Varroa

Creat de nikberk, Decembrie 13, 2010, 10:30:06 PM

« precedentul - următorul »

nikberk

  Третиране за Varrora  с оксалова киселина!
Много добър начин ,но майките трябва да са млади!

pharaonu75

Este interesant modelul de stup, cu doua scandurele de zbor!

Интересното е, че кутия модел, с две дъски, за да летят!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

nikberk

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 13, 2010, 10:55:22 PM
Este interesant modelul de stup, cu doua scandurele de zbor!

Интересното е, че кутия модел, с две дъски, за да летят!
Дълбоко дъно взаимствано от Котларски!

dan.smarandoi

Exista un pesticid acaricid numit NISSORUN care face parte din grupa a IV-a de toxicitate si din ce am citit in prospect nu este toxic pentru albine.Este un produs biologic(practic nici nu se simte mirosul),cu o lunga remanenta.Acarienii care intra in contact cu substanta depun oua sterile.Oare n-o fi bun si pentru varroa?

bucovineanu

Nu apicultorii sunt cei care sa afle daca un anumit produs se poate folosi pentru tratamente. Pentru asta sunt cercetatori care sa faca experiente si organisme speciale care sa omologheze produsul.Daca ne apucam sa tratam noi dupa ureche sigur ramanem fara albine.
Cu vreo 2 ani in urma un mos de la mine din sat a folosit in loc de varachet despre care a zis ca e prea scump,cate o picatura de fastac folosind benzi de hartie ramase de la tratamentul cu varachet. Tratamentul "foarte reusit" , acele albine nu au mai avut niciodata nevoie de alt tratament. :) Deci foarte mare atentie cu ce si cum tratam.

Kov iulian

#5
Dar de metoda asta de a trata stupi cu zahar tos contra varooa ati auzit ? se numeste metoda Dowda                                                                                           

pharaonu75

#6
Se foloseste zahar pudra, care se pulverizeaza peste cuib, iar albinele se curata unele le altele, indepartand astfel si acarienii!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Mircea77

Hmm....interesanta abordare a problemei. Cu metoda asta nu mai conteaza daca matca este tanara sau batrana ca atunci cand se face tratament cu acidul oxalic. In plus zaharul in cauza se asimileaza in stup ca o "stimulare" (fortat spus).

apiardelean


Cercetatorul finlandez Dr.Kumran Fakhimzadeh si-a publicat in 2000  AMERICAN BEE JOURNAL care in acea vreme cauta diferite materiale cu care sa "prafuiasca" (dusting) albinele care sa creasca caderea criminalului de pe albine.Metoda "dowda" a fost promovata de Jerry Hayes (2004) responsabilul rubricii "The Classroom" din ABJ.S-au facut in trecut o multime de teste iar parerile sint impartite.
STUPARITUL – POEZIA AGRICULTURII! Baron von Ehrenfels

http://stiridinstuparit.blogspot.com/

mape 48-petru manea

Citat din: romikele din Decembrie 13, 2010, 10:47:13 PM
Tratamentul pentru Varroa cu acid oxalic!
O modalitate foarte bună, dar trebuie să fie regine tinere!  :) :hi:
in anul 2009 si 2010 in noiembrie am facut tratament cu accid oxalic avand si matci mai batrane de un an .
in anul urmator acele matci sau comportat normal----intrebare----de ce trebuie sa fie tinere ?

orbanstefan64


Obombo

Tratamentul cu zahar pudra este ceva mai eficient decat o frectie la un picior de lemn, dar nu cu mult. In aceasta perioada cam 80% din varroa se gaseste in interiorul celulelor capacite, deci pentru a avea ceva rezultate, pudrarea albinelor ar trebui repetata in fiecare zi, timp de o luna de zile cel putin. Cu putin optimism se poate spera intr-o reducere a numaruli de acarieni de 50%.

Obombo

#12
Un video cu varroa "pudrata":


orbanstefan64

se folosea si se amesteca si cu sineacar nu mi mai aduc bine aminte pt ca ii mult de atunci dar mi o ramas sita cu ,care facea tata tratamentele.     vin cu poza  :hi: :hi: :hi:

pharaonu75

Citat din: orbanstefan64 din August 06, 2011, 10:32:16 PM
se folosea si se amesteca si cu sineacar nu mi mai aduc bine aminte pt ca ii mult de atunci dar mi o ramas sita cu ,care facea tata tratamentele.     vin cu poza  :hi: :hi: :hi:

Stefane, ti s-a stricat aparatul foto? =)) =)) =))
Baga berea la rece ca vin eu sa ii fac o poza! :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube