Sfaturi privind constructia unui pavilion apicol

Creat de costelinni, Martie 14, 2012, 06:43:50 AM

« precedentul - următorul »

costelinni

Citat din: cheregi ioan din Martie 16, 2012, 07:16:15 AM
da vin joia!o zi buna!

am sa vin si eu tot joia, sper sa ne putem intalni sa discutam mai multe.
cu stima.....
http://constantinignuta.sunphoto.ro

"Intelepciunea ne ajuta sa rezistam, pasiunile ne ajuta sa traim.'" (Chamfort)

costelinni

Citat din: RazvanTi din Martie 16, 2012, 08:42:21 AM
mda... dar daca nu ar fi existat "defectologia" probabil ca inca locuiam in pesteri si vanam cu sulita pentru o gura de mancare  ^:)^

intr-adevar, poate nu ar mai fi existat invidia si rautatea din ziua de azi !
http://constantinignuta.sunphoto.ro

"Intelepciunea ne ajuta sa rezistam, pasiunile ne ajuta sa traim.'" (Chamfort)

pharaonu75

Da' repede te mai aprinzi!!! =))
Romikele a facut o gluma, pe care se pare ca nu ai gustat-o!
Crezi ca nu este constient de faptul ca ai scris in graba si ai gresit fara intentie?

Daca l-ai cunoaste personal ti-ai da seama ca nu este nici vanator de greseli, nici invidios si nici rau intentionat!

Facem un pariu? Verifica personal cele afirmate de mine mai sus si daca nu am dreptate, dau o  :beer:
Dar daca am dreptate dai tu doua? :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

costelinni

pai cum sa nu ma aprind, pentru ca si tu si Romikele si Razvan TI toti ati luat in gluma cele scrise de mine .
eu am deschis acest topic pentru ca am nevoie de sfaturile profesionistilor care s-au lovit de problemele pe care le intampin eu si am crezut ca int-un spirit de solidaritate asa fata de hobbyul pe care il avem, primesc mai multa intelegere din partea d-voastra.
http://constantinignuta.sunphoto.ro

"Intelepciunea ne ajuta sa rezistam, pasiunile ne ajuta sa traim.'" (Chamfort)

romikele

Citat din: costelinni din Martie 16, 2012, 03:31:34 PM
vanati greseli d-nule Romikele?
vroiam sa zic 95 cm ( 950 mm)
as fi apreciat mai mult un sfat din partea d-voastra decat.....sa radeti de mine!

Da, vanez greseli... deformatie profesionala.
Mai ales daca aceste greseli pot deruta pe unii deloc initiati in tehnica.
Dar pharaonu avea dreptate, emoticonul am crezut ca te va edifica, acum insa m-am razgandit. Taxez superficialitatea in exprimare, iar sfaturi dau in timpul liber, care din pacate e practic inexistent. N-am sesizat insa o intrebare directa, as fi incercat un raspuns.
Printre schitele mele se gaseste si un inceput de proiect de pavilion, la care am inceput lucrul, sper sa-l si finalizez cat mai curand.

Cui se supara i se taie nasul!  :wink2: :nod: :hi:

romikele

#35
Cateva planse:






pharaonu75

Citat din: costelinni din Martie 16, 2012, 04:26:28 PM
pai cum sa nu ma aprind, pentru ca si tu si Romikele si Razvan TI toti ati luat in gluma cele scrise de mine .
...

Nu am luat deloc in gluma ceea ce ai scris.
Am observat ca nu iti era clara postarea lui Razvan Ti si am incercat sa iti explic...
Ti-am spus si punctul meu de vedere (eu daca mi-as face un pavilion cu stupi orizontali, mi l-as face pe 4 randuri, nu pe 3).
La gluma facuta de Romikele pe o greseala neintentionata de-a ta, am vazut ca ai reactionat ciudat, asa ca am vrut sa iti arat unde este problema.
Te asigur ca niciunul dintre noi nu te-a luat "la mishto" si ca am avut cele mai bune intentii. :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

nanbogdy

sal lume si eu sunt incepator in meserie recent am cumparart o remorca cu o duba izoterma pe ia de 7m lungime 2,5 latime si 2.20 inaltime . mam gindit sa o fac pe trei rinduri ce ziceti merge cu lazi in pat cald pe 14 rame cu cat de sfert . o parere ceva ? :)

romikele

De ce doar pe 14 rame? Merge foarte bine pe 16 rame, ramane destul loc pentru coridor.
Eu as incerca pe randul de jos si cel din mijloc, cat 1/1 (sau doua 1/2 reduse) iar pe randul de sus cat 1/2 redus.
Depinde si de puterea familiilor, dar si de zona melifera.

costelinni

multumes d-nule Romikele, schitele d-voastra le studiez pe Apiardeal de mult timp !

sa presupunem ca a fost o interpretare gresita a mea, nu va cunosc personal din acest motiv nu am inteles spiritul de gluma pe care l-ati facut.


dar, sa revenim la tema topicului    :stop_the_war:
http://constantinignuta.sunphoto.ro

"Intelepciunea ne ajuta sa rezistam, pasiunile ne ajuta sa traim.'" (Chamfort)

costelinni

#40
Citat din: romikele din Martie 16, 2012, 04:34:04 PM
Cateva planse:





ce parere aveti de folosirea platbandei 50*5 in locul tevii de 40*10 ?
m-am gandit sa fac cabina de extras in fata, ce parere aveti ?
http://constantinignuta.sunphoto.ro

"Intelepciunea ne ajuta sa rezistam, pasiunile ne ajuta sa traim.'" (Chamfort)

romikele

Platbanda e mai grea si mai putin rezistenta ca teava dreptunghiulara, se indoaie mai usor.
Am pus cabina la mijloc pentru a echilibra greutatea pe cele doua axe si pentru a facilita orientarea matcilor care se intorc de la zborul de imperechere.
De asemeni depopularea este mult diminuata.
Constructiv, nu e nici o problema cu cabina in fata, avantajul e ca se poate accesa fara a trece printre albine. Eu insa nu prefer aceasta varianta.

costelinni

camionul meu este putin lasat pe fata, acesta este unul din motivele pentru care am optat montarea cabinei de dormit pe fata si pentru eficientizarea spatiului, patul l-am pozitionat pe planseul frontal

http://constantinignuta.sunphoto.ro

"Intelepciunea ne ajuta sa rezistam, pasiunile ne ajuta sa traim.'" (Chamfort)

romikele

E bine asa, totul se adapteaza la cazul concret.
Eu am avut doar platforme de transport baloti, la peste 7 m lungime si nu era rentabila plasarea cabinei la un capat.
Atat timp cat ansamblul se echilibreaza in sarcina, e ok.
Poti merge pana la orizontal pe 17 rame, lejer.
Legat de orientare, se pot face in exterior niste aripi demontabile, care sa imparta in trei laterala.
Fiecare zona poate avea alta culoare de fundal.

Idei sunt multe, banii insa putini.
Spor la treaba si tine-ne la curent cu evolutia lucrarilor.! Daca putem da o mana de ajutor, o vom face negresit.
:hi:  ... si totusi, 0,95cm.. sa treaca doar albina  =))

costelinni

Citat din: romikele din Martie 17, 2012, 10:56:32 AM
E bine asa, totul se adapteaza la cazul concret.
Eu am avut doar platforme de transport baloti, la peste 7 m lungime si nu era rentabila plasarea cabinei la un capat.
Atat timp cat ansamblul se echilibreaza in sarcina, e ok.
Poti merge pana la orizontal pe 17 rame, lejer.
Legat de orientare, se pot face in exterior niste aripi demontabile, care sa imparta in trei laterala.
Fiecare zona poate avea alta culoare de fundal.

Idei sunt multe, banii insa putini.
Spor la treaba si tine-ne la curent cu evolutia lucrarilor.! Daca putem da o mana de ajutor, o vom face negresit.
:hi:  ... si totusi, 0,95cm.. sa treaca doar albina  =))


ce va mai place sa tachinati omul !  :D
lazile le-am comandat pe 18 rame + diafragma, am sa las o distanta de 250 mm intre randuri, cine stie pe viitor poate pun si cat de 1/2 redus
cu siguranta va voi da de stire de evolutia lucrarilor, totusi nu m-ati suparat atat de tare sa "va tin la curent " ! :wink: :hi:
http://constantinignuta.sunphoto.ro

"Intelepciunea ne ajuta sa rezistam, pasiunile ne ajuta sa traim.'" (Chamfort)