CHIMICALE

Creat de pharaonu75, Aprilie 18, 2013, 09:06:37 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Ce stim despre chimicalele cu care se fac stropiri la pomii fructiferi, la rapita, s.a.?
Cat sunt de nocive sau de "prietenoase" cu albinele?

As vrea sa aducem aici toate informatiile pe care le avem, pentru a sti de care sa ne ferim, unde sa mergem cu stupii si cand/cat sa ii tinem inchisi!

In postarile de mai jos, insecticidele scrise cu culoarea rosie sunt TOXICE pentru albine, iar cele cu culoarea verde sunt PRIETENOASE
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

#1
NURELLE

sau

NURELLE

Se foloseste la Rapita, cartof, tomate de camp, mar, par, prun, coacaz negru.
Este toxic pentru albine si se recomanda a nu se aplica in perioada de inflorire!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cristi ciuc

Ce pot să spun..., cumnatul meu cultivă câteva hectare... câteva sute, dar în cu totul altă zonă., unde clima este mai generoasă (din totalul menționat, anual cel puțin 40 ha. rapiță). Este de formație inginer mecanic și mai divaghează și cu confecționarea unor piese mecanice, ex: roți dințate, ș.a..
Nici eu nu am timp să fac pastoral cu stupii mei la rapiță (am postat o poză cu rapița lui pe sunphoto), dar nici el nu prea apleacă urechea cum ar trebui la avertizările mele, relativ la faptul că ar trebui să-i anunțe pe apicultorii din zonă când face stropirile.
Glumesc..., a avut și el stupi și cunoaște legislația. Acum are și prieteni în zonă care se ocupă cu apicultură.
Dar... pentru agricultori primează obiectivul lor - obținerea profitului în urma recoltelor -, iar, în altă ordine de idei, activitatea mea de bază nu este apicultura (Am câțiva stupi și îmi plac enorm de mult albinele, de care mă ocup, în condiții vitrege, de 6 ani).
Eu consider că cel mai periculos cules este la rapiță, pentru că agricultorii recurg la fel și fel de substanțe pentru a combate acel gândac negru, care este observat deseori și pe floarea de păpădie.

marian sima

Spuneti ca fiecare fermier urmareste profitul insa fiecare fermier trebuie sa stie ca o cultura polenizata este superioara ca productie uneia nepolenizate .
Asa ca fermierul  daca nu plateste polenizarea poate macar sa fie amabil cu apicultori si sa practice un dialog cu ei pentru evitarea unor catastrofe apicole.

Am fost la rapita cind aceasta a fost stropita cu Fastac ,avionul zbura dar zbura si albinele,nu am inchis nici un stup si albinele nu au patit numi ,nu sa depopulat ,cele stropite in zbor au fost primite in stup ,aceasta solutie este neofensiva pentru albine.

Am sa pun si cea ce observ dupa stropirea cu Nurelle.

pharaonu75

#4
FASTAC

sau

FASTAC

Se foloseste la plante tehnice (rapita), pomi fructiferi, legume, cartof, tomate, vita de vie.
Nu este toxic pentru albine.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Ar fi interesant si totodata util daca am sti ce perioada de remanenta au insecticidele toxice pentru albine.
Daca astazi se fac stropiri cu Nurelle, cam dupa ce perioada pot culege albinele nectar, fara a exista riscul intoxicarii acestora si implicit al depopularii sau chiar al pierderii unei familii?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

#6
CALYPSO

sau

CALYPSO


Se foloseste la Rapita, cartof, mar, prun, cires, vita de vie, grau, orz, ovaz.
Nu este toxic pentru albine, putand fi folosit si in perioada de inflorire!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

#7
BISCAYA

sau

BISCAYA


Se foloseste la Rapita, grau, orz, ovaz.
Este toxic pentru albine. Timp de pauza: 30-50 zile!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Obombo

Pharaoane, e ceva in neregula cu produsele astea. Calypso, care nu ar fi toxic pentru albine, are o concentratie dubla de principiu activ fata de Byscaya. Cum functioneaza chetia asta, cu cat mai mult le dai cu atat devin mai rezistente?  :D
Ca nu ar fi toxice e ceea ce afirma producatorii, realitatea este cu totul alta.
Atat alphacypermethrin cat si thiacloprid sunt destul de toxice:
http://www.cra-api.it/online/download/Tossicit%E0_Pericolosit%E0%20api_Muccinelli.pdf
Si e vorba de toxicitatate directa, fara a considera efectele subletale.

Aici o alta lista cu unele pesticide si periculozitatea lor:
http://www.ci.austin.tx.us/growgreen/downloads/products.pdf

pharaonu75

Eu am adus aici ceea ce am gasit pe net!
Nu sunt de specialitate si am luat de bun ceea ce am gasit pe prospectul acelor substante.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Am fost stropit cu Calypso doi ani la rand, fara sa am vre-o pierdere, in conditiile in care nu am tinut stupii inchisi.
Nu Calypso e problema ci asocierea sa cu decis, care in concentratii mai mari face ravagii.
Asa ca trebuie intrebat fermierul cu ce substante stropeste si in ce concentratii.

Obombo

Romikele, ce anume ai stropit, pe ce suprafata si in ce perioada?

romikele

Stropirea a fost la rapita, cu elicopterul, pe cateva sute de hectare.
Fermierul a venit la noi cu ambalajul produsului, dar ne-a rugat ca pentru linistea sa sa inchidem stupii.
Eu am pus burete la urdinise, dar elicopterul a intarziat cateva ore, timp in care fetele au ros buretii si au plecat la cules.
Intre timp am sunat si la Institut sa intrebam despre Calypso si ni s-a spus ca pierderea e mai mare daca tinem stupii inchisi, deoarece se va pierde cules.
Singurele albine cu ceva probleme au fost cele peste care a cazut direct solutia, dar in procent nesemnificativ.
Pe la ora 11.00 am eliberat urdinisele, stropirea a durat cam pana la ora 15.00, dar pana seara am adunat si cateva kilograme de polen.

pharaonu75

#13
DECIS

sau

DECIS

Se foloseste la rapita, floarea-soarelui, grau, mar, prun, cires, cais, piersic, varza, vinete, tomate, salata, cartof, vita de vie, porumb, sfecla de zahar.
Este toxic pentru albine.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

MOVENTO

SAU

MOVENTO

Se foloseste la mar, par, prun, tomate.
Este toxic pentru albine.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube