Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

NYK74

La noi sunt dumineți cu +1 grad  încep sã iasã pe la ora 9 afară,am avut iarnã cu temperaturi pe plus,acum avem primăvară sub normă,pe minus,pomii sunt în plinã floare dar nu se poate valorifica din cauza temperaturilor.

MOTANUL

#1681
In Bucuresti (in oras) au inflorit salcamii. In stupina posibil peste 1 saptamana. Deja sunt cu motoarele turate la maxim de la rapita. (4 rame FA la 2 saptamani).

Se anunta si niste ploi. Maxima peste 20 de grade de ceva vreme si tot asa o sa fie (>20 grade).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Closcutz

Au adus miere și în caturi de la rapiță sau doar in coronițe? La mine rapita nu da decât ceva polen din cauza secetei.

MirceaCalin

Motanule, personal nu prea văd miere pe frumoasa ramă ...

MOTANUL

Citat din: Closcutz din Aprilie 28, 2020, 07:04:34 AMAu adus miere și în caturi de la rapiță sau doar in coronițe? La mine rapita nu da decât ceva polen din cauza secetei.

Nu au un cules exceptional (au de facut peste 3 km pana la rapita). Doar familiile bune aduc nectar in cat. Pomii fructiferi au trecut, acum si liliacul. Dar e un cules bunicel si matcile au dat drumul la ponta (e ca in mai-iunie).

Cel galben e salcam salbatic (nu miroase deloc si nu atrage albine) cel alb e din Bucuresti si miroase foarte frumos (vizitat de multe albine chiar si in oras).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Citat din: MirceaCalin din Aprilie 28, 2020, 11:48:37 AMMotanule, personal nu prea văd miere pe frumoasa ramă ...

Asta nu are miere pentru ca era FA in urma cu cateva zile. Mie imi plac mai mult cele ouate 100%.
Au miere destula pe alte rame. Aici a gasit matca spatiu de ouat si de asta arata asa. Restul sunt bine-echilibrate.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MirceaCalin


stefan1

Citat din: MOTANUL din Aprilie 28, 2020, 05:39:44 PM...
Cel galben e salcam salbatic (nu miroase deloc si nu atrage albine) ...

 E adevarat. Se numeste Laburnum anagyroides si nu are deloc nectar. De fapt este si foarte toxic. Se zice ca 3-4 pastai necoapte, 15-20 de seminte sau 10 flori sunt mortale pentru un om. Deoarece primele efecte ale ingurgitarii de flori sau seminte de salcam galben sunt varsaturi violente, se ajunge rar la cazuri de intoxicare mortala. Toxina principala este citizina, cu efecte oarecum similare cu nicotina (de fapt se si foloseste in tratamentul pentru lasarea de fumat).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

Asa cum v-am obisnuit in fiecare an la aceasta data unele familii au tras botci. Nu e vina mea ca am puiet pe 9 rame din 9 (au avut cules destul de slab cum bine a remarcat @MirceaCalin).
E vina mea ca le-am tinut prea stranse.
Apelez la cei cu experienta - poate imbunatatesc ceva la divizarea pe care o fac. Mentionez ca nu am posibilitatea sa mut roii in alta parte (ca au mai fost sugestii in anii trecuti).
Daca matca e buna (in cazul de fata era f buna - inca oua tot ce prindea) o las in cutia ei si ii scot toate ramele cu botci. Ii las maxim 2 rame crescute cu puiet in rest doar FA si mut cutia 30 cm mai la stanga. (albinele vor uita de roire si se vor apuca de construit ramele FA in teorie  :razz:  :razz: ). Zic in teorie ca au fost si cazuri in care au tras botci chiar si asa. In alte cazuri s-au linistit.
Ramele cu botci le pun in alta cutie asezata in dreapta fostului urdinis - daca am timp las doar 2-3 botci de schimbare linistita si elimin restul botcilor. Va deveni roi cu matca 2020.

Daca un stup se depopuleaza mai mult decat trebuie il mut mai aproape de pozitia fostului urdinis. (cand este cazul - de obicei imi reuseste din prima).

Dezavantaj metoda: daca e o familie pe 7 rame ma trezesc cu 2 familii slabe. Daca e o familie cu 10 rame si cat - oricum rezulta doua familii mai slabe dar vor ajunge la 10 rame sigur pana in toamna.

Alte idei - sugestii?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bucovineanu

O metoda verificata care daca e aplicata corct da rezultate. Trebuie citita cu atantie si aplicata intocmai.
http://teoalbina.bluepink.ro/p.htm#_Metoda_2_(Vasenko)

bmdna

Eu cand am timp si familia e mare, fac un roi Taranov. Cand nu am timp (am mai scris undeva de metoda asta) procedez astfel:
1. Iau un stup gol in care las un spatiu gol, pun o rama claditoare si restul faguri artificiali
2. Mut stupul gata sa roiasca in alt loc din stupina
3. Pe locul ramas liber pun stupul pregatit la punctul 1
4. Ma duc la stupul mutat si gasesc regina pe care o iau cu o rama de puiet de pe care distrug toate botcile. Ideal ca aceasta rama sa fie cu puiet la eclozionare
5. In spatiul ramas liber din stupul de la punctul 1 care acum se gaseste pe locul unde era stupul gata de roire introduc rama cu matca. Inchid acest stup si 2 saptamani nu am treaba cu el.
6. Stupul car era gata sa roiasca il completez cu un fagure crescut in locul fagurelui luat cu regina si nu mai am treaba cu el 30 de zile.

Avantaje: necesar mic de rame cladite, executie rapida, ramele crescute de albinele ramase cu matca vor fi excelente pentru iernare. Nu mai e nevoie de interventie o perioada de timp destul de lunga. Cei doi stupi pot fi unificati dupa imperecherea reginei tinere.

Dezavantaje: trebuie gasita matca, are loc o reducere a productiei de miere, necesar mare de faguri artificiali, necesar de stup in plus. Daca familia a fost foarte puternica este posibil ca stupul mutat sa roiasca odata (mi s-a intamplat o singura data, dar anul a fost cu un cules de exceptie)
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

MOTANUL

INtrebare: ce asteapta albinele iesite din stup?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Citat din: bucovineanu din Aprilie 30, 2020, 02:24:57 PMO metoda verificata care daca e aplicata corct da rezultate. Trebuie citita cu atantie si aplicata intocmai.
http://teoalbina.bluepink.ro/p.htm#_Metoda_2_(Vasenko)

Foarte interesanta. Nu am aplicat-o niciodata. Avantajul major pe care il vad eu este ca valorifica culegatoarea. O postez si aici:

Metoda 2 (Vasenko)
In plina activitate de zbor, pe vechiul loc se aduce un corp nou completat cu faguri gata claditi, adusi de la rezerva. Peste primul corp se aseaza corpul II in care se lasa o botca necapacita sau cu ou, 3 faguri cu puiet capacit si 2 faguri cu provizii, iar golul ramas se completeaza cu faguri gata claditi. Intr-un corp nou se pune matca cu restul de faguri (carora li se strica toate botcile), completandu-se golul ramas cu faguri gata claditi. Intr-unul din faguri se toarna un pahar cu apa calduta. Corpul cu matca se aseaza peste corpul II, avand pozitia urdinisului inversata. In corprile de jos vor intra toate albinele culegatoare ale stupului, umpland cu miere ramele gasite libere. Cu 2-3 zile inainte de eclozionarea botcii din corpul al doilea se verifica daca nu cumva au mai aparut si alte botci care, daca vor fi gasite, vor fi distruse. Dupa imperecherea matcii cele 2 colonii se vor unifica prin metoda cu ziar, matca de sus fiind oprita pentru organizarea unui nucleu in stupul pepiniera.

2 intrebari:
1. de ce alege o botca necapacita sau cu ou? Eu caut sa pun botci cat mai mature (spre eclozionare). Exista un avantaj?
2. Mai degraba o precizare - nu spune ce se pune intre corpuri - dar la o prima vedere se pun diafragme complete.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefan1


 Imi permit cateva comentarii la cele doua metode:
 La metoda Taranov poate s-ar putea da in locul fagurelui cu puiet la eclozionare, un fagur cu puiet necapacit. Acesta ar fi crescut de doicele care sunt pe fagur, alimentate din abundenta de toate culegatoarele familiei, ceea ce nu se intampla la fel in familia mutata, care ramne o vreme fara culegatoare de nectar dar mai important de polen (si care chiar pot renunta sa creasca parte din puietul mic). De asemenea s-ar putea ca peste 1-2 zile sa se faca un tratament de paduchi, tinand cont ca nu este puiet capacit si toti paduchii sunt vulnerabili. Tratamentul insa s-ar putea face si daca se da fagur cu puiet capacit, dar mai putin eficient, ca s-ar face la 7-8 zile de la formare, dupa ce a eclozat puietul din fagurul dat dar pana nu incepe sa capaceasca puietul depus dupa formare. Dar nu este sigur ca tot puietul vechi a iesit, deoarece stadiul de puiet capacit dureaza 12 zile.
  Un alt dezavantaj al fagurelui cu puiet necapacit este ca apare o diferenta mare de varsta intre culegatoarele care au venit la vechea locatie si care au peste 18-20 de zile si noua generatie care iese peste alte 13-21 de zile (dupa varsta puietului necapacit din fagur), pe cand daca se da puiet capacit, apare o generatie intermediara de albine intre culegatoarele de la formare si primul puiet crescut din oua dupa formare.
  Nu s-a spus ca familiei mutate i se da in primele zile niste apa sau, eventual, sirop, pana isi va putea aduce singura apa necesara. 

  La metoda Vasenko, avantajul unei botci din ou sau necapacita ar fi ca va fi foarte bine hranita si va fi crescuta nu ca o botca de roire (care se spune ca duce la perpetuarea instinctului de roire). Pe de alta parte se intarzie cu 10 sau mai multe zile aparitia noii matci fecundate.
  Si la aceasta metoda e indicat un tratament de paduchi in lipsa puietului.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bmdna

O observatie: metoda descrisa de mine este o metoda pe care am gasit-o pe pagina lui David Cushman. Metoda roiului Taranov este altceva si poate fi gasita in carti sau pe net. Metoda Taranov presupune, in mare, scuturarea tuturor albinelor. Nu e nevoie neaparat sa fie gasita matca dar trebuie sa fim siguri ca ea exista. Se gasesc explicatii si pe net.

Am facut tratament la roiul cu matca batrana dar au cazut foarte putini varroa. Am tras concluzia ca pt mine nu merita sa mai tratez.

La stupul initial ramas fara culegatoare si matca, daca nu este cules si e zapuseala e bine de dat apa. Daca este cules, au destul nectar adus, pentru ca aceasta metoda se preteaza exclusiv pentru familii puternice.

Daca familia este puternica, decalajul de varsta nu va dauna.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!