se risca cineva ?

Creat de amazon66, Martie 08, 2012, 07:10:38 AM

« precedentul - următorul »

amazon66

deschid acest subiec ca si-o provocare,se risca cineva sa faca ce-a facut individu`? cred ca-i ceva fantastic sa poti vedea pe viu
Bees in a cutting edge observation hive

amazon66


amazon66

ajung sa cred ca-i dragoste dusa la extrem,ce zice-ti?

pistol28

Un tratament formidabil ^:)^
La noi face cineva asemenea minunatii?
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

rarescyp

o idee excelenta....dar oare cati dintre noi ar pune-o in practica....cu un asemenea "tablou" ti-ai da pe spate toti musafirii....
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

Kov iulian

Daca se intampla ceva si se sparge sticla e jale.  :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

pharaonu75

In loc de sticla folosesti plexiglass, ca la scuturile jandarmilor! :rotfl: =)) :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

#7
Citat din: pharaonu75 link=topic=5050.msg104888#msg104888 da, te=1331198703
In loc de sticla folosesti plexiglass, ca la scuturile jandarmilor! :rotfl: =)) :rotfl:

Gata m-am scos , stiu unde gasesc  scuturi .  =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

( pe cocoasa )

Kiwi Bee

Avem in NZ mai multe puncte turistice legate de albine/miere.
Eu am locuit foarte aproape de acest loc si il stiu bine.
http://www.honeycentre.com/index.php
Intrati pe site si pe pagina principala veti vedea 2 poze in partea stinga.Poza de mai sus este cu un apicultor cu afumatorul in mina si sub el este o poza cu magazinul(interior).Nu se vede prea bine dar pe peretele indepartat sint mai multe rame pline cu albine.
De fapt totul este cladit in perete. Din exterior se poate indeparta un placaj si astfel apicultorul are acces la rame(pt control) si tot acolo este si urdinisul.
Daca reusesc weekendul acesta merg la albine si ma opresc acolo sa fac o poza in magazin.

rarescyp

Citat din: Kiwi Bee din Martie 08, 2012, 02:10:11 PM
Avem in NZ mai multe puncte turistice legate de albine/miere.
Eu am locuit foarte aproape de acest loc si il stiu bine.
http://www.honeycentre.com/index.php
Intrati pe site si pe pagina principala veti vedea 2 poze in partea stinga.Poza de mai sus este cu un apicultor cu afumatorul in mina si sub el este o poza cu magazinul(interior).Nu se vede prea bine dar pe peretele indepartat sint mai multe rame pline cu albine.
De fapt totul este cladit in perete. Din exterior se poate indeparta un placaj si astfel apicultorul are acces la rame(pt control) si tot acolo este si urdinisul.
Daca reusesc weekendul acesta merg la albine si ma opresc acolo sa fac o poza in magazin.
In viitor ma gandesc sa fac si eu un tablou dintrasta ; fix pe perete si cu acces din exterior...bineinteles ca la asa ceva nu ai voie sa gresesti, ...dar pana atunci mai trebuie sa ma documentez si sa mai adun informatii
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

johnysibiu

Amazing! Chiar functioneaza.

Kiwi Bee

Cum vam promis azi am incercat si reusit sa ajung in stupina si miam dotat toti stupii cu find cu plasa.A plouat intruna deci nam avut posibilitatea de a face poze dar mam oprit la acel punct turistic unde am facut poze despre acel perete cu albine.
Ne cunostem cu patronul de mai multi ani dar nui asa de "bun la suflet" ca si patronul/proprietarul de mai demult(cel care a infiintat locul).
Binenteles ca am cumparat ceva si patronul era plin de zimbet si si prietenie.Dupa ce am platit lam intrebat daca pot sa fac ceva poze despre panoul cu albine.Nici o problema , binenteles , mia raspuns.
Am facut vreo 5 poze cind il vad linga mine (imi beleam ochii poate o zaresc pe regina si o pozez si pe ea). Apoi imi spune: team lasat sa faci o poza dar nu vreau sami fure cineva ideile. Acest panou era acolo cind el nici nu stia ca exista acest loc.Dar macar nu mam inselat el si nu ma surprins deloc cu comportamentul sau. El nu e apicultor. Are un batrin angajat care vede de albinele lor.
Ei, hai sa vedem pozele.
O sa vedeti 6 coloane a cite 4 rame de plastic 1/1 Langstroth.Pe cele 2 coloane centrale este puiet(numai acolo am vazut puiet) iar pe celelalte pastura si miere.Regina nu am zarito, poate era pe partea cealalta.

rarescyp

un mod frumos de ati impresiona clientii si de ati promova produsele
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

Kov iulian

Ce rol are instalatia aia de climatizare din a treia fotografie, rol de incalzire sau de racire a acelui stup ?

Kiwi Bee

Instalatia de racire/incalzire nu are legatura cu acel stup, doar cu incaperea. Banuiesc ca acolo a fost loc pt instalatie. Mai demult nu era dar proprietarul asta nou sia instalat unul pt a tine sub control, zic eu, umiditatea din incapere. In parteaa nordica a Noi Zeelande este umiditate cam mare(ei, nui can Malaezia) dar am avut citeva chirii unde aveam mucegai de vinzare.... numai clienti nu am avut.