Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

APISBAD

Citat din: calmusdaniel din Ianuarie 22, 2014, 08:17:28 PM
Marin 2011.P0ti sa incepi cu cantitati mici de 50-100g pe familie,dar sa nu depasesti 500g pina la 1 martie.
Credeti ca aceste ratii administrate vor avea efectul dorit !!??...daca da ....atunci cum va explicati ca la stupul nr. 1 pe care lati prezentat in filmuletele din primavara precedenta , stimularile din abundenta pe care lea primit nu au avut efectul dorit de dv. !!!..... am vazut cu toti ca a avut o dezvoltare lenta , cu toate ca a beneficiat de toata atentia din partea dv.

D006

Acolo era o problema de regina , putea sa-i dea si lapte de pasare ca tot asa mergea.

APISBAD

Pai atunci sa inteleg ca maclavisul recomandat si mult laudat este benefic numai la familiile puternice !!!??...  pai se poate !??...de ce nu face minuni si la fam. mai slabe !??

Aurelian A.

Nu cred ca a zis nimeni ca face minuni,ce te astepti..sa ai la 15 martie lada plina de albine?...ajuta la o mai buna dezvoltare de primavara,alte minuni nu poate face  :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

APISBAD

Da pritene la asta ma astept !!!.....atunci de ce mai facem sacrificii sa le alimentam din ianoarie la ce atata deranji daca la15 martie nu avem lazile pline !??

bucovineanu

Spre sfarsitul iernii are loc schimbarea generatiei : mor mai multe albine decat se nasc, apoi treptat numarul albinelor ce eclozeaza creste si depaseste numarul celor ce mor si abia atunci are loc o crestere treptata a populatiei. La 15 martie e posibil ca populatia adulta sa fie mai mica decat acum, chiar daca incercam sa le stimulam acum.

popik50

Citat din: APISBAD din Ianuarie 22, 2014, 10:09:56 PM
Da pritene la asta ma astept !!!.....atunci de ce mai facem sacrificii sa le alimentam din ianoarie la ce atata deranji daca la15 martie nu avem lazile pline !??
Prietene, nu te obliga nimeni sa stimulezi familiile de albine, nu vrei, nu o faci. Altii stimuleaza si au lazile pline in aprilie. Daca ai alte metode te rog sa le descrii si sa  filmezi sa vedem si noi ce si cum sa facem

rarescyp

Citat din: APISBAD din Ianuarie 22, 2014, 09:41:22 PM
Pai atunci sa inteleg ca maclavisul recomandat si mult laudat este benefic numai la familiile puternice !!!??...  pai se poate !??...de ce nu face minuni si la fam. mai slabe !??
daca urmaresti filmele facute de calmus in primavara lui 2013 o sa vezi dezvoltarea treptata a fam de albine, stimulate cu pasta respectiva iar pe urma cu siropul proteic...pana la culesul de rapita el umple lada cu albine....cati de pe forumul asta se pot lauda cu asa fam la culesul de rapita???....
fam sanatoase + iernare corecta (fara ondens, mucegai) + matci tinere 1-2 ani + hrana de calitate + stimulare  = bidoane pline ( profit)....daca te ajuta si zona cat si vremea, ecfuatia e complecta
primul mare cules e cel de rapita, care incepe dupa jumatatea lunii aprilie...la ce va trebuie fam puternice pe 15 martie  ( ca tot mentionati aceasta data)...
daca dv. nu sunteti de acord cu aceasta stimulare ( probabil ca nu folositi stimularile), sau aveti alta metoda mai buna....sunt curios sa vad fam dv. la mijlocul lunii aprilie
nu sunt in masura sa dau sfaturi, pt ca practic apicultura de putin timp....am vazut la domnul calmus o opicultura simpla, corecta si cu rezultate
Multa sanatate...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

calmusdaniel

APISBAD.Daca te astepti la o minune,asta o gasesti la domnul profesor Ursu.La dansul in doua saptamani s-a dezvoltat familia dupa o turta proteica.Maclavaisul meu mi-a dezvoltat familiile de albine de ani de zile si am putut pleca la rapita cu familii puternice.Cand un stup i-ti iese slab din 70 asta nu inseamna ca maclavaisul nu si-a facut treaba.Pentru uni carcotasi e greu sa inteleaga ca acele suplimente proteice in portii mici au un efect benefic pt fam de albine.Eu am aratat prin filmuletele mele dezvoltarea familiilor mele de-a lungul unui an intreg si m-as bucura sa vad un filmulet cu dezvoltarea familiilor tale (daca ai).

SERBAN VASILICA

#219
Priviti  videoclipul de la min. 6:37: http://www.youtube.com/watch?v=WSVZUUYUJCY#ws

Si priviti si videoclipul: http://www.youtube.com/watch?v=C-KoGteleL0#ws

Puteti sa ziceti ca nu s-a dezvoltat? sau ca nu a influentat stimularea, dezvoltarea lui?

