Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

Dan Pașca

Salut,si eu am patit chestia asta cu FA, aproape toati stupii care au matca mai batrana de 1 an nu vroiau sa urce,in schimb cele de anul trecut mi-au construit un cat 1/2 FA inca de la rapita,incearca dupa ce storci ceva sa le intercalezi 1FA ,1 Rama stoarsa ,eu asa am facut abia la Salcam 2 si le-am pacalit aproape pe toate.

RazvanTi

si in padure tot din vina "apicultorului" mor...
gandeste-te ca acolo nu le trateaza nimeni... deci "management" prost
iar bolile nu mai sunt asa de rare cum erau cu multi ani in urma...
ai  inteles ce vreau sa zic?

sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

calmusdaniel

Citat din: Sparlici din Iunie 04, 2015, 05:12:29 PM
Îndrăznesc să vă contrazic. Cred că florile din fotografie plesnesc în 4-5 zile.

Asa arata teiul acum, am sa mai fac o poza peste 4/5 zile.

andrei_georgian

Citat din: MOTANUL din Iunie 09, 2015, 10:15:11 PM
Am intarziat 2-3 saptamani cu caturile; plus marele dezavantaj ca toate ramele erau cu FA (nicio rama de cat crescuta); Si unele familii au stat pe 10 rame full jos - dar nu au vrut sa creasca nimic in catul de 1/2.

Daca aveai 10 rame full jos inainte de un cules la rapita (putin mai greu asta) sau chiar inainte de salcam, in plin cules sigur urcau sa cladeasca si in cat, sau poate au blocat cuibul si au intrat in frigurile roitului...si stii ca atunci trag pe dreapta si nu mai fac nimic..  :rotfl: de ceva nou toti ne lovim, important e sa invatam cate ceva din intamplari, succes  :hi:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

MOTANUL

Citat din: RazvanTi din Iunie 10, 2015, 09:14:51 AM
ai  inteles ce vreau sa zic?

Am inteles; Nu imi plac generalizarile  :)

Citat din: andrei_georgian din Iunie 10, 2015, 10:28:05 AM
, sau poate au blocat cuibul si au intrat in frigurile roitului...si stii ca atunci trag pe dreapta si nu mai fac nimic..  :rotfl: de ceva nou toti ne lovim, important e sa invatam cate ceva din intamplari, succes  :hi:

Cam asta s-a intamplat - au roit;
La prima vedere am crezut ca sunt vreo 10 familii cu probleme; Le-am luat si a 2-a si a 3-a oara la mana pe cele cu probleme si de fapt am doar 3 familii cu matci neimperecheate (o matca este sigur pierduta - are 14 zile de când nu oua); pe celelalte 2 le mai tin sub observatie (sunt mici si vioaie - deci nefecundate clar);
Erau anormal de linistite sa fi fost fara matca si am insistat pana am gasit matca (e mult mai greu de gasit daca nu ai oua si e nefecundata);
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

calmusdaniel

#1055
Catul se pune cand fam e ful jos,nu se pune catul numai cu foita,se dau intercalate,caci altfel fam va intra in friguri si nu se urca sa cladeasca.Pt a face o fam sa se  salte in cat se iau doua rame cu miere de la alta fam care a urcat sus si se pun pe mijlocul catului la fam care nu a urcat,si atunci se va salta si se va apuca de cladit :hi:

calmusdaniel

Pt a vedea daca ai matca tanara in stup iei o rama cu puiet larvar si o pui in fam in care nu ai vazut matca.Daca a doua zi pe acea rama trag cupite e clar ca nu ai matca,daca nu trag atunci matca e in stup.

calmusdaniel

Poze de la floarea soarelui din zona mea si o poza cu substanta cu care a fost tratata floarea soarelui. maine voi afla si soiul de floare.

