dispozitiv de gaurit rame si introdus capse

Creat de uve, Februarie 22, 2013, 05:49:59 PM

« precedentul - următorul »

pistol28

 :yes: ^:)^
Au ajuns si la mine, abia acum am reusit sa iau coletul de la posta
^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

sorinma

Au ajuns manerele si la Fagaras,m-au asteptat de miercuri fiind plecat.Un set mai mult decat complet 10+.La a doua vedere,prima fiind in poze,nu stiu ce ar fi de comentat din pdv tehnic
Ca si sfat ....la OSIM cu ele pana nu le vede cineva... :rotfl:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

uve

Si o veste buna pentru ziua de astazi :dispozitivul de gaurit si introdus capse cu actionare manuala  a primit forma finala , mai trebuie vopsit si lacuit si poate sa-si ia zborul. Astazi a fost incercat in atelier si in dupa-masa aceasta urma sa mai slujeasca si alti apicultori , pentru testare "la cald". Pretul va fi de 250 lei si include transportul cu Posta Romana(se livreaza numai cu factura) iar pentru primele 50 de bucati ofer bonus cate o punga de 1000 de capse fi 3x 7 mm.Saptamana viitoare o sa le expediez celor care m-au contactat deja ,dupa confirmare si primirea adresei .O bucata va fi la dispozitia Apiardel .ro pentru ce se va crede de cuviinta : premiu ,sponsorizare , sprijinirea unui tanar apicultor , impreuna cu un set manere (daca va plac) si placute pentru 5 stupi .
Multa sanatate tuturor si zile calduroase !
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

uve

Citat din: sorinma din Aprilie 05, 2013, 10:57:18 PM
Au ajuns manerele si la Fagaras,m-au asteptat de miercuri fiind plecat.Un set mai mult decat complet 10+.La a doua vedere,prima fiind in poze,nu stiu ce ar fi de comentat din pdv tehnic
Ca si sfat ....la OSIM cu ele pana nu le vede cineva... :rotfl:
De vazut nu le vede nimeni! :nudie: Daca totusi le "vede" , de chestiune se ocupa un consilier de proprietate industriala(din Tg Mures) ,acreditat de OSIM !Eu ma ocup de partea tehnica.
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

sorinma

Eu ma refeream la faptul ca "biostupii" au nevoie si de biomanere  :hi:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

uve

Astazi am facut poze la dispozitiv - seria 0. A fost incercat si-l pot prezenta .
Se poate regla astfel incat toate capsele sa fie egal departate de muchiile lateralei , indiferent de latimea acestora , de la 35 la 46 mm . Se poate regla in functie si de frezarea din laterala.Poate da 5 gauri pe laterala 1/1si introduce simultan capsele , cu efot mic .Se pot gauri rame incheiate sau neancheiate .Nu este necesara prinderea de masa . Distantele dintre gauri se pot da si la comanda.
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

uve

Pozele nu si-au luat zborul odata cu ...comentariul...
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

uve

 Distante intre gauri la ramele 1/1 , 1/2 , si ME. Pentru leatul (speteaza) superior , la insarmarea verticala ,trebuie precizate  distantele intre gauri ( daca folositi asa ceva) .
Axele de gaurire sunt role de rulmenti cu ace . Se slabesc suruburile M5 si se scot foarte usor .Daca in exploatare se strica un filet interior se muta toate suruburile pe partea opusa (este gaura de trecere filetata pe toata lungimea).
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

sandupop

Fain de tot, felicitari Uve! :bravo: :bravo: :bravo: =D> =D> =D>. Ma bucur ca sunt printre noi si apicultori care ne fac munca mai usoara creand astfel de dispozitive simple si foarte practice si nu fac un secret din schitele si planurile de executie. Inca o data felicitari ! :beer: :beer:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

fiug1970

Am si eu o nedumerire!Imi cer scuze anticipat,daca enervez pe cineva(departe de mine intentia!)un tip ceasambla rame cu un fel de banc de asamblare din lemn,avea productivitate destul de buna cu inventia lui,dar ce am vazut in finalul filmului m-a impresionat mai mult si anume:introducea lamine de faguri artificiali din plastic!Fara aparat de gaurit,fara capse,fara aparat de insarmat,fara sarma,fara rola de lipit faguri artificiali,fara faguri artificiali!!Intr-un cuvant:FARA ATAT VOLUM DE MUNCA,INVENTII,INOVATII SI TIMP IROSIT!!Ce se intampla cu fagurii din plastic??Nu sant acceptati de albine?Sant mai scumpi(decat tot atatea operatii cu artificiali)?Nu rezista?Poate cineva sa ma lamureasca?Obiectiv,daca se poate,nu ca asa am vazut la tata si eu asa fac??

pharaonu75

Citat din: uve din Aprilie 08, 2013, 08:55:06 PM
Astazi am facut poze la dispozitiv - seria 0. A fost incercat si-l pot prezenta .
Se poate regla astfel incat toate capsele sa fie egal departate de muchiile lateralei , indiferent de latimea acestora , de la 35 la 46 mm . Se poate regla in functie si de frezarea din laterala.Poate da 5 gauri pe laterala 1/1si introduce simultan capsele , cu efot mic .Se pot gauri rame incheiate sau neancheiate .Nu este necesara prinderea de masa . Distantele dintre gauri se pot da si la comanda.

Eu vreau sa fi primul client la un astfel de dispozitiv! Se poate?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Porfy66

In sfarsit dupa o saptamana a reusit coletul sa se catzere (cu toate piedicile din partea Postei Romane) pana in Suceava. Cand l-am desfacut am ramas extrem de surprins. Nu intelesesem ca veti trimite 5 perechi de placutze pentru manere. Una era suficienta! Dar promit sa le testez cu strasnicie. Sigur nu vor fi probleme pentru ca sunt extrem de solide.
Cum o fotografie face cat 1000 de cuvinte .. sa lasam fotografia sa vorbeasca!
Mai multe poze dupa ce le montez pe stupi!
Nota 10+ la toate capitolele!  =D> =D>
Multumiri!  ^:)^
:hi: :hi: :hi:

Porfy66

@UVE
O precizare va rog dle Vasile! Capsele din sipca laterala trimisa in colet sunt introduse cu dispozitivul prezentat mai sus? Daca da mi se pare super. Foarte frumos cu foarte multa acurateze si cel mai important e ca nu se crapa sipca. Eu am un dispozitiv de introdus 5 capse odata, cumparat de la un targ apicol care functioneaza la ramele din tei dar la cele de brad le crapa.
Ma abonez si eu sa cumpar un astfel de dispozitiv! Treceti-ma pe lista!
:yes:
:hi: :hi: :hi:

apivasmob

Mai baieti ce va bagati in fata duc tratative de cateva zile. Cred ca sunt eu primul.Deci UVE comanda este deja lansata.
O precizare poate gasasti solutia sa se foloseasca cu o singura mana.
Sanatate tuturor apicultorilor

pharaonu75

Citat din: apivasmob din Aprilie 09, 2013, 06:19:57 AM
Mai baieti ce va bagati in fata duc tratative de cateva zile. ...

Ahaaaa! Vorbesti pe ascuns!!! :D

Nu renunt, vreau sa fiu eu primul! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube