Recoltarea veninului de la A la Z

Creat de CRISTI M, Noiembrie 03, 2009, 04:45:57 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Ar trebui sa mearga incarcate! Mai incearca! :hi: :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Am inteles ca ai colectat venin! Spune-ne si noua ce rezultate ai avut, cu ce fel de aparat ai lucrat, cu cate grile, etc.
Daca altii care se ocupa de asa ceva tac, sparge tu gheata! :hi: :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Popescu Gheorghe

Eu ma explicat cu ce fel de colector de venin am lucrat ,ce cantitate de venin am  recoltat si ce am patit la predareea veninului la ACA:l-am injumatatit c u ei sub motiv de impuritati(desi nu au cum sa ajunga impuritati cand razui  cristalele de venin de pe placa de sticla);l-am rugat pe D-l Cristi sa dea date despre colectorul ce-l foloseste si eventual imagini cu acesta,dar pana acum nu am primit nici-un semn

pharaonu75

Nici nu stiu daca vei primi aici vreun raspuns... poate pe PM... secretomania in domeniu este imensa... pe alte forumuri sunt cativa apicultori care spun ca au recoltat venin, ca aparatele folosite sunt nemaipomenite, insa nici acolo si nici aici nu dau nimic concret!
Probabil daca iei legatura pe PM cu "cine trebuie", cumperi aparatele de la ei si le livrezi tot lor productia ta de venin, s-ar putea sa afli cate ceva si sa nu-l mai injumatatesti cu ACA ci cu furnizorul tau de echipamente de colectare, care prin contract iti devine si cumparator al veninului.
Si tot prin contract poti fi obligat sa pastrezi secretul operatiunilor, de teama concurentei...
S-ar putea sa ma insel, insa nu cred, dupa ce am vazut ca pe aici au tot intrat cate unii si au aruncat franturi de informatii, iar cand au fost intrebati ceva concret ori au tacut ori au fost deranjati, "certandu-i" pe cei care indraznesc sa intrebe si nu se arunca cu capul inainte sa dea bani pe aparatele lor  si sa le furnizeze apoi venin la preturi stabilite tot de ei!
Daca nu au de ascuns nimic ar trebui sa fie transparenti in ceea ce priveste cumparatorii, preturile primite, procedura de lucru, etc.
Dar am observat ca te indeamna sa iei aparatele, sa colectezi venin, dupa care, cum nu-l poti vinde ca pe miere sau polen, sa fii nevoit sa il vinzi la ei din lipsa de cumparator!
Tu cheltui cu aparatele, pui la bataie familiile de albine, muncesti, dupa care le dai veninul lor, la un pret mult mai mic decat primesc ei ulterior...
Cine prospera? Ala care munceste? NU!!!
Va rog sa ma combata cunoscatorii, dar cu argumente, ca de frica nu stiu! :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Pentru cei care vor sa contrazice cele afirmate de mine mai sus, astept raspuns la urmatoarele intrebari:
1. A colectat venin in 2010?
2. De la cate familii?
3. De cate ori a colectat venin de la o familie in tot anul 2010?
4. Cat venin a obtinut de la o familie (in medie)?
5. Ce pret/gram a primit la vanzare?
6. Unde l-a vandut?
7. Ce fel de aparat a folosit?
8. Ce calitate a avut veninul colectat?

Orice alte comentarii, fara a fi insotide de informatiile solicitate de mine, ma fac sa cred ca am avut dreptate cu cele afirmate in postul anterior!
Parerea mea! Ceilalti membri ai forumului pot crede ce vor...

Insa un lucru este cert... colectarea veninului aduce un plus de venituri apicultorului, asa ca merita incercat!

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

catel

ai dreptate in ultima propozitie.
o sa ai raspunsuri si la unele intrebari, de la cei care au cumparat aparate si au colectat venin. stai sa se termine cu munca .... campului.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

pharaonu75

Citat din: catel din Octombrie 16, 2010, 09:27:09 PM
ai dreptate in ultima propozitie.
o sa ai raspunsuri si la unele intrebari, de la cei care au cumparat aparate si au colectat venin. stai sa se termine cu munca .... campului.
Abia astept cateva raspunsuri, iar in aceeasi situatie cu mine cred ca sunt multi stupari!
Dumneavoastra ce ne puteti spune? Am inteles ca ati cumparat un aparat performant si ati facut ceva productie...
Asteptam sa va faceti timp si pentru noi! :hi: :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

CRISTI M

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 16, 2010, 04:05:15 PM
Pentru cei care vor sa contrazice cele afirmate de mine mai sus, astept raspuns la urmatoarele intrebari:
1. A colectat venin in 2010?
2. De la cate familii?
3. De cate ori a colectat venin de la o familie in tot anul 2010?
4. Cat venin a obtinut de la o familie (in medie)?
5. Ce pret/gram a primit la vanzare?
6. Unde l-a vandut?
7. Ce fel de aparat a folosit?
8. Ce calitate a avut veninul colectat?

Orice alte comentarii, fara a fi insotide de informatiile solicitate de mine, ma fac sa cred ca am avut dreptate cu cele afirmate in postul anterior!
Parerea mea! Ceilalti membri ai forumului pot crede ce vor...

Insa un lucru este cert... colectarea veninului aduce un plus de venituri apicultorului, asa ca merita incercat!


   Va salut " sefu ".

Nu sunt deacord cu cererile d-voastra , de ce ? Pt ca nimeni (nici macar d-voastra ), nu a specificat pana acum unde vinde mierea , polenul sau alte produse apicole si mai ales pretul cu care le vinde . Dupa cate stiu eu , unii vand mierea poliflora la export altii la intermediari (in RO ) , iar altii pe piata . La ei nu sunt preturi cuprinse intre 7 ron/kg si 25 ron/kg ? SAU salcamul de la 9,5la 35ron/kg ? Diferenta de calitate la miere este data de umiditatea iar la venin proteina si impuritatile .
Asa este si cu veninul , se vinde in functie de "relatii" cu preturi cuprinse intre 20euro/gr pana la .... depinde prin cate maini trece ( ca si mierea ).
  Putem discuta mult pe landa acest subiect , daca doriti il putem dezvolta .


PS . Va rog sa nu bagati pe toata lumea in aceeasi oala , nu cred ca EU am vandut aparate , am semnat contracte si sunt intermediar , deci nu eu stabilesc pretul la venin .Daca cineva vine cu argumente il rog sa ma contrazica .
     

prisecarul

Citat din: CRISTI M din Octombrie 17, 2010, 05:16:13 PM
Citat din: pharaonu75 din Octombrie 16, 2010, 04:05:15 PM
Pentru cei care vor sa contrazice cele afirmate de mine mai sus, astept raspuns la urmatoarele intrebari:
1. A colectat venin in 2010?
2. De la cate familii?
3. De cate ori a colectat venin de la o familie in tot anul 2010?
4. Cat venin a obtinut de la o familie (in medie)?
5. Ce pret/gram a primit la vanzare?
6. Unde l-a vandut?
7. Ce fel de aparat a folosit?
8. Ce calitate a avut veninul colectat?

Orice alte comentarii, fara a fi insotide de informatiile solicitate de mine, ma fac sa cred ca am avut dreptate cu cele afirmate in postul anterior!
Parerea mea! Ceilalti membri ai forumului pot crede ce vor...

Insa un lucru este cert... colectarea veninului aduce un plus de venituri apicultorului, asa ca merita incercat!


   Va salut " sefu ".

Nu sunt deacord cu cererile d-voastra , de ce ? Pt ca nimeni (nici macar d-voastra ), nu a specificat pana acum unde vinde mierea , polenul sau alte produse apicole si mai ales pretul cu care le vinde . Dupa cate stiu eu , unii vand mierea poliflora la export altii la intermediari (in RO ) , iar altii pe piata . La ei nu sunt preturi cuprinse intre 7 ron/kg si 25 ron/kg ? SAU salcamul de la 9,5la 35ron/kg ? Diferenta de calitate la miere este data de umiditatea iar la venin proteina si impuritatile .
Asa este si cu veninul , se vinde in functie de "relatii" cu preturi cuprinse intre 20euro/gr pana la .... depinde prin cate maini trece ( ca si mierea ).
  Putem discuta mult pe landa acest subiect , daca doriti il putem dezvolta .


PS . Va rog sa nu bagati pe toata lumea in aceeasi oala , nu cred ca EU am vandut aparate , am semnat contracte si sunt intermediar , deci nu eu stabilesc pretul la venin .Daca cineva vine cu argumente il rog sa ma contrazica .
   
nimeni nu este bagat cu nimeni, nimeni nu stie nimic.
treaba merge inainte!
ca in toate domeniile din aceasta tara si aici este o mafie in care omerta functioneaza destul de bine!
spor la treaba!
:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

valter

Mai CristiM, daca ''nu ne-am cunoaste'' ai spus dumneata undeva poate lumea ar crede ca(zic eu) ''ne tachinam''.

Totusi nu ma pot abtine si ma pozitionez numai fata in fata cu postarea:

''Putem discuta mult pe landa acest subiect , daca doriti il putem dezvolta .''

