APRILIE

Creat de Adrian Roman, Aprilie 07, 2012, 09:51:18 PM

« precedentul - următorul »

trantore

Citat din: clabescu.marius din Aprilie 12, 2015, 04:04:10 PM
Eu intrebam cum largesc cuibul daca am petice de puiet pe ramele marginase pe interiorul sau exteriorul fetelor ramei,pentru ca am intalnit situatii cand erau asa ramele.Eu dadeam rama goala pentru ouat in acest caz dupa marginasa.Procedam bine sau nu?
folosesti polistiren dupa diafragma?   eu doar la cei la care le-am pus polistiren am avut puiet pe rama de langa diafragma
    eu am pus si intre ultima si penultima (in cazul in care am lasat polistirenul) sau rama bagata sa fie ultima (cand a trebuit sa scol polistirenul)

Muntoiu Radu

Citat din: clabescu.marius din Aprilie 12, 2015, 03:22:44 PM
Am si eu o intrebare care ma framanta de ceva timp fiind incepator si nu stiu cum sa procedez.Cum executati largirea cuibului daca rama de acoperire este ouata pe una din fete sau pe ambele sa zicem cu petice de puiet si pastura?Am intalnit situatia asta si nu stiu exact cum sa procedez.
Am avut astfel de situatii si am pus in continuare (rama noua goala a devenit marginasa) si le-au ouat. Azi aveau coronita de miere si daca nu ma uiatm in caiet nici nu imi dadeam seama care e rama nou-bagata. Nu am vrut sa bag rama goala intre 2 cu puiet din cauza vremii.

stefan1

  Un site interesant:
http://ghid-apicultor-incepator.blogspot.ro/2011/08/speciile-nectaro-polenifere-si-lunile.html

  Dau de aici o lista cu posibilele culesuri in aprilie sau altfel spus principalele specii melifere care sunt vizitate de albine in aceasta luna:

"În aprilie începe sau continua înflorirea următoarelor specii melifere: Arţarul american (Acer negundo)*, Arţarul tătăresc, (Acer tataricum)**, Bănuţei (Bellis perennis), Caisul (Armeniaca vulgaris)**, Căpşunul (Fragaria moschata)*, Cătina albă (Mippophae rhamnoides)", Cireşul (Cerassus avium)", Corcoduşul (Prunus cerasifera)**, Cornul (Cornus mas)**, Jugastrul (Acer campestre)*", Mahonia (Mahonia aquifolium)*, Măceşul (Rosa canina)", Mărul (Malus domestica)", Mesteacănul (Betula alba)*, Mierea ursului (Pulmonaria officinalis)*, Paltinul de câmp (Acer platanoides)", Paltinul de munte (Acer pseudoplatanus)", Păpădia (Taraxacum officinale)", Părul (Pirus sativa)", Prunul (Prunus domestica)", Rapiţa de toamnă (Brassica napus var oleifera)***, Rapiţa salbatică (Brassica rapa)", Răchita (Sa//x viminalis)", Salcia albă (Safe alba)*", Salcia caprească (Salix caprea)"*, Ulmul (Ulmus campestris)", Vioreaua (Scilla bifolia)*, Vişinul (Cerasus vulgaris)". Zambila (Hyacinthus orientalis)*, Zălogul (Salix cinerea)**.
.Aproape toate plantele enumerate oferă albinelor un cules de nectar şi polen, unele ca de exemplu arţarul tătăresc, jugastrul, cele doua specii de paltin oferă şi culesuri de mană sau de la salcia albă şi cea căprească albinele adună pe lângă polen, nectar, mană şi propolis. Unele specii ca de pildă mesteacănul şi ulmul interesează albinele numai pentru polen şi mană. După denumirea populară (comuna) şi cea ştiinţifică am indicat ponderea (importanţa) apicolă prin asterisc astfel: **** (4 asteriscuri) înseamnă pondere apicolă foate mare, *** (3 asteriscuri) înseamnă pondere apicolă mare, ** (două = pondere apicolă mijlocie şi în sfârşit * (un asterisc) = pondere apicolă mică.
.În aceasta lună culesurile sunt în general definite drept culesuri de întreţinere dar de la speciile care intră în categoria ce are pondere apicolă mare sau mijlocie se pot înregistra uneori chiar culesuri de producţie ca de pildă în livezile de pomi fructiferi sau în vecinătatea lanurilor de rapiţă cultivată.
.Oricum este important să cunoaştem şi mai ales să valorificam culesurile de nectar, polen, mana şi propolis oferite de aceste specii spre binele albinelor şi spre binele şi profitul apicultorului. "
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)