Varroa

Creat de nikberk, Decembrie 13, 2010, 10:30:06 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Acarianul varroa pe o pupa!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

sincer am uitat i mi notez acum

orbanstefan64

iata

stupar

Cu zahar pudra faci la 10 familii.Cine are peste 100 nu ajunge la capat.Albinele care sant afara si vin dupa terminarea pudrarii ramani cu acarienii pe ele.Inteleg ca ari fii bio,dar fara randament si eficienta.

orbanstefan64

#19
deacord.  aparatul ii mostenire de la tata si ii piesa de muzeu  :nod: :nod:

valter

am stabilit ca in stupina un MER(procurat de la Batranul cu ceva timp in urma) nevopsit, cu faguri crescuti natural 80% sa-l sar la tratamentele varooa pentru un an si sa folosesc produsele exclusiv in familia proprie.

Planificat, la final de sezon , am facut un control al infestarii cu parazitul acarian varooa.
Rezultate pe hartia de control:
-dupa 12 ore- 580 de capuse;
-dupa 24 ore-in plus fata de etapa 1- 310 capuse;
-dupa 48 ore-in plus fata de etapa 1 si 2 -60 de capuse.

O fi bine, o fi rau ?

ps. Doamne fereste sa nu se inteleaga ca de vina e stupul de la Batranul. Mare atentie!
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

orbanstefan64

#21
stupul sigur nu poate Batrinul  =)) =)) =))

bucovineanu

#22
Citat din: valter din Noiembrie 30, 2011, 07:51:36 PM
am stabilit ca in stupina un MER(procurat de la Batranul cu ceva timp in urma) nevopsit, cu faguri crescuti natural 80% sa-l sar la tratamentele varooa pentru un an si sa folosesc produsele exclusiv in familia proprie.

Planificat, la final de sezon , am facut un control al infestarii cu parazitul acarian varooa.
Rezultate pe hartia de control:
-dupa 12 ore- 580 de capuse;
-dupa 24 ore-in plus fata de etapa 1- 310 capuse;
-dupa 48 ore-in plus fata de etapa 1 si 2 -60 de capuse.


O fi bine, o fi rau ?

ps. Doamne fereste sa nu se inteleaga ca de vina e stupul de la Batranul. Mare atentie!
Infestarea era foarte mare.Cat timp trecuse de la ultimul tratament? Un an sau mai mult?

antiopa din ardeal

Citat din: valter din Noiembrie 30, 2011, 07:51:36 PM
Planificat, la final de sezon , am facut un control al infestarii cu parazitul acarian varooa.
Rezultate pe hartia de control:
-dupa 12 ore- 580 de capuse;
-dupa 24 ore-in plus fata de etapa 1- 310 capuse;
-dupa 48 ore-in plus fata de etapa 1 si 2 -60 de capuse.

Cu ce ati facut tratamentul la final de sezon si in ce luna a anului este la dv acest final?

Multumesc anticipat!

milu56

Citat din: Obombo din Iulie 02, 2011, 01:10:37 AM
Tratamentul cu zahar pudra este ceva mai eficient decat o frectie la un picior de lemn, dar nu cu mult. In aceasta perioada cam 80% din varroa se gaseste in interiorul celulelor capacite, deci pentru a avea ceva rezultate, pudrarea albinelor ar trebui repetata in fiecare zi, timp de o luna de zile cel putin. Cu putin optimism se poate spera intr-o reducere a numaruli de acarieni de 50%.
:rotfl:

Porfy66

Nu stiu daca acest film a mai fost pus pe forum, dar chiar dacva a mai fost pus nu strica sa ne reamintim!

pintilied

Citat din: Porfy66 din Decembrie 01, 2011, 08:36:50 AM
Nu stiu daca acest film a mai fost pus pe forum, dar chiar dacva a mai fost pus nu strica sa ne reamintim!



                           Foarte interesant,inclusiv partea a doua a filmului.
Nu tot ce zboara,face miere!

Kiwi Bee

#27
Lupta pt viata, lupta pt supravietuire(nu stiu daca avem pe alt topic acest filmulet)


apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

barabasl