Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee

Cutii uscate si bine aerisite binenteles ca albinele o duc bine. Ghemuri frumoase Daniel. Tatal meu avea cutii/stupi asa de curati la interior.
Aveti o iarna frumoasa. Asa trebuie sa fie. Cred ca va fi un an bun pt agricultura(posibil si pt apicultura - totusi sar putea sa fie seceta la shes).

La noi este jale. De cind locuiesc aici nu am mai avut asa o vara calduroasa(+28, +30 de grade noaptea - neobisnuit de mult). Deabia ieri a mai plouat putin dar fara vint. Azi totusi a venit si o adiere de vint.

La noi de obicei anotimpurile sint asa cum au fost la voi. Adica daca acuma la voi este frig atunci peste 5-7 luni de zile si la noi va fi frig(este bine de stiut.... pt mine). Cum a fost la voi iarna asa va fi si la noi dar este adevarat ca aici in nordul NZ nu ninge si nici minusuri nu prea avem(exceptie 1-2 nopti putin zub zero, -1 sau asa ceva).

Cu seceta asta si apa de la robinet este puscata rau. Rezervorul de apa de la marginera orasului cam 20km de la mine sufera mult pe timp de seceta si cred eu ca se adauga mai mult dezinfectant. Totusi este mai bine sa stai la munte.

dan sebastian

V-au ramas prea multe albine !
Mai trimiteti si la altii !
=))  =))  =))
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Cristel

Pana in mai ajung pe 3 caturi!  :P  Bravo!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

aurelianpopescu

la rm,valcea 2 zile 14 grade frumos cald albinele au inceput sa aduca polen.

calmusdaniel

Intrebarea mea pt cei plini de teorie e,cand e mai rau,cand le pui kilograme de turte de zahar,obligand albina sa le prelucreze,sau cand le dai 150g de miere cu proteina?
Si pentru ca tot e trend-ul asta cu apicultura din Canada,eu nu i-am vazut pe acei apicultori sa se planga ca aveau cateva rame cu puiet in ianuarie!Or la ei nu se epuizeaza albina ?
Dar pana la urma noi suntem romani si stam bine la teorie!

calmusdaniel

Eu abia astept sa faca zborul de curatire ca sa le dau si eu proteina,si n-am sa ma opresc pana nu le dau cate 500-600g de miere cu proteina pe familie.
Cat despre deschiderea stupului,eu nu il consider un stres,atata timp cat albinele nu au avut nevoie de medicamente antistres!In schimb ele s-au dezvoltat foarte bine,si la rapita nu am fost nevoit sa fac unificari sau sa stau sa ii dezvolt.
La mine e ceata in dimineata asta dar sper sa iasa soarele sa faca un zbor si sa ma apuc de treaba!

serban


calmusdaniel

Azi cu toate ca se anuntau 13 grade au fost doar 8,sper ca maine sa fie cald sa faca un zbor si apoi sa le dau mancare si sa filmez.

Dan Pașca

Nea Daniel de unde iei laptele praf,?   Zine si noua daca ai o sursa de incredere ca eu ce gasesc pe net nu imi inspira incredere deloc. Mersiii

calmusdaniel

A folosit cineva FORSAPIL?Daca da,ce parere aveti de el?

nicu has

Buna dle Daniel  imi dati si mie pe mp Telefonul de la Firma de unde cumparati laptele praf si drojdea d bere multimesc

calmusdaniel

Poti lua  lapte praf,de la o firma din Galati,prin Pascal Mihai,telefon nr 0758030913.

nicu has


istodorescu vasile

Citat din: calmusdaniel din Februarie 05, 2016, 03:18:04 PM
Poti lua  lapte praf,de la o firma din Galati,prin Pascal Mihai,telefon nr 0758030913.
la domnul Pascal din Galati este 16 lei kg sac de 25 kg, si 17 lei sac de 5 kg. laptele praf este produs in Polonia. exact acelasi produs puteti gasi  la Bacau, domnul Rotaru TEL.0752933650 exact acelasi produs, la pret de 11lei pe kg.

nicu has