Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

tatar ady

Stupii mei sunt cu fundul plin deci iernez pe tip horn,dar albine sunt toate sus.

popik50

Citat din: tatar ady din Ianuarie 09, 2014, 04:53:43 PM
Stupii mei sunt cu fundul plin deci iernez pe tip horn,dar albine sunt toate sus.
Daca zici ca stupii au fundul plin si albina e deasupra ramelor atunci le trebuie mancare. Ar mai fi varianta sa fie vremea calda(dar esti din Toplita si ma cam indoiesc de asta) si ghemul sa fie rasfirat. Ridici podisorul la 2-3 stupi maine dimineata la prima ora si daca sunt tot sus atunci trebuie sa intervii neaparat cu hrana.

calmusdaniel

popik 50.Eu stiu ca are termen de garantie 1 an,deci e bun si in toamna.

calmusdaniel

tatar ady.Nu e nici o problema daca tu esti sigur ca ai destula mancare, si la noi se intampla acelasi lucru,probabil si din cauza vremii calde.

popik50

"destula mancare" e o fraza pe care stuparii cu experienta o inteleg intr-un fel iar la  unii dintre incepatori are cu totul alt inteles. Am vizitat un tanar care isi luase 3 stupi si m-a chemat sa vad cum a impachetat el stupii. Ce sa vad...la capitolul impachetat erau ok, in schimb la provizii, nu cred ca avea mai mult de 5 kg de miere. Si el zicea ca are..."destula mancare" :wink2:
Asa ca fiecare interpreteaza cum vrea

calmusdaniel


popik50.O fam ca sa treaca iarna in conditii sigure trebuie sa aiba peste 15 kg de miere fara sa fie nevoie sa se faca completari pe timpul iernii.Acum  daca el zice ca are miere suficienta ,ghemul de albina s-a saltat sus dupa ce a consumat mierea din fata si o ia cu consumul spre spatele stupului.

tatar ady

Azi am verificat 2 familii care stiam ca nu stau asa de bine cu rezervele de miere si am pus cate 200gr miere cristalizata in pungi si am facut cateva gauri cu un ac.Am procedat bine,nu exista riscul de la caldura  din stup mierea sa curga peste ele ?

dan sebastian

Mierea cristalizata nu curge asa usor. O s-o ia imediat daca nu au hrana. Daca e cald o consuma chiar mai repede.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

calmusdaniel

 tatar ady ai procedat foarte bine!

Marin2011

te salut domnu Daniel, daca fanta de aierisire din podisor si cu urdinisu nu corespund este posibil sa creasca consumul de miere?

Marius-ursulakhe

Domnule daniel as dori sa va exprimati punctul de vedere in legatura cu mesajul primit de la domnul bistriteanul
Mesajul este asta:
  Procentele sunt foarte bune. Nu sunt de parere ca trebuie sa folosim lapte degresat/cu continut redus de grasime, pentru ca polenul natural contine grasime in procente chiar mai mari decat acel lapte praf si noi defapt asta ar trebui sa incercam sa obtinem: un inlocuitor cu proprietati cat mai apropiate de polenul natural.
Polenul de papadie contine 18.9% grasime (lipide) , cel de trifoi 14.4%, iar acel lapte praf ar avea grasime cat are polenul de salcam (12%).

Am folosit in turte (chiar si in sirop) lapte praf cu continut similar de grasime si proteina iar turtele au fost foarte bine consumate si au ajutat la dezvoltarea familiilor in primavara.
VREAU SA PRECIZEZ CA EU AM INTREBAT DA AR FI BUN LAPTELE PRAF CU 12% GRASIME SI 27% PROTEINA BRUTA
Va multumesc pt intelegere

popik50

Domnule Daniel, ati avut astazi zbor de curatire?...la mine au zburat foarte frumos. Intreb ptr ca sunteti tot sudist ca mine. Dupa atata ceața, era nevoie de o zi asa frumoasa.

calmusdaniel

popik50.Da am avut un zbor de curatire frumos,foarte benefic pt fam de albine.

calmusdaniel

ursulakhe.Parerea mea e ca laptele praf degresat are un continut ridicat de proteina si poate fi folosit ca substituent in prepararea turtelor si siropurilor.Daca tu folosesti lapte praf cu 12% grasime si 27%proteina mie mi se pare foarte bine.

Marius-ursulakhe

Va multumesc frumos pt raspuns si ma scuzati daca vam deranjat