Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

popik50

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 29, 2014, 08:30:23 PM
Te rog nu mai fi atat de acid. Incearca sa pui si tu mesaje cosntructive. De critici cred ca suntem satui toti. Denumirea ta apis bad provine de la traducerea din engleza bad egal rau? Ai doua personalitati si doua conturi distincte sau asa esti de la natura? Ca albinele alea agresive?
Mare dreptate ai  :D

joohny

Va salut.Am vazut filmul din 18.01.14.D-tra ati avut zbor de curatire in dec.-,ian si din acest motiv va permiteti sa le dati o mica stimulare din timp,insa albinele mele nu au iesit la zbor de curatire din noiembrie.D-tra cum ati proceda in cazul in care NU ati avut zbor de curatire din noiembrie?Ati proceda la fel sau ati incepe aceasta stimulare incepind din 1 feb. sau chiar mai tirziu,tinind cont ca pina la 1 feb. nu ati avea zbor de curatire?Multumesc.Sanatate.

calmusdaniel

joohny.Eu am spus de fiecare data ca numai dupa zborul de curatire din ianuarie putem incepe stimularea in cantitati mici.Daca n-ai avut zbor din noiembrie,atunci sigur trebuie sa astepti  ca albinele sa faca un zbor de curatire si apoi sa incepi stimularea.

APISBAD

#258
Citat din: dan sebastian din Ianuarie 29, 2014, 08:30:23 PM
Te rog nu mai fi atat de acid. Incearca sa pui si tu mesaje cosntructive. De critici cred ca suntem satui toti. Denumirea ta apis bad provine de la traducerea din engleza bad egal rau? Ai doua personalitati si doua conturi distincte sau asa esti de la natura? Ca albinele alea agresive?
De ce va deranjaza PH-ul meu !???....mai bine te-ai insusi autocritica ,punand-uti la puct cunostiintele apicole si astfel nu ai mai chinuii bietele albine ..... cum sa nu fiu acid cu tine ,cand tu cum deschizi gura cum iti iese cate o prostie !... de ex. in ultimul filmulet : nici nu a iceput bine sa ninga si tu repede cu matura pe iei si colac peste pupaza ,mai sfatuiesti si pe alti sa faca ca tine ... cand toata literatura despecialitate si stupari profesionisti spun ca atunci cand ninge si zapadacazuta este afanata  nu este bine sa deranjam stupii prin inlaturarea ei .... si asta este doar un'' spic'' din ce imi aduc aminte .

dan sebastian

Crezi ca literatura trebuie urmata intocmai 100 %. Niciodata nu ai facut nimic nou sau diferit? Eu arat ce fac, fara decrpari. Nu am pretentia sa fiu urmat de nimeni. Daca ajunge zapada de 1 m pe stupi crezi ca e bine? Daca iti rupe suportii? Ce izoleaza zapada de pe acoperisul de tabla. cand ai gauri in capac, pt aerisire?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Cristel

@ APISBAD: crezi ca sunt necesare intepaturi verbale pe timp de iarna? O alta forma de destresare decat aceea de GICA CONTRA nu ai gasit? Prezinta-ne exemplul tau personal si dupa aceea vom aprecia daca Daniel procedeaza bine sau tu. Pana acum nu esti decat un exemplar din lupul albinelor intr-o stupina... Cred ca forumul este o platforma in care ne prezentam munca si facem schimb de experienta, nu e o locatie pentru atacuri la persoana, mai mult sau mai putin sub forma de pamflet. E drept ca poate te roade invidia, asa ca te intelegem de ce il ataci pe Daniel si metoda sa de lucru. El e si tanar si are si curaj sa abordeze stiintific hranirea albinelor. Tu doar faci zgomot ca o cutie goala de conserve atarnata de coada unui cal naravas.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

dredd

Citat din: APISBAD din Ianuarie 30, 2014, 06:35:50 PM

      De ce va deranjaza PH-ul meu !???....mai bine te-ai insusi autocritica ,punand-uti la puct cunostiintele apicole si astfel nu ai mai chinuii bietele albine ..... cum sa nu fiu acid cu tine ,cand tu cum deschizi gura cum iti iese cate o prostie !... de ex. in ultimul filmulet : nici nu a iceput bine sa ninga si tu repede cu matura pe iei si colac peste pupaza ,mai sfatuiesti si pe alti sa faca ca tine ... cand toata literatura despecialitate si stupari profesionisti spun ca atunci cand ninge si zapadacazuta este afanata  nu este bine sa deranjam stupii prin inlaturarea ei .... si asta este doar un'' spic'' din ce imi aduc aminte .

