Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Sper sa fie un cules bun, sa ne scoata din criza !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Eugen B

Domnu Daniel, unde este teiul respectiv?
Asa am inteles si eu ca teiul are floare multa anul asta. Cu cat infloreste mai repede cu atat mai bine
Din cate am inteles cam cu 6-8 zile e mai avansat decat de obicei.

Florin94

La mine deocamdata mierea sta la locul ei asa putina cum e...inca stau bine cu hrana

dan sebastian

Văd că pe lângă rapiță mai ai si ceva butoaie cu salcâm. Norocosule !!!
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

romikele

Citat din: Florin94 din Mai 27, 2016, 01:48:05 AM
La mine deocamdata mierea sta la locul ei asa putina cum e...inca stau bine cu hrana
Așa îi spui tu la untură ?  =))

Kiwi Bee

Citat din: romikele din Mai 27, 2016, 08:02:19 AM
Citat din: Florin94 din Mai 27, 2016, 01:48:05 AM
La mine deocamdata mierea sta la locul ei asa putina cum e...inca stau bine cu hrana
Așa îi spui tu la untură ?  =))

Lasa nul supara. Bidonul este plin si asta este important.  :)

Florin94

Citat din: romikele din Mai 27, 2016, 08:02:19 AM
Citat din: Florin94 din Mai 27, 2016, 01:48:05 AM
La mine deocamdata mierea sta la locul ei asa putina cum e...inca stau bine cu hrana
Așa îi spui tu la untură ?  =))
jumarile erau putin mai la fund n-am apucat sa le pozez si pe acelea

dan sebastian

Scoatele si trimitemi-le mie ...  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

calmusdaniel

Citat din: Eugen B din Mai 26, 2016, 08:14:41 PM
Domnu Daniel, unde este teiul respectiv?
Asa am inteles si eu ca teiul are floare multa anul asta. Cu cat infloreste mai repede cu atat mai bine
Din cate am inteles cam cu 6-8 zile e mai avansat decat de obicei.


  Teiul este la mine in curte,si infloreste cam cu doua zile inainte fata de cel din padure.Dar si cel din padure e la fel de bogat in floare,acum vom vedea daca va fi anul lui sau nu.De cca 7 ani nu prea a mai fost productie mare.

dorindafi

la gorj cu 3 ani in urma a mers bine
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

calmusdaniel

 
  Am aflat de curand de o solutie mai ieftina contra gaselnitei,si anume apa oxigenata pulverizata pe ramele afectate de gaselnita.Distruge si oul si larva.Am sa incerc si eu din toamna dar poate daca cineva a folosit sa ne spuna si noua daca chiar e buna.A fost recomandata unui coleg de cineva de la laboratorul Institutului Apicol Bucuresti.

Kiwi Bee

Sint multe concentratii de apa oxigenata(peroxid de hidrogen).
Cel alimentar este de 35% si exista si mai puternice si mai slabe dar acelea pot avea adaosuri cum ar fi fosforul sau alti stabilizatori. Cel care este special numit alimentar este bun pt consum intern - nici unul altul.
Cel cu care se facea parul mai galben este de cca 6% dar nu este alimentar.

Banuiesc ca ti sa recomandat cel alimentar, dar la ce concentratie trebuie folosit?

calmusdaniel

Se refera la apa oxigenata uzuala cea cu 3% concentratie.

Kiwi Bee


calmusdaniel

Mesaj trimis de "Mos Costache" catre apicultorii care au predat mierea de rapita:in urma modificarilor de pret,cei care au predat mierea cu 7,5 ron,sunt rugati sa vina sa factureze diferenra de 0,50ron,adica le da 8 ron pe kg.
Ce strategie are!Vrea sa para baiat bun! :rotfl: