boala noua, necunoscuta

Creat de ciprijr, Iulie 11, 2012, 09:15:53 AM

« precedentul - următorul »

ciprijr

buna ziua,

as dori o lamurire de la apicultori profesionisti

am o boala la puiet, respectiv nu se dezvolta tot puietul la maturitate, unele celule intra in putrefactie.......se descompune puietul intr-o culoare inchisa....
au dus alti colegi probe la DSV, se aude ca nu ar fi loca, nu se cunoaste exact boala...

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

nicolaivictor

Pune poze, si fa o o analiza pentru loca europeana sau americana...... colegii aia din dsv nu stiu cu ce se maninca albinele.....

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kiwi Bee

Poti sa scoti larva moarta din celula fara sa o rupi?Adica in intregime si sa nu fie inca uscata/mumificata. Daca DA atunci nu este loca americana.

Zici ca este putrezit , este albicios??? Atunci este puiet varos. Schimbi matca de urgenta si distrugi fagurii cu astfel de celule.

Daca e asa cum spune Pharaonul atunci trebuie sa scoti larva in intregime fara sa se rupa. O pui pe o suprafata dreapta si o spagi ca pe o besica cu ceva ascutit. Daca curge din larva un lichid "cafeniu inchis" foarte apos(ca apa jegoasa) atunci este puiet in sac. Schimbi matca de urgenta si distrugi fagurii cu astfel de celule.

Tinene la curent si fa ceva poze ca noi dam cu batzul in ocean si poate ca iti dam sfaturi care sint departe de cazul tau.

stefeug

la vremea asta sigur nu mai are boala respectiva de puiet .... si oricum a postat o singura data aici. deci, ne dam cu presupusul ca nu avem cu cine dialoga!

valter

Citat din: stefeug din Ianuarie 09, 2013, 04:45:24 AM
.... si oricum a postat o singura data aici. deci, ne dam cu presupusul ca nu avem cu cine dialoga!

Titlul topicului-boala NOUA, NECUNOSCUTA-este edificator pentru noua garda de stupari a Romaniei.
E firesc sa fie noua si necunoscuta unuia care a auzit ca se scot bani cu sacul din albine...si a scos.

Vai de viitorul stuparitului nostru...si asta e doar inceputul sfarsitului.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

Kiwi Bee

Valter nu descuraja apicultorii incepatori....... dar cad de acord ca sa mergi in pastoral cu o canistra de benzina in rezerva sa dai o mina de ajutor la cel care are loca americana pe linga tine.  :D