Eu si fetitele mele dragi !!!

Creat de ves.lucian, Ianuarie 14, 2012, 08:46:31 PM

« precedentul - următorul »

ves.lucian

am un stup care a ramas fara matca !!!
a avut botci de schimb linistit !!!
am ales o rama cu doua botci superbe : una capacita si una necapacita !!!
am sperat ca albinele isi vor mai trage alte botci de schinb linistit !!!
cert este ca am gasit familia fara matca !!!
i-am dat intr-o cutiuta o matca neimperecheata !!!
dupa o vreme am vazut oua si am zis ca este in regula !!!
ieri am gasit botci in familia respectiva !!! pe doua rame !!!
acuma de roire nu cred sa fie , de schimb linistit - nu stiu ce sa zic , iar de salvare , tot ce se poate !!!
urmaresc in continuare cu atentie !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

bucovineanu

Sunt sigur botci de salvare. important e sa fie din oua fecundate si nu din oua de albina.

mape 48-petru manea

Avand in vedere data in care ne aflam ---eu as desfiinta-o prin unire cu alta fam.

ves.lucian

  o voi scutura la 10 km de locul unde am albinele !!! nu unific nimic de frica sa nu imi omoare matca de la familia cu care as unifica-o !!!
   :hi: :hi: :hi: :-c :-c :-c :beer: : sampanie: :beer:  : sampanie: :beer: : sampanie: :beer: :beer: :beer:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

RazvanTi

data nu e chiar asa de inaintata.
eu am o familie care si-a tot schimbat matca toata vara de acum e pe o rama de puiet aproape de eclozare de la alta familie si o rama ouata de matca imperecheata acum 1 saptamana.
peste 2 saptamani va mai primi o rama cu puiet capacit.
stai cu sirop pe el si ajuta-l daca e nevoie si rezultatele vor aparea
sunt sigur!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

ves.lucian

 din pacare familia este bezmetica deja !!! botcile din poza sunt facute pe larve de trantori !!!
  in curand , din pacate imi voi lua adio de la el !!!
   :hi: :hi: :hi:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

BadMarCos

Salutam. Nu am incercat, dar sunt sanse ca la o familie bezmetica daca i se pune o botca necapacita sa o accepte si in final familia sa fie salvata.  :roll:

stefan1

Citat din: BadMarCos din Iulie 22, 2013, 02:03:29 PM
Salutam. Nu am incercat, dar sunt sanse ca la o familie bezmetica daca i se pune o botca necapacita sa o accepte si in final familia sa fie salvata.  :roll:

  Da, este posibil, cum este posibil si sa accepte si botci capacite, dar asta nu inseamna ca s-a rezolvat treaba. Se numeste bezmetic ca reactioneaza neprevazut, fara reguli, nebuneste. Uneori apare din botcile lor o matca noua sau chiar accepta o matca nefecundata dar aceasta poate disparea la fecundare, dupa parerea mea este atacata de matcile false la intoarcerea de la imperechere. Se poate insa si sa reuseasca, doar ca asta nu e cu mare probabilitate. Faptul ca o astfel de familie iti umple mai multi faguri cu puiet de trantori, iti consuma resurse de timp, botci sau chiar matci nefecundate sau fecundate si rezultatul final este incert, face ca multi stupari sa treaca de la inceput la masuri radicale si sa desfiinteze o astfel de familie pana numarul de albine ouatoare nu e mare. Am avut si cazuri cand dupa mai multe incercari de a-i da o regina toate soldate cu esec, sa trimit un nepot cu o matca scoasa din botca pe care a bagat-o pe urdinis si care a reusit perfect. Deci 'imprevizibil' este bine spus.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ves.lucian

o surpriza placuta in seara aceasta !!! am descoperit in unul din ciresii mei o floare superba !!!
m-am straduit sa mai gasesc una , sau poate vreo 2 , 3 grupate in buchet ca primavara !!!
din pacate este si singura !!!
   :hi: :nod: =D> :-c : sampanie: :beer: : sampanie: :beer: : sampanie: :ok: :yes:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

stefan1

  Eu mai am si acum cateva flori de amorfa. Miroase frumos dar nu am urmarit daca vine vreo albina la ele.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

happy

Fiecare anotimp are florile lui.Eu am vazut azi salcam inflorit dar sigur nu are nectar!!Eu am in gradina oenothera biennis si albinele cara polen toata vara si toamna la greu.Ieri mi-am confectionat inca un colector si am mai trasat unul.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

ves.lucian

  Nu ne pui si o poza cu Oenotera biennis ??? ca sunt tare curios !!!  :hi: :hi: :hi: :-c :-c :-c :beer: : sampanie: :beer: : sampanie: :beer: :beer: :beer: : sampanie:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

happy


Este cam invaziva dar merita sa o ai in gradina :hi:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

ves.lucian

  am pus un film cu aceasta floare !!! eu stiam ca-i spune floarea buna-seara !!!
  florile i se deschid pe la ora 9 seara si se desfac intr-un minut , doua !!!
  chiar ca se omoara albinele cu polenul acestei flori !!!
   :hi: :razz: =D> :-c :beer: : sampanie: : sampanie: :beer: :beer: :beer: : sampanie:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

Astazi , asteptand o masina de ocazie , am zarit pe scoarta unui castan ciuperca din imagine !!! mi s-a parut interesanta !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!