Din restul postarii dumitale se intelege clar ca nu vrei sa discutam...asa ca cel putin pe mine nu ma intereseaza subiectul decat din punct de vedere al cunoasterii si ''never'' al productiei...dar cand vad atata secretomanie cum ca grilele de urdinis nu-s bune...da toti le folosim, ca am atelier de recoltare...iara eu recoltez in magazia cu butoaie de bere...ma convinge de buna intentie a celor ce posteaza la aceste subiecte...de asa sunt eu veninos...nu recoltati venin de la mine.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

CRISTI M

   Valter nu-mi permit sa te contrazic , ai dreptate 97% , dar mai raman 3% si pentru mine :zzz: . Cat despre butoiul cu bere ... sa sti ca din cand in cand mai beau si apa  :)

valter

Uite cum as vedea eu lucrurile.

Neica...am testat, am verificat, am comparat cu ceia ce este mai bun in piata productiei de venin si zic(ca dealtfel OROS cu colectoarele,  Baciu cu buzunarul atasat la lada orzontala):
-am brevetat x grila si costa aproximativ atat;
-am brevetat aparatul lui Gica(al de da impulsuri), costa atata;
-am brevetat documentatia de exploatre(o brosurica) costa atat.
Putem pune in aplicare o schema de parteneriat, cumperi scule si prospectul de la noi ai 1% in plus la pretul produsului livrat prin noi.

Da... cu ceata nu o sa faceti nici parteneriat si nici colaborare...cel putin cu mine.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

pharaonu75

#162
Citat din: CRISTI M din Octombrie 17, 2010, 05:16:13 PM
1.   Va salut " sefu ".
2.Nu sunt deacord cu cererile d-voastra...
3. Pt ca nimeni (nici macar d-voastra ), nu a specificat pana acum unde vinde mierea , polenul sau alte produse apicole si mai ales 
    pretul cu care le vinde .
4. Dupa cate stiu eu , unii vand mierea poliflora la export altii la intermediari (in RO ) , iar altii pe piata . La ei nu sunt preturi cuprinse
    intre 7 ron/kg si 25 ron/kg ? SAU salcamul de la 9,5la 35ron/kg ?
5. Asa este si cu veninul , se vinde in functie de "relatii" cu preturi cuprinse intre 20euro/gr pana la .... depinde prin cate maini trece (
    ca si mierea ).
6. Va rog sa nu bagati pe toata lumea in aceeasi oala ...

1. Sunteti fie ironic, fie rautacios! Oricum nu ma deranjeaza! :hi:
2. Nu am spus ca trebuie sa fiti de acord... aveti dreptul la o opinie diferita de a mea, iar daca este sustinuta cu argumente pertinente poate mi-o insusesc si eu...
3. Am mai spus pe aici ca sunt apicultor amator, deci de vanzarea mierii nu se pune problema... ajunge in consum propriu, pe la rude, prieteni, colegi... Alti co-forumisti au mai spus pe unde valorifica produsele lor, la ce preturi, dar oricum exista preturile de referinta de la Apicola!
4. Nu am avut pretentia ca dumneata sau altii care au colectat venin sa spuneti cantitatea si pretul (daca nu doriti), dar macar ceva gen: calitatea I - intre 23-25 euro, calitatea II - intre 20-23 euro, etc.
Am mai intrebat cateva chestiuni generale, cum ar fi cantitatea de venin colectat de la o familie intr-un sezon (din experienta proprie, nu din auzite), intrebare la care nu vad de ce nu s-ar raspunde... nu afecteaza pe nimeni... La fel si cu intervalul dintre 2 recoltatri!
Se putea raspunde simplu: de la o familie am recoltat in medie X grame, intervalul dintre recoltari fiind de Y zile!
5. Am dorit sa fie postat aici pe forum pretul orientativ al unui gram de venin in momentul in care se cumpara de la apicultor, nu cu cat il vinde al treilea sau al zecelea intermediar.
6. Nu bag pe toata lumea in aceeasi oala, cu atat mai mult pe dvs care ati avut bunavointa de a posta pe aici mult mai multe informatii decat au furnizat alti "veninosi". Aprecierea mea pozitiva la adresa celor postate de dvs. pe aceasta tema a avut loc chiar si intr-un schimb de PM cu un alt co-forumist, nu spun cine, il las pe el sa va transmita!

Asadar daca detineti informatii care ar putea constitui un raspuns la intrebarile mele anterioare, va rog sa ni le impartasiti si noua!
Va doresc numai bine! :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Popescu Gheorghe

D-le Crisit.M v-am rugat si va mai rog sa dati cateva date despre colectorul de venin pe care-l detineti(date tehnice si principii de functionare) despre preturi se discuta dupa convingerea fiecrul apicultor care colecteaza venin asa cum spuneti in functie de calitate.Multumesc

CRISTI M