Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

.Redis, Nutritech, Hardbody, Natural Plus, Pronutrition, Weider, Animal, s.a... Ce vremuri...
Porecla de Faraonu' de acolo mi se trage!  :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

Daniele...!!... se pare  ca  ai inceput munca... si noi aflam de la strainii de la YOUTUBE..?

http://youtu.be/4XDpo0pCG94

calmusdaniel

Am mers pe sest,sa nu se prinda concurenta! =)) =))

calmusdaniel

Vrei sa-l vad iar cu sticle si cu borcane,alergand prin stupina?Vad ca s-a potolit  dupa pierderile de anul trecut!

bio

#559
...  =))
Imi aduc aminte cit de tare era faza cu termometru.. =))..lua temperatura la stupi de 3 ori pe zi. Se juca de-a doctorul.... =))

Nu mai stiu unde am citit ... dar si intr-o publicatie  i se atribuia parca lui Gilles Ratia recomandarea  ca sa hranim familiile de albine cu cantitati mici de proteica familiile de albine pe timp de iarna ..... repet cantitati mici, nu turnam ca la balamuc..


paul1

Domnule Daniel, s-ar intampla ceva daca inainte de a administra pasta s-ar da 2-3 fumuri pentru a se retrage albina de pe spetezele superioare ale ramelor si mai apoi sa administram aceasta pasta direct pe spetezele fara albina ? Ar exista riscul sa nu fie ... trasa ? Inteleg ca administrata direct pe albine (aproximativ) le obliga sa se curete si astfel nu s-ar putea intampla sa nu fie consumata pasta.
Multumesc !

calmusdaniel

In perioada asta nu e bun fumul,mai bine dai usor printre ele,dupa cateva administrari albina se obisnuieste si se retrage.Trebuie sa ai rabdare si sa dai cantitate mica.

bucovineanu


calmusdaniel

Pt ca ai agita tot ghemul.

bucovineanu

Odata ce au miere deasupra ramelor, ghemul care si asa e foarte rasfirat, se desface total.

Florin94

Am observat ca albina la vremea asta, la temperaturi scazute poti sa le faci si foc de tabara ca tot nu se retrag pe rame ,doar de la temperatura de 8-9-10 grade ele se retrag jos  si bat din aripi sa ventileze fumul  :bzz: :bzz:

dan sebastian

Continuarea cu celelalte boli + tratamente ?????
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

calmusdaniel

Citat din: bucovineanu din Februarie 09, 2015, 09:42:55 PM
Odata ce au miere deasupra ramelor, ghemul care si asa e foarte rasfirat, se desface total.
La 6-7 grade ghemul nu se desface total,si asa fac eu iarna nu dau cu fum si nu caut puietul in ianuarie,asa am invatat,dar fiecare apicultor face cum crede .

dan sebastian

Si eu stiu ca e posibil daca desfaci ramele sa cada albina jos si acolo ramane de obicei.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

calmusdaniel

 :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: