Recoltarea veninului de la A la Z

Creat de CRISTI M, Noiembrie 03, 2009, 04:45:57 PM

« precedentul - următorul »

valter

Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

De acea la acest capitol chinezi si coreeni conduc.
Ei vand atat colectoare cat si instructiuni de folosire si cred ca la ei o sa apelez.
Timp in urma l-am contactat pe Cristi in legatura cu costul a 5 colectoare dar ....... a ignorat cererea complect.
Sunt sigur ca daca comand de la chinezi intr-o saptamana le am acasa.

pharaonu75

Citat din: AndreiRN din Octombrie 18, 2010, 06:01:45 PM
Sunt sigur ca daca comand de la chinezi intr-o saptamana le am acasa.
Iar la instructiunile de folosire iti livreaza si vreo 2-3 baieti cu ochii oblici, ca sa iti arate practic modul de folosire, iar apoi sa ceara azil... :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Daca trimete fete ....... le ofer eu cazare.

pharaonu75

Daca le oferi doar cazare :nebun:... vin eu cu restul pentru fete! :limba:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Nu cred ca te-as primi in pat cu noi.
O sa fac sa am doar un pat cand or sa vina.
:rotfl: :rotfl: :rotfl:

pharaonu75

Nu sunt mofturos, merge treaba si in picioare si pe jos si pe masa, pe scaune, in cada, pe scari, in gradina... sa mai adaug?!?!?!
Patul este pentru aia mai batranei! :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Bahhhh  :nono:
Pleaca de pe topicul serios ca .................
Treci la cutia cu nisip.

pharaonu75

Merge cu chinezoaicele si in cutia cu nisip, ca alea sunt mici, nu ocupa mult spatiu... :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gheco

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 18, 2010, 10:46:10 PM
Merge cu chinezoaicele si in cutia cu nisip, ca alea sunt mici, nu ocupa mult spatiu... :rotfl: :rotfl: :rotfl:


Si eu credeam ca voi recoltati venin ...
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

catel

unii colecteaza, altii se ascund, ...
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

Asa a fost decand lumea si pamantul si asa va fi.
E o vb din batrani cu mult adevar in ea.
Meseria se FURA.

catel

era undeva pe un forum, un mare om pe care l-am apreciat pt tot ceea ce a scris. acum a ajuns sa-si stearga postarile si pozele care duc la recoltarea veninului.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

pharaonu75

#178
Imi iau jucariile si plec!!!
Vi se pare cunoscut?
Un asemenea comportament nu era apreciat nici in copilarie si nici acum... daca cineva e deranjat de ceva, este indicat sa discute deschis, sa ceara lamuriri, nu sa procedeze de maniera despre care vorbeati...
Poate se razgandeste totusi si ramane alaturi de noi!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

printisor

Stimularea electrica si sonora=mai mult venin recoltat
Intre anii 1998- 2001in stupinele Diviziei Apicultura ale Institutului de Pomologie si Floricultura s-au facut studii pentru a evalua eficienta colectarii veninului de albine in cazul cuplarii stimularii electrice cu stimularea acustica comparativ cu stimularea clasica adica electrica.
Veninul a fost colectat simultan de la 5 familii , egale ca putere. In trei dintre stupi s-a folosit stimulare clasica cuplata cu stimulare sonora(emisa de un difuzor montat deasupra magaziilor familiilor studiate), iar doua au fost stimulate clasic numai cu impulsuri electrice.In cei trei ani de studiu s-au facut eperiente in trei cicluri cu un interval de 14 zile intre cicluri.
Rezultatele obtinute in experiment au permis tragerea concluziei ca stimularea electrica cuplata cu stimularea sonora creste cantitatea de venin colectata comparativ cu stimularea clasica adica numai stimulare electrica. Dca vorbim in procente atunci stimularea "cuplata" este cu 86% mai mare ca stimularea clasica. Puteti citi aici despre experiment.http://apitherapy.blogspot.com/2007/12/sound-stimulation-boosts-bee-venom.html
Life is tough, but it's tougher when you're stupid=Viaţa este grea, dar este mai grea cand esti prost.

http://forumulcucocosi.blogspot.com/