MOTANUL

Acum gasesc sa mut de la familiile care au inceput sa creasca ramele la cele care nu vor sa creasca deloc.
Singura familie care a rupt orice bariera are cat de 3/4 (aia a crescut toate ramele din cat si a si umplut cu miere vreo 5); Le-am intercalat ca sa le stimulez sa le umple si pe restul. Dar am unul singur - ghinion  :sad:
Astea de 1/2 au mers cel  mai greu; Chiar si caturile de 1/1 au mers mai bine (cu riscul de a creste faguri aiurea ca nu am pus 10 FA de la inceput);
Am pulverizat si sirop pe FA de 1/2 si o sa ma uit sa vad rezultatul. (abia acum 2 zile am dat).
Am scos foliile de la toate familiile cu cat de 1/2 (mai bine incercam fara de la inceput ca au mers mai bine cele fara);

Am retinut sugestia si o incerc cu prima ocazie.
Multumesc

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

cipik

Daca ai timp la dispozitie poti incerca sa bagi cate o rama de 1/2 jos in cuib si dupa ce o creste o muti sus si alta in locul ei la crescut.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Porfy66

Referitor la tratarea semintei de floarea soarelui, din poza, cu Nuprid:
NUPRID® AL 600 FS este un produs condiţionat sub formă de suspensie apoasă concentrată, fină, omogenă, de culoare roşie, care conţine 600 g/l imidacloprid, substanţă activă din clasa chimică chloronicotinyl.
Daca ne uitam ce este IMIDACLOPRID-ul acesta apartine  grupului de substante active din clasa neonicotinoidelor si este una din cele trei substante interzise timp de doi ani in UE (clotianidin, imidacloprid şi tiametoxam), dar Romania a cerut si a obtinut o derogare pentru folosirea acestui insecticid!  :mad:

calmusdaniel


bio

Bine macar ca anunta, ca saminta a fost tratata cu aceea substanta ... cu toate ca eu chiar daca vad acel panou si-mi place floare mai ca m-as duce acolo.

Anul acesta in zona mea este putina floarea soarelui... cred ca la nivel national este aceeashi situatie.

tuturicius

Nu sunt convins ca din cantitatea cu care a fost tratata samanta ramane o cantitate semnificativa in planta mare. Eu am avut albinele la rapita tratata cu neonicotinoid inainte de inflorire si nu am avut nici o problema. Anul trecut la floarea soarelui le-am dus in mijlocul unei gramezi de lanuri lucrate de diversi fermieri si nici nu m-am obosit sa intreb daca a fost tratata samanta cu insecticid. Or fi fost si lanuri tratate printre ele... NU ca ar fi un deliciu pentru albine neonicotinoidele, dar eu le vad, in relatia cu albinele, cum vad substantele cancerigene pentru noi, oamenii. Traim inconjurati de substante cancerigene, una dintre cele mai raspandite fiind lauryl sulfatul - spumantul din orice sampon, dusch-gel  :D Cine mai sta sa il bage in seama? Unii facem cancer, altii rezistam ... asta e lumea in care traim. Eu as duce albinele la respectivul lan, dupa cum le-am dus si azi primavara la rapita tratata. Traiesc si ele cum pot in mirifica noastra lume  :P

:hi:

fiug1970

... NU ca ar fi un deliciu pentru albine neonicotinoidele, ,,
conform unor studii,albinele sant atrase de neonicotinoide....li s/a oferit solutie dulce cu neonicotinoide si doar solutie dulce.Albinele,spre surprinderea cercetatorilor,au ales solutia cu otrava!!
cat despre cancer:datorita ph ridicat din organismul uman,celulele nu mai primesc oxigen.O celula fara oxigen in 24 ore nu moare(cum se credea)ci se transforma in celula anaeroba,o forma de supravietuire celulara!!deci prin transfomarea celulelor normale in celule canceroase se incearca supravietuirea organismului doar ca nu se realizeaza fiindca restul celulelor lupta sa izoleze celulele anaerobe care se multiplica necontrolat.