Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

dorindafi

unde esti ca venim noi sa te lamurim  :)
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tinumaftei

Departe!! o parte vin din BG

ionel07196555

Citat din: calmusdaniel din Iunie 20, 2016, 10:26:22 PM
Azi am fost la floarea soarelui si am vazut ca a inceput sa se deschida.Am observat albina ramasa pe floare,amortita,cu comportament de drogata,ceea ce e un semn foarte rau.Acelasi lucru s-a intamplat si anul trecut cand mi-a murit foarte multa albina.Oare va fi acelasi dezastru ca anul trecut la floare?
De 4 zile sa deschis ceva floare la mine sint pe vatra si a inceput mortalitatea la cei care aduc polen galben de floare .
cred ca e mai rau ca anu trecut .
cintaru de la zi la zi scade cite 50 > 100  >200 de grame , sa vedem in seara asta .
Pe floare am observat numai albina tinara , e " groasa ,,

aurelianpopescu

Faceti o extractie la tei? Sunt la fs a inceput sa se deschida floarea-soarelui este tratata cu nuprid.am vorbit cu inginerul si a zis ca nu exista samanta netratata in România. Zicea de niste stropiri in timpul infloriri.pana sambata ne anunta daca mai stropeste sau nu

calmusdaniel

Citat din: aurelianpopescu din Iunie 22, 2016, 01:19:56 PM
Faceti o extractie la tei? Sunt la fs a inceput sa se deschida floarea-soarelui este tratata cu nuprid.am vorbit cu inginerul si a zis ca nu exista samanta netratata in România. Zicea de niste stropiri in timpul infloriri.pana sambata ne anunta daca mai stropeste sau nu


Cu siguranta ca o sa fac o extractie dupa tei,la stupul de pe cantar este o cantitate de 18kg,sper sa mai tina cateva zile.Cat despre floarea soarelui stiu ca se trateaza cu nuprid.Vom vedea cat de curand efectele lui.

dan sebastian

Bine ca da teriul. La floarea soarelui e inca neagra situatia. Dupa 4 zile pe minus, alaltaieri a stat pe 0 si ieri deja 800 gr. pe plus. Sper ca de aici sa fie doar peste kg zilnic altfel e problema cu iernarea.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Eduard Rotaru

Teiul merge foarte bine si pe la mine....sper sa mai ramana ceva culegatoare si la FS :))))

calmusdaniel

Dupa temperaturile ridicate de ieri,la mine teiul a murit ))/
Floarea soarelui a inceput sa se deschida =D>

Kiwi Bee

Scuzama Daniel ca ma bag si eu ca musca-n lapte aici pe topicul tau. Venind vorba de stropiri la culturi iata ce am auzit cu o ureche, mai recent(cu o ureche pt ca nu am fost la fata locului - am auzit prin altcineva cine a fost la fata locului).
Saptamina trecuta a avut loc Conferinta Apicola 2016 al NZ(eu nu am fost pina acuma la nici o editie - neavind timp liber prin portofel). Noi nu avem tirguri apicole doar o conferinta pe an - si aceasta doar de citiva ani si de obicei tine vreo 3 zile.
Si anul acesta au fost doi invitati din strainatate. Cineva din California, SUA care a povestit despre situatia lor cu suprapopularea stupilor la un nivel foarte industrial(defatp zic eu, putem vedea acest lucru si in multe filmulete de pe youtube).

Celalalt invitat a fost presedintele apicultorilor din Alberta, Canada. Si in Alberta mierea de rapita este cea mai importanta ca si la DM in Saskatchewan.
Acest Canadian spune ca si la ei toata rapita este genetic modificata si saminta este tratata cu neonicotinoide(acest subiect cu neonicotinoide a devenit foarte discutat si in NZ prin ultimul an).
Si acum vine ceva nou pt mine.
El spune ca neonicotinoidele nu au nici o legatura cu disparitia albinelor sau prabusirea coloniilor de albine. Este convins ca aceste probleme se pun pe seama lui varroa sau al apicultorului sau cele doua la un loc. Si spune toate acestea dupa mai multi ani de experienta cu acele culturi pe care le au.

Se zvoneste pe la noi ca sar putea ca in Europa sa se dea voie la neonicotinoide din nou(..... nu stiu exact care tari siau intors spatele la aceste substante dar sar putea ca si acestia sasi schimbe parerea in viitorul apropiat). Noi fiind izolati aici in Sudul Oceanului Pacific mai auzim cite ceva dar nu stim exact care este adevarul acolo la voi in EU. Asta o stiti voi mai bine decit noi.

Bafta la FS pt toti.

Dan Pașca

:(. Ii de rau daca sa dus asa repede,ce temperatura ati avut ieri in sud,bineinteles la umbra?

calmusdaniel

Citat din: Dan Pașca din Iunie 23, 2016, 01:21:07 PM
:(. Ii de rau daca sa dus asa repede,ce temperatura ati avut ieri in sud,bineinteles la umbra?

Ieri au fost 36 grade si azi e la fel.

Dan Pașca

Vai de mine,   Nasol rau :((((

calmusdaniel

Citat din: Kiwi Bee din Iunie 23, 2016, 11:31:24 AM
Scuzama Daniel ca ma bag si eu ca musca-n lapte aici pe topicul tau. Venind vorba de stropiri la culturi iata ce am auzit cu o ureche, mai recent(cu o ureche pt ca nu am fost la fata locului - am auzit prin altcineva cine a fost la fata locului).
Saptamina trecuta a avut loc Conferinta Apicola 2016 al NZ(eu nu am fost pina acuma la nici o editie - neavind timp liber prin portofel). Noi nu avem tirguri apicole doar o conferinta pe an - si aceasta doar de citiva ani si de obicei tine vreo 3 zile.
Si anul acesta au fost doi invitati din strainatate. Cineva din California, SUA care a povestit despre situatia lor cu suprapopularea stupilor la un nivel foarte industrial(defatp zic eu, putem vedea acest lucru si in multe filmulete de pe youtube).

Celalalt invitat a fost presedintele apicultorilor din Alberta, Canada. Si in Alberta mierea de rapita este cea mai importanta ca si la DM in Saskatchewan.
Acest Canadian spune ca si la ei toata rapita este genetic modificata si saminta este tratata cu neonicotinoide(acest subiect cu neonicotinoide a devenit foarte discutat si in NZ prin ultimul an).
Si acum vine ceva nou pt mine.
El spune ca neonicotinoidele nu au nici o legatura cu disparitia albinelor sau prabusirea coloniilor de albine. Este convins ca aceste probleme se pun pe seama lui varroa sau al apicultorului sau cele doua la un loc. Si spune toate acestea dupa mai multi ani de experienta cu acele culturi pe care le au.

Se zvoneste pe la noi ca sar putea ca in Europa sa se dea voie la neonicotinoide din nou(..... nu stiu exact care tari siau intors spatele la aceste substante dar sar putea ca si acestia sasi schimbe parerea in viitorul apropiat). Noi fiind izolati aici in Sudul Oceanului Pacific mai auzim cite ceva dar nu stim exact care este adevarul acolo la voi in EU. Asta o stiti voi mai bine decit noi.

Bafta la FS pt toti.


  Eu sunt convins ca ceea ce s-a intamplat anul trecut se datoreaza neonicotinoidelor,si nu parazitului varoa,si nici apicultorului.
Hai sa va zic cum a fost povestea anul trecut,am plecat la fs cu familiile de baza,acasa au ramas roiurile pe cules de poliflora.Fam de la fs in primele 2-3zile au avut o mortalitate foarte mare,atat de albina culegatoare cat si de trantori,care pur si simplu blocau urdinisele.Daca despre albina am zice ca a fost epuizata,batrana,nu se explica de ce mureau in masa trantorii si chiar si matcile din stupi.Este stiut ca atunci cand apare mortalitate mare la trantori este adus ceva toxic in stup,intrucat ei nu participa la cules si mananca ceea ce au adus albinele.Daca la fs asa au stat lucrurile acasa au stat cu totul altfel,adica nici pic de mortalitate si dezvoltare normala.Oare daca era vorba de varoa sau din vina apicultorului n-ar fi fost aceeasi mortalitate la amandoua loturile?
Din comunicatul dat de ACA anul trecut rezulta ca s-au distrus 100000 de fam de albine,total sau partial,si tot de la ei din cele 5 probe trimise in Franta,in 3 s-au depistat neonicotinoide.
Asa ca raman tot la parerea mea ca neonicotinoidele si alte chimicale combinate cu ele duc la moartea albinelor.

Eduard Rotaru

Lasa Daniel ca te duci la "baietii destepti" de la Dulcofruct si o sa iti dea o substanta minune care te apara de neonicotinoide si impiedica fenomenul CCD...superb...:))))...
Mai nou, ei au reinventat si Apivirolul ....deci solutii exista :)))

calmusdaniel

Citat din: Eduard Rotaru din Iunie 23, 2016, 07:24:03 PM
Lasa Daniel ca te duci la "baietii destepti" de la Dulcofruct si o sa iti dea o substanta minune care te apara de neonicotinoide si impiedica fenomenul CCD...superb...:))))...
Mai nou, ei au reinventat si Apivirolul ....deci solutii exista :)))

Astia de la Dulcofruct,cu substantele lor minune sunt ca aia cu dezinfectantii diluati din spitale(apa de ploaie)
Nu au reinventat nimic,producatorul e Romvac,dar banuiesc ca au un contract de colaborare.