Boala sau altceva...?

Creat de Doru2011, Iunie 27, 2011, 11:21:00 AM

« precedentul - următorul »

Doru2011

Va rog sa-mi spuneti si mie ,un incepator ce poate sa fie,boala sau altceva ........ in cazul pe care o sa-l expun.
Am 4 stupi  ,3 fara probleme  .Din familia cu pricina  stup de 12 rame cu cat 1/1  la 14 iunie mi-au plecat doi roi puternici din care am facut doi stupi. In data de 23 iunie dimineata am gasit in fata stupului si pe scandurica din fata urdinisului albine moarte sau in curs de a muri.Cred ca erau in jur de 300-400. Albinele erau scoase din stup de alte albine ,intr-o stare de amorteala ,ametite inca vii apoi mureau afara .Seara am facut curatenie in fata stupului (pamant fara iarba ) ...a doua zi dimineata a gasit doar vreo 10 albine scoase plus o matca mai mica ....... de atunci pana astazi 27iunie nu am mai avut mortalitate.... ce sa fie ?  Multumesc anticipat pt raspunsuri!

Mircea77

Poate ca au avut un zbor "neautorizat" prin vreun lan sau livada stropite cu insecticidele de rigoare. Au carat substanta si in stup iar acolo au murit nu inainte de a intoxica si pe altele (matca mai mica !!!!!!!!).

Doru2011

Am specificat ca am 4 stupi ,la ceilalti 3 nu s-a intamplat nimic,deci exclud varianta intoxicarii mai ales ca in aceasta perioada nu se fac stropiri la pomi cu insecticide deoarece au fructe....!!!???

Mircea77

Am inteles faza cu numarul de stupi. Desi sunt un incepator si eu, iti spun ce am vazut la cei 3 stupi ai mei. Albinele culegatoare nu au intotdeauna aceeasi sursa de polen sau de nectar. De curiozitate am stat si le-am urmarit cu privirea, in special la iesirea din stup cand unele se duceau intr-o parte si unele in alta parte. Apoi nu trebuie pierdut din vedere ca intoxicatia poate fi provocata de o sursa de apa contaminata cu Dumnezeu stie ce chimicale, loc unde albinele tale se duceau in mod obisnuit.
Cauzele pot fi multiple, dar daca am inteles eu bine, important este ca mortalitatea a fost efemera. Uneori este greu de stabilit ce boala a provocat problemele chiar si cu albinele trimise la laborator !!!!!!!!!!

Marek

Cei care au mai multa experienta, nu putea fi vorba de furtisag??!!

stefan1

  O posibilitate ar fi ca un mic roisor de la tine sau de aiurea, sa fi intrat in stup. Mi s-a intamplat asa ceva. Uneori fara bataie. Acum doi sau trei ani chiar am scris pe forum, atunci doar am gasit cateva sute de albine moarte, intepate. L-am controlat peste vre-o doua zile, era totul in regula, doar putin mai populat. Nu era vorba sa fi fost propriul roi care se intoarce, deoarece asta se intampla daca roiul isi pierde regina, ori stupul avea regina si continuitate in puiet. Regina mica moarta, poate fi o regina nefecundata de la eventualul roi. Sigur ca poate fi si un furtisag, dar atunci la control vei vedea ca nu mai are regina, ca ai vazut-o moarta in fata.
  Fa-i un control si spune-ne ce gasesti.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kov iulian

Acelasi lucru l-am patit si eu acum 4 ani , tot la fel a venit un roi si a intrat intro cutie peste o familie mai slaba , parca nu aveam matca la familia slaba  atunci .

Doru2011

Deocamdata nu am cum sa intervin la el....la noi ploua si se anunta ploi toata saptamana....
Cum ne dam seama daca albinele scoase din stup sunt intepate de celelelte ...cum se prezinta o albina intepata......?

bucovineanu

Daca fenomenul nu continua si nu scot albine moarte pe urdinis si nu sunt albine moarte pe fundul stupului, nu e nimic grav, se poate sa fi fost cum a zis Stefan. Daca albinele moarte apar in continuare e vorba de ceva mai grav, ceva boala sau intoxicatie.

mape 48-petru manea

acest fenomen se intampla des la o familie care roieste
dupa ce pleaca matca batrana albinele ramase in stup elibereaza 2 sau 3 matci tinere in acelas timp din greseala
se formeaza deci mai multe "tabere " care incep lupta "politica " ce matca sa aleaga
asa se explica ce sa intamplat la tine dar si la mine la vreo 3 stupi in acest an
---mai se intampla cateodata sa plece un roi secundar cu 2 matci ,atunci acel roi dupa ce se aseaza pe un pom despartit doar de cativa cm este f.nervos si se observa o lupta intre albinele ce se afla mai apropiate din cele doua tabere
in final o matca este omorata inpreuna cu suita ei

stefan1

  Este posibil si ce spune Mape. Uneori, la alegerea finala a reginei pot fi ceva lupte si sa se gaseasca si cateva albine moarte langa matcile eliminate, dar niciodata sute de albine. Oricum, ca fenomen este foarte interesant. Unii zic ca chiar roii secundari s-ar forma preponderent cu albine surori bune cu regina adica si dinspre mama si dinspre tata.
  Roii secundari sau neprimari sunt foarte rar cu o singura matca. In general la acestia nu am vazut lupte la alegerea reginei, doar in cazuri cand au fost roi uniti, sau la roi s-au atasat cate un grup strain de albine, lucru care uneori se intampla, ca de multe ori roirea se petrece cand in stupina este un zbor general de puiet.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)