Oare ce boala sa fie ?

Creat de cristifader, Septembrie 23, 2011, 05:56:24 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Larvele moarte erau moi sau aveau consistenta cretei?

ionut001

Erau tari,de consistenta cretei si majoritatea innegrite.

bucovineanu

E vorba de puiet varos produs de o ciuperca si e destul de greu de scapat de el.

stefanescu

Cum poate fi salvat un astfel de stup cu puiet varos?
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

stefan1

  Nu e puiet racit ci puiet varos. E adevarat ca vremea rece si insuficienta albinelor au contribuit la agravarea bolii. Larvele negre arata ca au stat mult in stup, nescoase si ciuperca aceea care determina boala a facut spori care vor fi imprastiati pe rame si pe fundul lazii, si vor fi foarte greu de eliminat. Aproape sigur boala a fost de la cel care ti-a dat roiul. De cata vreme il ai? Intrebi daca pot sa fie pupe moarte si in celule necapacite. Da, poate. Un loc cu umiditate mai scazuta, o populatie mare si un cules bun si de durata te-ar ajuta poate sa scapi de boala, dar nu este chiar usor. Citeste ce s-a mai scris pe forum despre puietul varos.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

davcosti

Scapi mai repede de Puietul Varos schimbând Matca!
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

relutu

Da-i vanzatorului ci el in cap, de ce l-a vandut daca stia ca e bolnav.

ionut001

Maine merg la un magazin apicol sa vad ce tratament imi recomanda si ma gandesc sa mut albinele intr-o lada noua(dadant 10 rame).Acel stup cu probleme,un orizontal pe 16 rame(cumparat odata cu roiul) are fundul din pal si am impresia ca e umed(imbibat cu apa).Albinele le-am cumparat in data de 16.06 iar in 26.06 au inceput sa elimine larvele,acum eliminand tot mai putine.Cules au destul de bogat,cad ca pietrele pe rampa de zbor pline cu polen.Va multumesc pentru raspunsul prompt.

oroles

Daca puietul capacit moare (putin probabil, deoarece e mai rezistent) albinele rod capacelele si il curata. Te sfatuiesc sa continui cu stimularea.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

Citat din: oroles din Iunie 28, 2015, 07:56:27 PM
Daca puietul capacit moare (putin probabil, deoarece e mai rezistent) albinele rod capacelele si il curata. Te sfatuiesc sa continui cu stimularea.

  Tu ai avut vreodata puiet varos? Tot ce vezi pietrificat in celule a fost odata capacit. Larvele necapacite care au murit sunt eliminate usor si nu mai ajung in acel stadiu. Puietul varos arata ca niste prepupe, pozitionate 'in picioare' in celule, pozitie pe care larvele o iau numai dupa capacire. Spui ca albinele elimina din celule pupele pietrificate. Tocmai asta este, ca nu reusesc sa le elimine in timp util, mai cu seama la familii slab populate, care 'n-au cu cine'. Dovada ca nu le-a eliminat la timp sunt acele larve pietrificate colorate in negru, care dupa moarte au avut timp sa faca spori inainte de a fi scoase din celule si apoi din stup.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefanescu

Citat din: davcosti din Iunie 28, 2015, 09:26:13 AM
Scapi mai repede de Puietul Varos schimbând Matca!
Este o boala a puietului. De ce sa schimbe matca?
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

PricopArthur

Citat din: stefanescu din Iunie 28, 2015, 05:23:37 AM
Cum poate fi salvat un astfel de stup cu puiet varos?
Strange cuibul, si du-l la cules.
Miere multă şi inimă curată!

stefan1

Citat din: stefanescu din Iunie 29, 2015, 05:36:02 AM
Citat din: davcosti din Iunie 28, 2015, 09:26:13 AM
Scapi mai repede de Puietul Varos schimbând Matca!
Este o boala a puietului. De ce sa schimbe matca?

  Literatura de specialitate o recomanda si practica a dovedit eficienta masurii. Parerea personala este ca pauza in puiet cauzata de schimbarea reginei permit albinelor sa igienizeze cuibul [adica sa elimine (aproape) tot puietul afectat si deci sursa de infectie]. Eu am mai spus, dar e drept ca nu am incercat, cred ca rezultate ar da si izolarea propriei regine pana se face curatenia de catre albine. Unii sustin ca schimband regina, schimbam insusirile genetice ale albinelor, astfel vor aparea albine cu instinct igienic mai ridicat, de la noua matca. Eu zic ca aceste albine apar tarziu, la aproape o luna de cand s-a schimbat matca, ori efectele se vad mai repede, deci curatenia o fac tot aalbinele de la vechea matca.Totusi fenomenele din stup sunt mai complexe si poate si alti factori determina insanatosirea.
  In cazul concret al tau eu as zice sa vorbesti cu cel care ti-a dat familia, sa-i explici ca ti-a dat niste faguri care aveau puiet varos (caci manifestarile au aparut curand dupa ce ai primit familia). Deci tu ii dai acei faguri inapoi (fara albine) si el sa-ti dea in loc faguri cu aceeasi suprafata de puiet, dar fara boala. Oare va vrea?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefanescu

Da acum am inteles. Este logic ce spuneti. Multumesc mult pentru raspuns.
Totusi acea matca daca este prolifica cu ea nu se poate forma un alt roi (rame de la ati stupi sanatosi?)
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

stefan1

Citat din: stefanescu din Iunie 29, 2015, 05:53:23 PM
...
Totusi acea matca daca este prolifica cu ea nu se poate forma un alt roi (rame de la ati stupi sanatosi?)

Eu am avut puiet varos 3-4 ani dupa '89. Cred ca 'sursa' a fost fagurii artficiali care atunci au inceput sa fie produsi de multe persoane si aproape sigur nu sterilizau ceara sau nu o sterilizau respectand temperaturile si timpul.
Eu nu am procedat la inlocuirea matcilor, atunci eram mai staruitor cu stupii si insistam sa nu pierd nici o familie, asa ca am insistat cu ei, chiar 2-3 ani, pana isi reveneau de la sine. E adevarat ca uneori ii ajutam cu faguri cu puiet la eclozionare de la alti stupi, strangeam la maxim cuibul, incat era nevoie de celule goale pentru a oua regina, fapt care obliga albinele sa faca mai repede curatenie. Fagurii cu puiet mai mult afectat ii eliminam, ii ardeam. Cum am spus, uneori cu aceste masuri dar fara ajutor de la alte familii, familia afectata isi revenea de la sine. De remarcat ca familiile afectate nu mai puteau strange atata miere ca restul stupilor, uneori chiar trebuiau ajutate pentru iernare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)