Ceva ciudat pe podisorul stupului

Creat de standdupp, August 11, 2013, 12:26:15 AM

« precedentul - următorul »

standdupp

Salut,

Pe podisorul unuia dintre stupii mei am gasit ca si niste gramajoare mici de pamant foarte nisipos de culoare gri in care era cate un viermisor. Mentionez ca acestea le-am vazut in momentul in care am luat capacul stupului si erau unele pe capac, altele pe scandurelele podisorului, deci fara contact cu albinele.
Aveti idee ce poate fi ? Sau daca e ceva periculos cum se poate preveni ? Saptamana trecuta cand am mai facut o verificare sumara la stupi am gasit doar acele gramajoare de nisip pe care le-am distrus, dar acum vad ca e si ceva viermisor in ele pe care de altfel l-am distrus.
Mentionez de asemenea ca orificiile din capac destinate aerisirii stupului sunt acoperite cu o plasa deasa (ca si cea de tantari). Nu inteleg ce este si cum a ajuns acolo ceva posibil daunator si care a si depus larve.
Un apicultor incepator

Kov iulian

Intra tot felul de ganganii pe urdinis pentru asi construi cuiburi in stup, mie mi-au intrat si melci .
Nu stiu daca acei viermisori sunt daunatori, posibil sa nu, posibil ca o cauza pentru care au intrat in stup e ca se simt protejati de albine.

kamy

Da ,nu de putine ori am distrus cuiburile de insecte in care era o larva imbracata in noroi sau cum vreti sa- i spuneti pamant cu saliva de insecta,dar n-am avut niciodata curiozitatea sa vad ce iese,dar pot sa spun ca albinele sant deranjate de chiriasii din mansarda!

andreiu

       Sunt larve de paianjeni.  :hi:

Bătrânul


filip

Stai linistit,e un fel de insecta olar,care creiaza celula in care depune oul din noroi.Apoi aduna paianjeni mici si ii anesteziaza umpland celula cu ei dupa care o sigileaza.Acei paianjeni sunt hrana pentru larva ce iese din ou.Nu afecteaza cu nimic fam de albine,ba cioar aduna paianjeni din zona.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

standdupp

Va multumesc pentru raspunsuri. Nu stiam exact ce e si am zis ca e mai bine sa intreb. Intr-adevar am vazut ca in podisorul stupilor mai e si cate o panza de paianjen, sau chiar cate un paianjen, sper totusi sa nu deranjeze foarte tare albinele.

De asemenea am gasit si viermisor de gaselnita la unul din stupi, era pe podisor, dar pe pe partea dinspre rame, era mai lung si acoperit cu o panza deasa pe care l-am omorat de indata ce l-am vazut. Din cate am citit in acest sens nu prea avem ce face pentru ca tratamentele cu diferite substante ar dauna si albinelor si ca daca famiiliile sunt puternice si au toate ramele acoperite de albine ar trebui sa nu existe probleme.

Aveti voi vreun alt sfat pentru protejarea podisoarelor toamna de tot felul de ganganii ?
Un apicultor incepator