APISBAD

#220
Bre nea Calmus, eu cred ca dumitale iti placesa te dai pe sticla !!.... deaia ai si venit cu filmuletul mai de vreme,decat trebuia!!...de dragul artei cnematografice .....nu??......de ce nu recunoasteti ca nu maclavaisul respectiv este secretul dezv. fam. de alb. la dv.in stupina....si nu numai la dv.  Stim cu totii ,ca ingrijirea si pregatirea fam.de alb. pentru iernat se face inca din toamna anului precedent !!!.....daca bagi albina pe 7-8rame bine primenite la iernat  adica in luna octombrie,vom avea in martie la primul control 5-6 intervale bine ocupate de albina !!. ....Am vazut cu totii ca accelararea dezv.fam. de alb. se produce atunci cand in fam. apar ,primele ghemotoace de polen !!,atunci ,apar primele coronite deasupra puietului !!...si fam. cresc vazand cu ochii!!....cum doveditii dv. ca ,cu ajutorul a 2-3 linguri de miere amestecata cu lapte praf poate ajuta la dezv. timpurie a fam. de alb. !!.... Haideti sa luom ca ex. fam. de albine la culesul de salcam (dridu2013) ....toti stupi sunt la 1 si 2 magazine de  1\2 (mai putin 2 stupi care sunt pe 3)...deci o dezvoltare medie in contextul in care pregatirile pentru acest cules au inceput din luna ianuarie , cu stimulari proteice date cu lingura plus hraniri cu sirop de zahar si lapte praf dat in rama !!.....nu mai pun la socoteala ca au mai participat si la culesul de rapita !!.... S'atunci unde se regaseste plusul de "ajutor " venit din partea maclavaisului!!... va spun tot eu !!.... nicaieri ... stupi dv. aveau aceiasi dezv. poate chiar mai buna daca nu erau deranjati haotic !!!....





MariusApicultura

Citat din: APISBAD din Ianuarie 22, 2014, 10:09:56 PM
Da pritene la asta ma astept !!!.....atunci de ce mai facem sacrificii sa le alimentam din ianoarie la ce atata deranji daca la15 martie nu avem lazile pline !??

S-a trezit si nea Ion, ca e si el om...pai prietene din 100 de stupi poate sa fie si unu mai slab. Desi a raspuns si dl Daniel, mai accentuez si eu...el a aratat sistemul lui de stuparit si parerea mea ca dupa rezultate este unul f bun. Daca aveti idei mai bune ,spunetile, nu dati cu maciuca in balta. De improscat cu noroi e usor... :qp:

:hi: :hi: :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

ionel07196555

Citat din: MariusApicultura din Ianuarie 23, 2014, 02:03:54 PM
Citat din: APISBAD din Ianuarie 22, 2014, 10:09:56 PM
Da pritene la asta ma astept !!!.....atunci de ce mai facem sacrificii sa le alimentam din ianoarie la ce atata deranji daca la15 martie nu avem lazile pline !??

S-a trezit si nea Ion, ca e si el om...pai prietene din 100 de stupi poate sa fie si unu mai slab. Desi a raspuns si dl Daniel, mai accentuez si eu...el a aratat sistemul lui de stuparit si parerea mea ca dupa rezultate este unul f bun. Daca aveti idei mai bune ,spunetile, nu dati cu maciuca in balta. De improscat cu noroi e usor... :qp:

:hi: :hi: :hi:
Eu am vazut ce face ceva asemanator toamna ,primavara ramine de vazut si la mine urmeaza
Asa ceva am dat in toamna ca nu am avut la indemina alt ceva la momentu acela si am vazut ca e bine si am continuat pina la sfirsit de septembrie dar nu ceva regulat adica la 3 zile .
Sa nu uitam ce merge pe o vatra in o zona poate fi aplicat peste tot in RO
in acelas timp
Acest " maclavais ,, sa nu uitam ca este totus foarte scump si cu multa manopera
Pentru uni e mai comod si mai ieftin la prima vedere APIsacizu dar nu prea e asa

APISBAD

Mai Marusica nu fi obraznic !!.... cred ca tu esti si la aceasta ora in ceata si daca nu stii afla ca ceata dauneaza grav viata fam. de alb. indiferent de anotimp ..... cu privire la ingrijirea si crestera albinelor putem avea un dialog cand tu ai sa detiiun nr. de 50-100de fam. !!...tu deocamdata ai 3 :nono:...si nu credca iesti in masurasa-mi dai tu mie sfaturi !!!....asa ca ia vezi  ))/

ionel07196555

La mine e a-4- iernare de cind am albine dar ca in aceasta toamna nu aveam in stupina nici o familie dezvoltata cum sint acum majoritatea .
Eu avind experienta acelor famili slabe din ani trecuti { VATRA aceiasi ] voi incepe de la juma de febroarie aceste stimulari sau in functie de posibilitatea unui control rama cu rama la citiva stupi [stupi sint in adapost ieri afara 4 grade interior 11 dar nu toti au inceput cresterea de puet ,adunci diferenta I < > E va fi si mai mare .]