Cum scapam de BRAULA,?!

Creat de Dan Pașca, Octombrie 06, 2015, 11:09:34 AM

« precedentul - următorul »

Dan Pașca


Dan Pașca

Ma ajuta si pe mine colegii cum sa scap de Braula(sunt foarte enervanti,vazandyi cum se plimba pe Regine)?   Am facut tratament cu Varachet (2 in august,si inca 3 septembrie ,octombrie)  familiile sunt curate lacrima,doar pe Regine cate 1,2 braula ,????

bucovineanu

Se poate proceda in felul urmator: se introduce regina intr-un pahar acoperind gura paharului cu mana. Se sufla in pahar fum de tutun si se tine paharul acoperit. Se observa cum parazitii se vor desprinde de regina dupa care regina se elibereaza pe rama unde era anterior.

Dan Pașca

Multumesc,coleguu  da va dati seama ce inseamna sa cauti fiecare Regina si sa faci lucrul asta,unde le vad le mai ( :)  despaducheam cu penseta)   ,si notam si chiar am verificat ,peste 2 saptamani alt braula pe matci,  Zicea cineva de Klartan,ca ar cadea si braula?,  stie cineva ceva?

bio

..fluvalinatul--substanta activa din Mavrik 2f si Mavirol te ajuta foarte mult contra braula.

Mavrik 2 F, te ajut eu...dar substanta care o am de ceva timp si sigur este cam expirata, dar se gaseste la magazinele tip FERMIERUL.

Mavirol gasesti la magazinele apicole--fitilele alea...


Dan Pașca

Mersii colegii,am comandat Clartan,sa incerc sa vad,rezultatul, 

bio

..da..da, uitasem naibii de Klartan ca si el are substanta activa tot tau-fluvalinat .

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde