Intimplari traite... aduceri aminte..

Creat de bio, Februarie 25, 2015, 07:40:50 PM

« precedentul - următorul »

bio

Dind raspuns la subiectul lui Dan Sebastian m-am gindit ca ar fi OK o tema unde sa ne mai povestim patzaniile, intimplarile si bune si rele traite de-a lungul timpului..

bio

Acum vreo 12-13 ani in urma... eram la rapita, abia incepuse sa se deschida rapita si nea bio sa dus ca era foame mare.

Au venit 2-3 nopti reci de a inghetat apa in adapator si am facut un frig de o sa-l tin minte mult timp ...

Aveam o rulota,.... de fapt ceva ca o rulota fara izolatie doar niste pereti de tabla si in acele nopti friguroase am luat covorul de pe jos din "rulota" si m-am invelit cu el,.. ca ce aveam de invelit era putin...asa frig am tras o sa tin minte multi ani.

.... =))

NiKoN

Felicitari pentru initiativa, sunt ochi si ochi! :hi:
Am facut doua iesiri in pastoral, floare in 2013 si salcam 2014. Pastoralul la floare a fost ca si polenizator :nebun: si a iesit ceva banuti. In zona in care am amplasat stupii avea un cetatean lucerna de adunat. S-a folosit de moment si ne-a angajat fara solda. La salcam subtire ca si miere, mai mult cred ca am lasat si ceva roiuri prin zona.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

bio

Tot venii vorba de aduceri aminte...

Primul pastoral a lui nea Bio la salcim la Varasti-Ulmu de Calarasi .
Am dormit prima noapte la pavilion.,.. dar a doua zi sa nu mai dorm de-a salbaticul singurel in pavilion, m-am dus sa agat o sateanca . Am avut noroc, am agatat o invatatoare din sat si am dus-o boiereste aproape 2 saptamini . Cind a venit timpul sa plec de la salcim i-am spus intr-o seara ca ma duc pina la pavilion  sa ii aduc ceva ... si dus am fost ca la marginea padurii ma astepta camionul la care am agatat pavilionul si dus am fost.

Anul urmator cind m-am dus la aceea padure,  padurarul de la intrarea in aceea padure cum m-a vazut mi-a spus: "Marinare !!!... fugi de aici ca te-au cautat anul trecut  neamurile Mariei o saptamina prin padure cu toporul ca la rascoala din "907... =))..... si am plecat la urgenta sa nu dea taranii de mine sa-mi inmoaie oasele.... =)).. si asa ani de zile am facut apoi salcimul la padurea Bogdana.

Si acum dupa mai bine de 16-17 ani soferul, care m-a dus cu pavilionul al doilea an,  fiind martor la ce mi-a spus padurarul , cind ma vede prin cartier striga dupa mine ; "Marinare, fugi ca te prind taranii.. "

romikele

Doamna bio citeste pe-aici? Sau e pusa la curent cu aventurile domnului?  :rotfl:

bio

... ma accepta asa cum sunt. :bzz:

Acum vreo 14-15 ani in urma......am plecat sa cumpar 'un pachet de tigari "  :bzz: si m-am intors dupa citeva luni ... cu inca o pensie alimentara de platit.


.... ce naibii sa imi mai imi zica..... ma tine asa cum sunt .

bionut

 =)) Ma abonez ca se anunta interesant topicul daca continua nea Bio cu povestirile  :rotfl:

dan sebastian

#7
Asa e cand esti necopt. Noroc ca gandeste ea si pt . tine. La noi la barbati mai gandeste si alalalt cap .
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Dupa vreo luna de stat la rapita, desi nu am folosit centrifuga, intr-o seara pe la 20 ne-a sunat colegul ca da cu avionu a doua zi. Dupa ce statusem 1 sapt. la ei, abia ajunsesem acasa in aceeasi zi. Suna-l pe Marian, plateste repede rovinieta, mai ia si inca 1 coleg de la firma si pleaca inapoi. Cum erau peste 150 km din tg jiu, am nimerit in filiasi la zilele orasului. asta a fost norocu ca am luat cativa mici si cate-o bere. am ajuns dupa miezu noptii la stupi. Pe la 2 ne-am apucat sa-i incarcam, 137 stupi (la cei 3 apicultori) in 4 insi. Ne-a prins 6 dimineata pana am terminat cu incarcatu.
Apoi abia am iesit cu masina din zona de camp la asfalt. Pe la 10 am ajuns la locatia de salcam. Eu incarcandu-i ultimul, i-am dat jos primul. Am mers cu usile inchise la izoterma ca nu a vrut soferu sa le tina deschise ca ia amenda.
Se pusese deja caldura. La 12 am terminat de dat jos cu cei 43 pe care ii luasem eu in pastoral.
Apoi am mai mers 25 min pana la locatia unde i-a lasat Marian. Am vazut ca miroase urat. cand am dat drumul la urdinise la 8 deja fiersasera. Marian a ramas jos, de am coborat eu cu copilul pe restul pana la 42. El deja se pierduse. Le-am dat capacele jos, am pus apa din parau pe ei, degeaba. Apoi am plecat inca 5 km si am dat cu restul de 52 jos. Doar 1 i-a fiert si lui. Cei mai buni stupi crapa daca nu au aer. Deci nu mergeti cu usile inchise. Si ar mai fi multe de zis. Nu pleca ca boul pe timpul zilei cu ei si pe caldura, etc.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

pharaonu75

Citat din: bio din Februarie 25, 2015, 08:16:32 PM
... ma accepta asa cum sunt. :bzz:

Acum vreo 14-15 ani in urma......am plecat sa cumpar 'un pachet de tigari "  :bzz: si m-am intors dupa citeva luni ... cu inca o pensie alimentara de platit.


.... ce naibii sa imi mai imi zica..... ma tine asa cum sunt .

Eu te otraveam! =)) =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

MirceaCalin

Citat din: bio din Februarie 25, 2015, 08:16:32 PM
... ma accepta asa cum sunt. :bzz:

Acum vreo 14-15 ani in urma......am plecat sa cumpar 'un pachet de tigari "  :bzz: si m-am intors dupa citeva luni ... cu inca o pensie alimentara de platit.


.... ce naibii sa imi mai imi zica..... ma tine asa cum sunt .

Doamna bio ar fi putut înfiinţa poate un SRL cu obiect de activitate importul de ţigări !!!

istodorescu vasile

Citat din: bio din Februarie 25, 2015, 07:59:37 PM
Tot venii vorba de aduceri aminte...

"Marinare, fugi ca te prind taranii.. "
asta este zicala buna si pentru basescu :rotfl: :rotfl: :rotfl:

sorinma

Citat din: dan sebastian din Februarie 25, 2015, 08:42:56 PM
Asa e cand esti necopt. Noroc ca gandeste ea si pt . tine. La noi la barbati mai gandeste si alalalt cap .


eu stiam ca"barbatul nu poate folosi ambele capete in acelasi timp"
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

RazvanTi

in primul an, in pastoral la salcam, cu inca 2 pe langa mine.
eu, cosmonaut cu costum de sus pana jos, astia in pielea goala.
pe mine mii de albine sa-mi faca felul, pe astia in pielea goala langa mine nici nu-i bagau in seama...
ce dracu or avea?!?!? ne intrebam noi...
la finele salcamului, mi se murdarise rau costumul de cosmonaut, si l-am spalat. de data asta am atentionat-o pe nevasta-mea sa nu mai foloseasca asa mult dero.
"de ce"?!?!? a intrebat ea mirata...
pai ma fac astea terci de-aia...
aaa pai eu i-am dat si balsam... :uimit: ( il spalase cu celelalte albe)  ))/ ))/ ))/ ))/
si ca prin minune s-a rezolvat problema  :lol:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

dan sebastian

 :rotfl:  :rotfl:
Buna de tot.

Mergea si faza cu datul cu otet pe costum. Nu te-ar mai fi deranjat, dar atunci fiind la inceput presupun ca nici asta nu stiai.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.