili de albine.
Apoi ai nevoie de dorinta de a te juca cu asa ceva si de timpul necesar.
Eu sunt sigur ca va fi o zi cand o sa incerc investitia aici fiind minora.
Atunci o sa va postez si pasi mei reali.

pharaonu75

In partea despre apiterapie cred ca se referea la folosirea veninului direct de la albina, prin inteparea pacientului in cabinetul medicului, in anumite zoone ale corpului.
In acest mod se poate beneficia de componentele veninului care s-ar pierde, integral sau partial, prin evaporare...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Am un membru in club care zilnic vinde 20 de albine unui pacient care isi face singur tratamentul.

pharaonu75

Inca o modalitate de a face bani din apicultura!
Ar fi interesant de aflat daca la noi se pot gasi astfel de pacienti!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Sunt ff multi cu artrita si reumatism si se cheltuiesc banii ff multi pe medicamente care de care mai sofisticate dar ineficiente.
Cu o documentare de calitate si un pret rezonabil sunt sigur ca vor aparea oameni care ar beneficia.
Banul sa fie produsul secundar al unui ajutor medical oferit.

pharaonu75

Sunt de acord cu tine, insa la noi este o lipsa de informare acuta a populatiei , mai ales cu privire la apiterapie.
Romanii sunt prea saraci ca sa isi doreasca sa incerce si altceva decat le prescrie medicul sa inghita! Iar daca vrea cineva sa explice cum sta treaba cu apiterapia, imediat ii vor sari la gat cei care au interese in mentinerea metodelor traditionale de tratament!
Dar cu trecerea timpului si cu informarea tot mai accentuata a omului de rand se va reusi si la noi ca apicultorul sa fie platit pentru polenizare sau pentru vanzarea albinelor la bucata pentru tratamentul cu venin proaspat!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Si aici omul de rand este cam in aceasi situatie.
Comoditatea.
Pacientul la care ma refer este asiatic de origine.
Dar sunt si indivizi care s-au educat si nu merg cu turma destui.

Kiwi Bee

Ceea ce priveste apiterapia va recomand sa cititi websiteul lui Dr. Stingaciu(paremise din Bucuresti......???) care de ani de zile cumpara injectiile din Canada si are pacienti multi.
Apiterapia traditionla(cind te impunge albina in zona dorita) o practica si tatal meu care intro perioada avea problema de dureri la spate(shale) si in fiecare sfirsit de sapt. aducea de la stupina citeva albine intro cutie de chibrite apoi mama atzitza albinele care erau asa de pasnice ca era greu sai enervezi dar pina la urma intepau.
Aici in NZ mia venit ideea sa deschid un cabinet unde sa vina pacientii pe carei imbrac intrun combinezon special cu mai multe gemuletze care se inchid cu scai.Apoi deschizi numai acolo unde este nevoie.
Dar fiind ca nu sint doctor nu am voie sa ma joc cu viata oamenilor deci ideea a ramas la nivel de idee.

Apiterapia cu injectia este varianta moderna pe urma careia unii apicultori isi fac un doi lei in plus.Acesata este cea mai scumpa forma de valorificare a veninului.Dintrun gram de venin se fac 7000(daaaaaaaa shapte miiiiiii) de injectii.Defapt sar putea face 10 mii dar atunci calitatea proteica a veninului ar trebui sa fie aproape 100%.Ca sa se foloseasca si veninul de 60-80% se fac cca. 7 mii.

Ca sa recoltezi venin este un lucru si ca sal folosesti la ultimul mivel de folosire este alt lucru.

Dar este tentant numai sa te gindesti ca recoltezi 10 grame de venin sil valorifici ca injectii.Ceti mai trebuie?


catel

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 19, 2010, 09:37:39 PM
Imi iau jucariile si plec!!!
Vi se pare cunoscut?
Un asemenea comportament nu era apreciat nici in copilarie si nici acum... daca cineva e deranjat de ceva, este indicat sa discute deschis, sa ceara lamuriri, nu sa procedeze de maniera despre care vorbeati...
Poate se razgandeste totusi si ramane alaturi de noi!

oare te-ar deranja daca ti-as spune ca esti unul dintre  acesti copii ? mai gandeste-te, analizeaza si lasa-ne un raspuns. poate , poate ...
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

catel

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 25, 2010, 09:45:06 PM
Cateva informatii despre veninul de albine!

nu crezi ca era mai corect sa trimiti link-ul catre prietenul nostru Radu ? cred ca merita macar sa scrii ca au fost copiate de acolo NU ? eu cred ca nu facem concurs pe forumuri unde exista mai multa poveste, dar am mai spus-o si o mai spun, Radu are cele mai multe informatii si cel mai bine organizat SITE. http://www.proapicultura.ro/veninul.htm
in ceea ce priveste forumul asta este mai bun.
sper sa nu te deranjeze adevarul, dar l-am mai spus si acum aprox. un an.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

catel

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 25, 2010, 10:35:20 PM
In partea despre apiterapie cred ca se referea la folosirea veninului direct de la albina, prin inteparea pacientului in cabinetul medicului, in anumite zoone ale corpului.
In acest mod se poate beneficia de componentele veninului care s-ar pierde, integral sau partial, prin evaporare...

o sa aflati mai multe aici http://www.aosan.com/.
am vb o singura data cu d-na Aosan. este o luptatoare.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !