puiet necompact

Creat de aditza_71, Iulie 06, 2013, 12:03:23 AM

« precedentul - următorul »

aditza_71

Ms Kiwi pt. sfat.Dar as vrea sa te intreb ceva.Daca distrug  toate botcile si pun o rama cu oua proaspete de o zi , atunci ele isi trag botci de salvare sau de schimbare linistita?Ca nu prea mai inteleg.Mai sus cineva spunea ca daca omor matca isi vor trage botci de SL si tu imi recomanzi sa le distrug si sa pun rama cu oua proaspete.As vrea sa ma lamuresc si eu clar,cand isi trag botci de schimbare linistita albinele( pt. ca  ies matci de o calitate mai buna decat la cele de salvare).Astept raspunsul tau Kiwi. Butoaie pline iti doresc. :bzz:

marian_6777

Pentru ca tu ai omorat matca, botcile sunt de salvare. Schimbarea linistita este atunci cand botca este crescuta in prezenta matcii din stupul respectiv.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

aditza_71

Merci Marian pt. raspuns.Dar de ce Kiwi mi-a spus sa rup toate botcile si apoi sa le dau o rama cu oua proaspete, ca va iesi o matca mai calitativa.Care este logica?

marian_6777

Botcile actuale, au fost crescute din ce au gasit albinele disponibil in stup, nu intotdeauna larva avand varsta potrivita. Faptul ca si matca avea o problema, ar putea sa duca la o calitate mai slaba a lor. Introducand numai oua proaspete, pe langa faptul ca realizezi si o selectie a materialului biologic folosit, matca va rezulta din larve care din start vor fi alese pentru acest lucru.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

aditza_71

Acum m-am elucidat  Marian. :thanks:

Kiwi Bee

Aditza tiam vazut postarea ieri dar trebuia sa plec la servici si acum am sosit si vad ca Marian tia explicat treaba.
Iti recomand sa citesti aici http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=4137.135 la raspunsul #137. si atunci intelegi de ce trebuie o rama cu oua super proaspete(pe cit posibil).
Crescatorii de matci transvazeaza larvele de o zi(ou de patru zile) iar ouale super proaspete sint cele de 1-2 zile.

romikele


aditza_71

Kiwi sa stii ca ti-am urmat  sfatul.Astazi am fost la albine si in stupul "problema" am rupt toate botcile existente si le-am bagat o rama de la un stup cu o matca  din 2012(Lorena o cheama) care care oua bine, cu oua de 1 si de 2 zile(erau si drepte dar si cateva inclinate).Sper sa iasa o matca de calitate  la fel cum este si Lorena.Merci Kiwi  :thanks:  si rame pline cu miere.

Kiwi Bee

Citat din: aditza_71 din Iulie 13, 2013, 11:59:56 PM
........ o matca  din 2012(Lorena o cheama) ......

Sa vezi tu cind Lorena face octopleti  =))

Sa nu deranjezi stupulcam o saptamina sau cel putin 3-4 zile. Oricum la vizita pe care o faci te uiti doar la rama pe care ai dato din stupul Lorenei. Lasi 2-3 botci - cele mai frumoase - si sa nu fie la un km una de alta(prima regina care eclozeaza sa gaseasca botca rivala mai repede). Botcile mai mari sint favoritele mele.
Apoi 2 saptamini pauza, eventual daca esti in apropierea stupilor te uiti la urdinis din cind in cind sa vezi de intra ceva polen.

Bafta. Ne ti la curent. OK? .... si ceva poze cu fiica Lorenei dupa ce este imperecheata 

aditza_71

 :ok:  Kiwi.Imediat ce se imperecheaza fiica Lorenel ii fac o poza si o pun aici.Dar sa stii ca am mai citit tot pe undeva pe aici pe site si scria cineva ca el le lasa pe toate ca sa-si faca singure o selectie.Pentru ca spunea el ca nu intotdeauna dintr-o  botca frumoasa  iese obligatoriu si o matca calitativa.Astept si parearea ta.Tinem legatura. O zi buna sa ai si rame pline.

Kiwi Bee

...dar sa sti ca multi au scris aici pe forum precum apicultura nu este o stiitza batutan cuie.

Eu cred ca in apicultura atunci putem ajunge la un mic succes cind intelegem instinctul albinei si NE FOLOSIM DE ACEST INSTINCT.

Sa zicem ca vei avea acum 15-18 botci. Nu le atingi. Prima regina care iese este norocul ei.
I:-Ce se intimpla din instinct?
R:-Aceasta regina isi cauta rivalele si le ucide. Astai tot. Simplu , niu asa?

HOOOPAA!

I:-Dar cum le ucide?
R:-Regina in cauza va ciuguli(roade) botca rivala in lateral in jumatatea superioara de obicei.
I:-De ce acolo?
R:-Pai asai instinctul  :D  O laie. Stie ca rivala are capul jos si daca roade botca undeva in partea din jos o mai ajuta din greseala sa eclozeze si atunci rivala "are o shansa". Dar ea nu vrea sai dea nici o shansa asa ca roade botca in locul ideal ca ea sasi poata introduce acul si sasi impunga rivala care evident va muri de la doza de venin.
I:-Dar cit timp tine acest procedeu? Sint convins ca Stefan1 are un raspuns bun la aceasta intrebare cu exactitate la minut  :D
R:-Evident ca regina nu termina acest procedeu in 2 minute, deci are nevoie de ceva timp pina cind termina cu 15 sau mai multe rivale.

Ohoooo!!!
I:-Deci treba poate sa tina si ore???
R:-Raspunsul meu este 100% DAAAAA.
I:-Si ce fac rivalele?
R:-Pai ele stiu ca deja este o regina eclozata si care domina deci ele isi asteapta soarta. O laie. Si ele lupta sa eclozeze cit mai rapid ba chiar pot primi ajutor de la albine sa eclozeze(si asta este un instinct al albinei).
I:-Deci este posibi sa te alegi cu 2 sau mai multe regine virgine in acel stup eclozate in decurs de citeva ore?????
R:-DAAAAA!!!
I:-Si ce fac aceste regine din instinct????
R:-Ies pe scindura de zbor si trag la sorti. Care pierde se arunca de pe scuindura de zbor si moare in prapastie. O laie. Fiecare va avea o mica suita de credinciaose si cea mai posibila situatie poate fi ca te trezesti cu un roi intrun copac din stupina.
I:-Vrei sa dai shansa acestei posibilitati? Este doar o posibilitate si treaba nui batutan in cuie.
R:-Raspunsul meu ........ :nudie:

PS- dace este cazul te rog sa ne pui o poza cind te cateri prin copac dupa roi

Citeodata(foarte des) trebuie sa alegem intre "rau" si "si mai rau".
I:-Pe care il vom alege?
R:-Nu poti alege pina cind nu teai decis care este "mai rau" pt TINE

PS2-scuze dar nam dormit decit 3 ore azi dimineata si imediat plec pe cimpul de lupta din nou.

pad3

wow, ce te-au mai suparat. o laie  =))
somnul ratiunii naste monstri

Kiwi Bee

Nu mam suparat pe nimeni si sper ca nu am suparat nici eu pe altii.
Cu scuzele de rigoare si respect. Kiwi Bee

PS-ieri am dormit foarte putin, copiii avind vacanta de iarna erau acasa si mau trezit sa le dau de mincare si nam mai dormit dupa aceea.

pad3

eu imi cer scuze. faceam referire la retorica ta efervescenta nu aluzii la persoane. cred ca m-am exprimat defectuos si am fost inteles gresit.
mie chiar mi-a placut si consider foarte instructive postarile tale fiind usor de asimilat, asta tocmai datorita stilului beletristic practicat in locul celui didactic.
voi ramane mereu fanul tau  ^:)^ =D> ^:)^
somnul ratiunii naste monstri

sandupop

@
Citat din: Kiwi Bee din Iulie 16, 2013, 03:40:06 AM
...dar sa sti ca multi au scris aici pe forum precum apicultura nu este o stiitza batutan cuie.

Eu cred ca in apicultura atunci putem ajunge la un mic succes cind intelegem instinctul albinei si NE FOLOSIM DE ACEST INSTINCT.

Sa zicem ca vei avea acum 15-18 botci. Nu le atingi. Prima regina care iese este norocul ei.
I:-Ce se intimpla din instinct?
R:-Aceasta regina isi cauta rivalele si le ucide. Astai tot. Simplu , niu asa?

HOOOPAA!

I:-Dar cum le ucide?
R:-Regina in cauza va ciuguli(roade) botca rivala in lateral in jumatatea superioara de obicei.
I:-De ce acolo?
R:-Pai asai instinctul  :D  O laie. Stie ca rivala are capul jos si daca roade botca undeva in partea din jos o mai ajuta din greseala sa eclozeze si atunci rivala "are o shansa". Dar ea nu vrea sai dea nici o shansa asa ca roade botca in locul ideal ca ea sasi poata introduce acul si sasi impunga rivala care evident va muri de la doza de venin.
I:-Dar cit timp tine acest procedeu? Sint convins ca Stefan1 are un raspuns bun la aceasta intrebare cu exactitate la minut  :D
R:-Evident ca regina nu termina acest procedeu in 2 minute, deci are nevoie de ceva timp pina cind termina cu 15 sau mai multe rivale.

Ohoooo!!!
I:-Deci treba poate sa tina si ore???
R:-Raspunsul meu este 100% DAAAAA.
I:-Si ce fac rivalele?
R:-Pai ele stiu ca deja este o regina eclozata si care domina deci ele isi asteapta soarta. O laie. Si ele lupta sa eclozeze cit mai rapid ba chiar pot primi ajutor de la albine sa eclozeze(si asta este un instinct al albinei).
I:-Deci este posibi sa te alegi cu 2 sau mai multe regine virgine in acel stup eclozate in decurs de citeva ore?????
R:-DAAAAA!!!
I:-Si ce fac aceste regine din instinct????
R:-Ies pe scindura de zbor si trag la sorti. Care pierde se arunca de pe scuindura de zbor si moare in prapastie. O laie. Fiecare va avea o mica suita de credinciaose si cea mai posibila situatie poate fi ca te trezesti cu un roi intrun copac din stupina.
I:-Vrei sa dai shansa acestei posibilitati? Este doar o posibilitate si treaba nui batutan in cuie.
R:-Raspunsul meu ........ :nudie:

PS- dace este cazul te rog sa ne pui o poza cind te cateri prin copac dupa roi

Citeodata(foarte des) trebuie sa alegem intre "rau" si "si mai rau".
I:-Pe care il vom alege?
R:-Nu poti alege pina cind nu teai decis care este "mai rau" pt TINE

PS2-scuze dar nam dormit decit 3 ore azi dimineata si imediat plec pe cimpul de lupta din nou.
Si eu am aceeasi problema, dar nu am apucat sa rup toate botcile in afara de cele trei, dupa metoda ta, la mine am lăsat cam 10 -12,..... ce se intampla, sa ma astept la roire...? Deoarece ieri am verificat stupul cu problema, si nu sunt sigur ,dar cred ca am vazut 2 matcutze, ce sa fac in acest caz, sa pregatesc scara....dupa cate zile de la eclozare matca se imperecheaza, si cum poti vedea daca este imperecheata, si la cate zile incepe sa ponteze?
Nu trageti!! ...Sunt incepator.