bine ca esti tu destept

captain bee

.......numele acestui topic este " Bine v-am găsit " , deci domnul Calmus a venit cu gânduri bune sa ne arate din experienta domniei sale................. a facut acest lucru cu prisosinta, intr-un mod foarte accesibil si fara secrete sau rautati...............haideti sa-i respectam sinceritatea postarilor si sa nu mai carcotim fara rost......e o forma de respect pentru munca sa!! :stop_the_war:

cazacu marius

Citat din: APISBAD din Ianuarie 22, 2014, 09:41:22 PM
Pai atunci sa inteleg ca maclavisul recomandat si mult laudat este benefic numai la familiile puternice !!!??...  pai se poate !??...de ce nu face minuni si la fam. mai slabe !??
Haideti sa nu stricam aceasta pagina a lui Daniel Calmus  :nono: Dinsul nu obliga pe nimeni sa administreze aceasta pasta proteica ,el doar ne prezinta cum procedeaza pas cu pas pentru noi incepatorii fiecare etapa a anului in apicultura si ii mutumim. Nu exista intrebare la care el sa nu-ti raspunda  =D> Deci eu il consider un apicultor cu bun simt si trebuie tratat cu respect. Mutumim Daniel ptr aceste videoclipuri frumoase !!!  RESPECT  :bravo:
macin-Tulcea

crisian-nicolae


APISBAD

Mai Cristel si Adrian ,voi sunteti avocatii dl. Calmus !!??....eu am vrut sa port un dialog cu dl. calmus in legatura cu "puterile "miraculoase ale acestei paste de miere (asa cum o numeste dumnealui ) ...sa ne confirme daca si la fam. de alb. slabe da rezultatele dorite ,primavara timpuriu. Spun asta deoarece ,la fam. bune si foarte bune s-a vazut efectul !!...nu vad ce va deranjaza pe voi !!....si de ce strigati .....lupul la stana (stupina)!!!....nu sunt invidios, dar cineva care cunoaste trebuie sa ceara explicatii ,nu credeti!???....daca cineva ne invata sa le dam la alb. dimineata la pranz si seara gem pe paine ,noi trebuie sa o lom de baza !!.... pai se poate !!...

stefanescu

As vrea si eu sa il intreb pe dl. Calmus de ce utilizeaza la reteta lui drojdie de bere si nu foloseste polen crud sau uscat?
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

calmusdaniel

stefanescu.Polen,eu colectez doar f putin si de aceea folosesc drojdia.Sigur ca 100g de polen ar fi mai bun.

calmusdaniel

Citat din Stroikov 1984 a facut bilantul azotului la albinele hranite cu diferiti substituienti avand ca martor pastura.Proteinele asimilate din pastura sunt utilizate aproape in mod egal in cresterea de puiet si depunerea in corpul albinei,pt formarea corpului gras.Proteinele asimilate din drojdie sunt utilizate aproape integral pt depunerea ca rezerva in organismul albinei,iar cele asimilate din lapte sunt utilizate in exclusivitate pt cresterea puietului.Acest aspect deosebit de important explica nereusita unor autori de a creste puiet in conditii naturale defavorabile prin hranirea cu drojdie.De aceea ,pt productie trebuie sa tinem seama de efectul specific al fiecarui substituient asupra organismului albinei.Primavara ,trebuie sa se utilizeze in cea mai mare parte hrana proteica ce contribuie puternic la cresterea puietului,iar toamna in ultima faza a hranirilor sa fie folosita hrana proteica ce aigura cea mai mare depunere de rezerve proteice,prin formarea corpului gras in corpul albinei pregatind organismul acestora la iernat.

stefanescu

Multumesc mult penru raspuns
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)