Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

undragutz

Citat din: Eugen B din Aprilie 21, 2017, 03:46:21 PM
Nu dau fum cand am caturile pe stupi. O sa dau mavrik 2F . Toamna cand nu am caturile voi da cu varojeturi tratamente, am vreo 3-5 varojeturi.

Am citit ca s-ar fi observat ca intr-un timp relativ scurt, 2-3 ani , de folosire a tau-fluvanilanutului, varooa dezvolta populatii imune la aceasta substanta activa continuta de Mavrik 2F.
Folosirea in paralel si a amitrazului, substanta gasita in Varachet/Taktic/Scabatox, s.a. devine obligatorie.
Eugen, metoda dumitale este foarte buna din ce cred eu, dar as vrea sa stiu:
-Mavrik-ul il dai prin stropire a familiilor de albine sau cu ajutorul fitilelelor imbibate --ceva de genul unui tratament care actioneaza in timp cum ne spunea Tinumaftei intr-o postare de a lui care ar fi recomandat tratamentul contra-varooa in timpul existentei puietului capacit in colonia de albine ?

undragutz

Citat din: dan sebastian din Aprilie 10, 2017, 12:47:37 PM
Am fost ocupat pt ca ma pregatesc de pastoralul de la rapita. Am avut si majoratul fiicei vineri.

Cum merge cu pastoralul la rapita ?
Cred ca este o perioada foarte plina de activitate ca nici pe hangoust nu prea v-am mai auzit.
Sau daca a-ti trecut de majoratul ficei acum va pregatiti de nunta si nu m-ai aveti timp de albine.

undragutz

Citat din: undragutz din Aprilie 05, 2017, 08:10:24 AM
Vorbeam aseara cu Un Finut si ne batea gindul sa il vizitam si noi pe domnul Dan Calmus poate mai furam si noi ceva meserie.
Pe mine ma intereseaza mai putin ca mi-a trecut timpul, dar lui Un Finut tare bine iar prinde un astfel de schimb de experienta .
S-a dus o gramada de lume la domnul Dan,  si din tari straine si de ai nostrii si de la SAR am vazut ca a avut vizite destule si este om de la care ai ce invata .
Multa sanatate domnule Daniel Calmus !

Dl-e Dan ?
Este corecta informatia:
-- calmusdaniel
Full Member
****
Mesaje postate: 719
0740088010
Nr de telefon este accesibil si necunoscutilor dvs. ?
Secrete prea mari nu se pot afla din 2-3 vorbe, dar din realizarile dumitale am vazut ca orice se poate .

Ca olteanul de la Jiu,
Citat din: dan sebastian din Aprilie 10, 2017, 12:47:37 PMVa pun o pila daca ....
parca vrea shpaga pentru o informatie .

un Finut

Domnu Daniel ați văzut ce i sa întâmplat lu domnu Dumitru din Timiș? Am putea sa ne organizam sa îl ajutam și pe dansul? Eu sunt dispus sa ajut și știu ca și dv aveți o inima mare și poate donam ceva.

calmusdaniel

Citat din: un Finut din Aprilie 22, 2017, 12:33:39 PM
Domnu Daniel ați văzut ce i sa întâmplat lu domnu Dumitru din Timiș? Am putea sa ne organizam sa îl ajutam și pe dansul? Eu sunt dispus sa ajut și știu ca și dv aveți o inima mare și poate donam ceva.

Multumesc frumos, finutule pentru apreciere si propunere.Îl rog pe Romikele sa ia legătură cu presedintele de sindicat Dănuț Puisoru  ca prin liderii din teritoriu sa afle care e situația si daca putem ajuta cu ceva,eu o fac cu placere  ( fam de albine  sau financiar)
E un caz special si cred ca si colegii vor contribui

romikele

Din pacate în acea zonă apicultorii nu au reușit sau nu și-au dorit să se organizeze într-o filială, deși au fost câteva semnale, așa că sindicatul nu poate interveni.
Oricine dorește însă să dea o mână de ajutor, va găsi metoda cea mai directă.... la persoana în cauză.

floricica

Nu stiu ce a patit domnul Dumitru ,dar daca e nevoie suntem dispusi sa-l ajutam si noi

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Eugen B

Nu vreau sa poluez topicul de aici. Tratamentale care le fac consider ca sunt bune. Mavarik prin picutare

calmusdaniel

 Mi-ar fi placut sa vad ca se face un front comun al Apiardelenilor pt ajutarea domnului Dumitru pt a da dovada de solidaritate cu un coleg apicultor dar vad ca pe apicultori ii preocupa alte chestii si ne mai mirăm de ce avem zăpadă si ger in aprilie.Vad ca răutatea a învins bunătatea!

dan sebastian

Citat din: undragutz din Aprilie 22, 2017, 10:14:32 AM

Cum merge cu pastoralul la rapita ?
Cred ca este o perioada foarte plina de activitate ca nici pe hangoust nu prea v-am mai auzit.
Sau daca a-ti trecut de majoratul ficei acum va pregatiti de nunta si nu m-ai aveti timp de albine.
[/quote]
Pastoralul merge bine. Bruma nu a dat decat putin Nu a nins deloc in zona. Ma bat insa niste vanturi de ma calca pe nervi. 5 zile de cules in 14 zile de pastoral. Am fost ocupat cu stupii.
Daca era sa ma pregatesc de nunta ar fi fost bine, insa nu e cazul. In vara acum are bacul si urmeaza facultatea.
Ce noroc era s-o ia unu in primire si sponsorizare !!!
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

undragutz

Citat din: dan sebastian din Aprilie 24, 2017, 01:10:06 PM
Citat din: undragutz din Aprilie 22, 2017, 10:14:32 AM
Cum merge cu pastoralul la rapita ?
Cred ca este o perioada foarte plina de activitate ca nici pe hangoust nu prea v-am mai auzit.
Sau daca a-ti trecut de majoratul ficei acum va pregatiti de nunta si nu m-ai aveti timp de albine.
Pastoralul merge bine. Bruma nu a dat decat putin Nu a nins deloc in zona. Ma bat insa niste vanturi de ma calca pe nervi. 5 zile de cules in 14 zile de pastoral. Am fost ocupat cu stupii.
Daca era sa ma pregatesc de nunta ar fi fost bine, insa nu e cazul. In vara acum are bacul si urmeaza facultatea.
Ce noroc era s-o ia unu in primire si sponsorizare !!!

:bravo:

Daniel Sebastian , m-ai lasat fara replica.


calmusdaniel

 A doua zi cu vreme bunicica în care albinele aleargă masiv pe răpită și i-ți da impresia ca e un cules bun, dar seara când merg sa văd cântarul îmi cam cade fata.Ieri, a fost plus 100g și azi -200g .Sper ca de mâine  lucrurile sa se schimbe în bine fiindcă vor creste  temperaturile.

calmusdaniel

 În dimineața ăsta la ora 6 am mers în stupina sa cosesc iarba și pot sa spun ca era congelata,cred ca a fost cea mai groasă bruma căzută pana acum. Cred ca azi o sa crească cantarul pe minus la rapita! 

roi_ag

În 24 de ani de apicultura asta este a 4 a oară când fac rapiță. Am luat miere când dimineața era gheață pe mașină și ziua era până în 20gr. și dimpotrivă când noaptea era cald și ziua peste 20gr. miere era doar de întreținere.