Cu ce sa mai hranim albinele?

Creat de johnysibiu, Ianuarie 06, 2015, 02:08:04 PM

« precedentul - următorul »

Aurelian A.

#30
Care ar fi cea mai buna turta proteica care exista pe piata in acest moment? :D :hi:

Si unde o gasim?
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

mmacreanu

Citat din: stefanm din Ianuarie 08, 2015, 10:36:42 PM
Eu am cumparat zahar Ludus cu 2.39 lei/kg si am facut placi Kandi in care am pus pliculete de ceai de musetel,menta,pelin (am rupt pliculetele si am pus continutul in apa in care apoi am fiert zaharul dupa metoda cunoscuta).Nu stiu sa postez poze si sincer nici nu am pozat ce am facut dar au iesit niste placi frumoase pe care o sa le pun in prima zi cu soare si temp 10-15grade,au cam o jumate de kg si apoi mai umblu in stupi la sfirsitul lui feb. inceputul lui martie cand o sa le dau sirop in care o sa pun la fel ceaiuri.Asa fac de vreo 2-3 ani si am vazut ca e bine....Sirop 1/1,ceva asemanator cu mierea ca si consistenta,il reglez din ochi

nu am vazut sirop 1/1 sa fie de consistenta mierii!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

crisian-nicolae

Citat din: Aurelian A. din Ianuarie 10, 2015, 08:53:43 PM
Care ar fi cea mai buna turta proteica care exista pe piata in acest moment? :D :hi:

Si unde o gasim?
Turta facuta de tine,sti ce contine. :hi:

marian sima


johnysibiu

Si iar ne dam pe mana comerciantilor.... Ei baga ce vor in ele si, noua ne povestesc ca au praf de stele!

marian sima

Comerciantul ala i-mi este prieten.
Pot lua legatura cu el si daca vrei stai langa el ca sa vezi ce baga in material.






johnysibiu

Adica, cel care vinde  este chiar producator? Este prieten cu marmot? Te stiam om serios...

marian sima

Te mananca pielea? :rotfl: =)) :hi:

Uite pe pagina lui masinarii pentru inverteza si pentru hrana tip pasta,eu cand i-ti spun o vorba sa stii ca o spun in cunostinta de cauza.

Baga pe translate informatia din dreptul fiecarui utilaj si vezi ce e.

http://beesmarket.com/index.php?route=product/category&path=74

marian sima

Pentru Johny.
Vezi pe eticheta ca produsul este fabricat la Ruse.
Prietenul meu bulgar are in firma un doctor inginer,de fapt sant doi baieti tineri si afacerea o au impreuna.
Ce ti-am spus ramane valabil si pentru ca faci afirmatii nefondate ai de dat o ciocolata daca ne intilnim vre-o data,marmota si staniolul poti sa le opresti.  :wink:


marian sima

Turta aceasta este cu timol si costa 2,4 leva.
Turta simpla costa 2,3 leva adica 5,3 lei.

marian sima

Si ceva facut de mana mea. :)
Sirop de zahar invertit insa am pus ceva mai multa sare de lamaie si la 5 kg de zahar am pus 3 l de apa.

In momentul cand pe aici se vorbia de bacteria invertaza am adaugat 3 linguri de miere cristalizata si am amestecat din cand in cand materialul .

In ultimul timp am uitat sa mai amestec,aproximativ o luna.

Daca mai adaugam si putin sirop de porumb iesia o turta energetica belea.





filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

johnysibiu

Subiectul discutiei era despre o hrana caat mai naturala, fara pesticide si OMG -uri.Daca vreti sa discutati despre "mult si ieftin" sunt destule topicuri la acest capitol.

Nu stiu daca informatia despre zahar este reala sau, criza zaharului este produsa de ceea ce contine el si nu este primit pe piata europeana. S-au mai vazut din astea."Acarul Paun" este bine merci in continuare.

marian sima

A asta este abordarea .
Pai ca sa nu mai ai probleme cu OMG pui un hectar de sfecla il fertilizezi cu ganieti de ciocanitoare,bati bine sapa si pui osul la treaba.

Cand sfecla e gata i-mi spui si i-ti arat cum sa realizezi o centrifuga mare care sa transforme sfecla in solzi (cum sant cei din borhot)pui acesti solzi la fiert si iti iese un maclavait dulce.

Separi zeama de partea solida si ai un produs dulce fara OMG-uri facut cu mana ta . :D

Uite seminte la zumatate de pret, :wink:http://www.ziaruldeiasi.ro/local/botosani/siretul-vinde-saminta-de-sfecla-de-zahar-la-jumatate-de-pret~ni1rau

Nu ai pamant i-ti arendez eu un hectar.


johnysibiu

Ai prins ideea! Respectele mele! No offence.