Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

dany 1

Citat din: sandupop din Martie 04, 2014, 09:40:22 AM
Intersant...peștele asta....nu am mai vazut din asta cu piele rosie... =)) si furculita asta e de ..marcă.  lăsând gluma deoparte, mi-ai adus aminte de pescuit,  de abia aștept sa ii vina timpul, săptămâna asta o sa fac o revizie la mulinete....

Salutare dl  Sandu :hi:
Tinand   cont  ca  se  anunta  vremuri ploioase  toata  luna   dupa  care  vine   prohibitia eu  zic   sa   nu  bte  grabesti cu  revizia  la moulinete :)
Sanatate   multa!
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

sandupop

Din păcate asta este realitatea... dar pozele postate mi-au facut o poftă teribila de pescuit..Sa auzim de bine. :hi:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

calmusdaniel

Baieti,sa ne multumim cu pozele,ca timp de pescuit nu vom avea prea curand(cel putin eu),vom avea treaba multa daca se indreapta vremea.Azi la mine ploua,si albinele mele n-au mai iesit afara de nu mai tin minte,dar si ploaia e buna pt ca am rapita multa in zona,si trebuie sa creasca frumos.

dan sebastian

La mine in Gorj ploua de 2 saptamani. Nici la meci nu a stat ploaia. A trebuit sa pun turtele cu umbrela. Dupa ce incepusera sa aduca polen acum 3 saptamani au dat mult inapoi.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

BadMarCos

Salutam. D-le Daniel Calmus, cand incepeti stimularea cu sirop in rama? Multumesc.    :uimit:

calmusdaniel

BadMarCos.Deocamdata e vremea rea,dar sa speram ca dupa 15 martie se va incalzi si la noi si voi putea sa dau sirop.

Sorcyo

Puteti face un filmulet cu stimularea cu sirop in rama, atunci cand vine timpul ei, ca tot aud de ea dar nu am vazut niciodata practic si nici nu am incercat. Eu le dau in uluc(la orizontali) sau din borcan cu capac perforat pus in cat dar cu folie si perna peste ramele cu albine la vertical. Catul este doar ca sa pot pune capacul. Ce ma intereseaza sa vad , daca puteti, este cum pregatiti rama. De asemeni, folosesc reteta de stimulare proteica de le dumneavoastra si merge bine, e cam multa manopera, dar albinele iau foarte bine stimulentul.
Multumesc
eu sunt mic....nu stiu nimic......dar am o opinie  :)

calmusdaniel

Sorcyo.O sa fac un filmulet, pt ca eu oricum fac cu toate etapele,dar inca nu a venit timpul.

dan sebastian

Ca 70 % din ROMANIA si eu astept sa se schimbe vremea. Am inceput deja sa fiu gelos pe Banateni pt vremea buna pe care au avut-o in primavara asta. La mine in Gorj in afara de 12 - 18 feb. cand incepusera sa aduca polen ploua si e frig intr-una. Zici ca suntem in Anglia, nu Romania. Mi-e dor de soare si mie si albinelor mele. Vremuri mai bune tuturor !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

justy

Dane, ce polen....asta e de vis, noi asteptam o zi frumoasa sa faca un zbor de curatire adevarat, ca nu am vazut anul asta!

mircea_tm_gt

ieri la rubrica meteo s-au anuntat temperaturi de 13 grade pentru azi in banat, dar nu a trecut de 7-8 grade....saptamana trecuta nu s-au anuntat temperaturi negative pe timp de noapte, asa ca am avut temp de -2 grade, 3 nopti la rand.... .La ei pe "ecran" doar temperaturi pozitive si mai cald decat in mod normal...prognoza cu rateu si pentru 24 de ore....

rarescyp

...in schimb, la noi  salaj e vreme buna de ceva timp ( ieri 15 ℃ cu ceva nori)...toate fam aduc polen, iar stimularile de 7 zile incoace le fac cu sirop in hranitor...
Vreme buna va doresc si voua...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

MariusApicultura

Citat din: Sorcyo din Martie 05, 2014, 01:52:24 PM
Puteti face un filmulet cu stimularea cu sirop in rama, atunci cand vine timpul ei, ca tot aud de ea dar nu am vazut niciodata practic si nici nu am incercat. Eu le dau in uluc(la orizontali) sau din borcan cu capac perforat pus in cat dar cu folie si perna peste ramele cu albine la vertical. Catul este doar ca sa pot pune capacul. Ce ma intereseaza sa vad , daca puteti, este cum pregatiti rama. De asemeni, folosesc reteta de stimulare proteica de le dumneavoastra si merge bine, e cam multa manopera, dar albinele iau foarte bine stimulentul.
Multumesc

Puteti sa va uitati aici pana la noi filmulete 2014....
https://www.youtube.com/watch?v=WMHy9gK6bBE
Stimularea cu sirop in rama
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

tatar ady

Dl Calmus cand incepet sa faceti tratament pt Varooa?Am vazut ca nea Marin a facut deja pe 18 ianuarie.

rarescyp

tratamentul lui nea marin a fost unul de eficienta maxima ( in lipsa puietului)... a profitat de vremea buna din zona lui...
ieri am facut si eu un tratament cu varachet, mai urmeaza 2, la interval de 7 zile
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....