Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Stimularea intensiva e o sabie cu doua taisuri. Albinele se dezvolta timpuriu si daca nu le poti asigura culeas continuu, le strangi de prin pomi. Se "coc" prea repede fortat. Familiile care ies tari din iarna nu au nevoie de stimulare pentru a se dezvolta normal. Se pot stimula familiile slabute pentru a le aduce la nivelul celor dintai.

bucovineanu

Citat din: dragos2006 din Februarie 10, 2014, 10:08:30 AM
  Eu am pus pragul de 200 familii de albine deoarece dupa aceasta dimensiune trebuie sa ai infrastructura solida , nu mai merge improvizatii.
Stimularea prin turnarea mierii prin sita se incadreaza in infrastructura de care vorbesti?

alexandru.b

Sincer eu ma gandeam ca imediat dupa culesul de salcam sa fac roi artificiali luand matca batrana si 2 rame  una cu miere si una goala, iar in loc sa ii dau o botca si sa completez cu rame goale ,am citit despre tehnica aceasta intr-o revista apicola si voiam sa vad ce parere aveti.mie personal strict teoretic imi place cum suna
Incerc sa traiesc din pasiunile mele.
http://alexandrublaga.sunphoto.ro

alexandru.b

Va salut donule Bucovineanu, intradevar este sabie cu 2 taisuri, dar avantul tineretii si dorinta de succes ma inpinge si spre riscuri,totusi care ar fi solutia cea mai buna in cazul prezentat de mine mai sus(adica ca si anul trecut)
Incerc sa traiesc din pasiunile mele.
http://alexandrublaga.sunphoto.ro

bucovineanu

Asa cum am zis in postarea anterioara stimularea trebuie facuta cu retinere si in plus selectia reginelor, eliminandu-le pe cele cu instinct accentuat de roire.

calmusdaniel

alexandru b.In primul rand eu le dau rame la cladit primavara,al doilea rand le ofer spatiu prin adaugarea de caturi si daca nici asa nu merge slabesc putin familia prin extractia unor rame cu puiet si formez alte roiuri.De asta e important sa avem matci din familii cu schimbare linistita care sunt mai putin dispuse la roire.

harnaj12

Da intr-adevar,cea mai buna metoda in a preveni roirea este de a le da cat mai mult de treaba prin introducerea de faguri artificiali si prin extractia de rame cu puiet capacit odata la 7 zile ,prin adaugarea de caturi goale deasupra cuibului nu este bine,ci doar ne pacalim noi insine deoarece nu functioneazasi tot vor roi.
Daca mai facem si o selectie a albinelo noastre este ideal,insa botcile de schimbare linistit nu ne rezolva total problema roirii ci doar o indeparteaza pe o perioada de 1-2 ani,cea mai buna metoda ar fi o selectie serioasa a albinelor din stupina noastra.

rarescyp

dl calmus stimuleaza de timpuriu fiecare familie, indiferent daca e mai slaba sau mi buna...familiile puternice fiind stimulate vor da rame cu puiet capacit la cele mai slabe pt. a le aduce la un numitor comun in preajma culesului de rapita...eu cred ca e un lucru bun sa stimulam si fam puternice, doar ca trebuie o monitorizare atenta a acestora pt a nu roii...
( ex: daca ai 2 fam iernate pe 7-8 rame si 2 fam iernate pe 4-5 rame; stimulate puternic, ar putea ajunge fiecare pe cate10 rame in preajma culesului de rapita)....prin  aceste stimulari eu asta urmaresc si sper sa reusesc
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

harnaj12


calmusdaniel

Teoria ca teoria,dar practica te omoara,si mai rea e neputinta.

D006

Citat din: bucovineanu din Februarie 10, 2014, 02:42:00 PM
Citat din: dragos2006 din Februarie 10, 2014, 10:08:30 AM
  Eu am pus pragul de 200 familii de albine deoarece dupa aceasta dimensiune trebuie sa ai infrastructura solida , nu mai merge improvizatii.
Stimularea prin turnarea mierii prin sita se incadreaza in infrastructura de care vorbesti?

  In zadar privesti dacă nu pricepi . Eu inainte sa-mi dau cu parerea pun in practica , ce legatura are sula cu prefectura .
  Infrastructura inseamna , cladiri , utilaje , mijloace auto , inventar apicol . Dar in nici un caz nu inseamna bordei made in Bucovina.

rarescyp

Citat din: calmusdaniel din Februarie 10, 2014, 04:47:53 PM
Teoria ca teoria,dar practica te omoara,si mai rea e neputinta.
ca sa ajung sa am  fam de albine ca ale dumneavoastra probabil ca o sa mai treaca ceva ani, tinand cont ca e al patrulea an de cand practic apicultura.... sau poate am noroc si la anul va egalez  :)  :)....
Multa sanatate...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

bucovineanu

Sa sti ca in Bucovina eu nu am prea vazut bordeie. Am vazut in schimb prin alte zone din tara.

harnaj12

eu cand detineam sute de stupi nu aveam nevoie de toate aceste infrastructuri, spatii astea vin acum cu comunitatea europeana,cu legile lor, scoteam mierea direct pe camp adica in pavilioane, acum trebuie na laboratoare NASA si vreo statie spatiala pe MARTE pentru extractie ecc.,de suntem, si noi in Europa bre....

alex_sa

Citat din: dragos2006 din Februarie 10, 2014, 06:52:30 PM
Citat din: bucovineanu din Februarie 10, 2014, 02:42:00 PM
Citat din: dragos2006 din Februarie 10, 2014, 10:08:30 AM
  Eu am pus pragul de 200 familii de albine deoarece dupa aceasta dimensiune trebuie sa ai infrastructura solida , nu mai merge improvizatii.
Stimularea prin turnarea mierii prin sita se incadreaza in infrastructura de care vorbesti?

  In zadar privesti dacă nu pricepi . Eu inainte sa-mi dau cu parerea pun in practica , ce legatura are sula cu prefectura .
  Infrastructura inseamna , cladiri , utilaje , mijloace auto , inventar apicol . Dar in nici un caz nu inseamna bordei made in Bucovina.
Dragos mult mam abtinut sa nu comentez (nu imi place sa ma bag ) dar intreci  masura crezi ca noi nu vedem ca numa gura e de tine ,mai bine te faceai CAMERAMAN ca apicultura o fac alti in locul tau .Tu numai dai ordine si slti executa