Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

popik50

#225
APISBAD, hai sa nu aruncam cu pietre unii in altii, aici suntem sa invatam ce este cel mai bine pentru albine. Fiecare are tehnica lui in ce priveste dezvoltarea familiilor de albine, si e greu sa recunoastem uneori, ca pot fi si alte metode mai bune decat ale noastre. Acum strict in ce priveste acel "maclavais", eu zic sa alegi 4-5 familii de albine pe care sa nu le stimulezi cu asa ceva din aceeasi stupina, si in aprilie sa faci comparatie cu celelalte familii. Atunci vei putea trage o concluzie. Eu cred totusi ca domnul Calmus si colegii sai au facut experimentul asta, tinind cont ca nu au 3 stupi si nici albine de 1-2 ani.

ionel07196555

Daca  sa inteles gresit   Punctez
Eu sint de acord cu ce face domnul Calmus .
Am incercat asa ceva TOAMNA fortat de inprejurari si am vazut ca e FFFFoarte bine
DUBI am cu momentul ales in IARNA Primavara si totul depinde de vatra fiecaruia

APISBAD

Popik, tu citesti pe sarite !??...ude am afirmat eu ca dl. Calmus are3 stupi ???...pritene in cresterea si manuirea albinelor nu cred ca pot inprumuta tehnici de lucru de la tine s-au de la celalant coleg .....despre dl. Calmus ,,,,il admir si il respect ca si apicultor ,dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu si de acord cu dumnealui !!....

popik50

Citat din: APISBAD din Ianuarie 23, 2014, 04:07:06 PM
Popik, tu citesti pe sarite !??...ude am afirmat eu ca dl. Calmus are3 stupi ???...pritene in cresterea si manuirea albinelor nu cred ca pot inprumuta tehnici de lucru de la tine s-au de la celalant coleg .....despre dl. Calmus ,,,,il admir si il respect ca si apicultor ,dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu si de acord cu dumnealui !!....
Din moment ce nu ai testat metoda domnului Calmus, cel mai bun lucru ar fi, sa nu mai spui nimic.

APISBAD

   :rotfl: Hai ma nu te rade !!!...in ce calitate imi ingradesti tu dreptul la opinie !!!....in primul rand eu am avut o discuti cu dl. calmus nu cu tine ,asa ca numai dumnealui putea sa-mi ceara asa ceva .

albinasebes

Cred ca orgoliul trebuie lasat deoparte in discutiile de pe forum pentru a fi benefice. Fiecare isi are metoda sa de lucru si e f bine pt ca putem analiza si perfectiona, unde e cazul, metodele noastre. Nu e cazul sa judecam si sa condamnam metoda altuia. Selectam informatiile si le luam pe cele care ni se potrivesc. Mai departe, respect pt cei care au curajul de a arata lucrarea lor, fiind convinsi ca se expun criticii celorlalti, asumandu-si laude si critici deopotriva.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

MariusApicultura

#231
Citat din: APISBAD din Ianuarie 23, 2014, 02:44:23 PM
Mai Marusica nu fi obraznic !!.... cred ca tu esti si la aceasta ora in ceata si daca nu stii afla ca ceata dauneaza grav viata fam. de alb. indiferent de anotimp ..... cu privire la ingrijirea si crestera albinelor putem avea un dialog cand tu ai sa detiiun nr. de 50-100de fam. !!...tu deocamdata ai 3 :nono:...si nu credca iesti in masurasa-mi dai tu mie sfaturi !!!....asa ca ia vezi  ))/

   Multumesc pentru raspuns (referitor la ceata  :P :P), e bine ca am fost urmarit...deci spionajul este de top la noi in tara.
Am avut 3 stupi anul trecut, asa este. Dar nu am zis ca ma dau mare expert...am facut referire la nr mare pe care il are dl Daniel. Din 100 - 150 nu stiu exact cat are, a avut rezultate bune fata de alti apicultori. Daca sunteti mai priceput, argumentati cu idei concrete. Nu gen "maclavait" si sa va legati de un singur stup ca nu era puternic. Sper sa avem un discurs si  pana cand am un numar de 100 de familii  :cool:  :wink:. Obraznic am fost..ca si dvs..eu imi cer scuze  :hi: :hi: :hi:!!!

P.S. : Fara amenintari  ... :stop_the_war: :stop_the_war:  :P :P  :hi: :hi: :hi: :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

Marius-ursulakhe

Domnule Daniel ce distanta folositi intre randurile da stupi din stupina dumneavoastra (vatra de iernare) asa mai dori sa stiu in general ce distanta folositi si la pastoral daca ii puneti pe mai multe (daca se impune acest lucru si nu aveti alta varianta)
Aceste intrebari le pun pt ca eu stau cam prost la domeniul spatiu in gradina

calmusdaniel

ursulakhe.La mine in stupina am intr-o parte cam1,5m,iar in cealalta parte 2m.La pastoral daca i-ti permite locul e bine sa ai 3-3,5 m intre randuri.

rarescyp

am inceput si eu stimularea in 21.01 cand temp din timpul zilei era de 7-8°C...as vrea azi sau maine sa le mai dau o data dar temp de afara se anunta de 1-2℃...nu e prea rece sa deschid lada?....sa le dau, sau sa mai astept sa se incalzeasca?
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

flamadeezy

daca misti repede nu e nici o problema.

calmusdaniel

rarescyp.Pana nu prinzi zile cu 4-5grade nu mai dam pt ca albina n-o mai cara.O perioada vor fi temperaturi scazute,asa ca luam o pauza.

rarescyp

ok...vroiam sa le dau azi, dar temperatura nu a trecut de 0℃, asa ca am renuntat....la noi in zona se anunta o incalzire usoara pe sfarsitul saptamanii viitoare.....asteptam...

Multa sanatate...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

pharaonu75

Citat din: calmusdaniel din Ianuarie 22, 2014, 03:06:10 PM
Am inceput dupa data de 18 ian.

Tizule, din experienta anilor trecuti (mai ales februarie 2012) poti sa ne spui cum se impaca aceasta stimulare proteica timpurie, (mai bine zis cum se impaca efectele acestei stimulari) cu vremea de acum?
Temperaturile astea foarte scazute nu afecteaza viata/dinamica familiei de albine?
Nu este posibil ca acea stimulare sa la fi facut mai mult rau decat bine?

Eu nu am stimulat niciodata atat de devreme si vreau sa aflu cat mai multe despre aceasta metoda, mai ales ca tu o practici de ceva timp si ai stupii intr-o zona asemanatoare cu a mea.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

calmusdaniel

pharaonu75.Se impaca foarte bine din punctul meu de vedere,pt ca eu am folosit metoda asta si in anii cu ierni mai grele.Timp de o luna si mai bine nu i-mi fac probleme.Astept zile cu 4-5 grade  sa le stimulez in continuare.