Prigorii

Creat de PricopArthur, Mai 16, 2008, 03:28:46 PM

« precedentul - următorul »

cornelioandanciu

Probabil un uilu,ca eu am vazut la mine asta primavara cum un uliu se arunca dupa pitigoii care se serveau cu albine de la stupii mei.
Va salut.

fiug1970

am cititi pe un forum spaniol despre o metoda de a speria prigoriile cu petarde din acelea care au un pai de pe care pleaca si explodeaza in aer.nu se folosesc des pt.a nu se invata cu ele.daca au eficienta in a le speria se pot folosi si cxele care explodeaza pe sol,suficient fiind doar zgomotul.dar inconvenientul: ca e nevoie de prezenta umana pt.acest lucru.mai pot fi atarnate siluete de pasari de prada cu un fir de naylon dar trebuie adunate,schimbate zilnic locul ca sa nu se obisnuiasca cu ele, sau pot fi chemate persoane ce au pasari de prada dresate dar asta costa bani....sau inregistrari cu zgomote de pasari de prada...mai sant asa numitele tunuri de gaz:niste artefacte ce functioneaza cu gaz comprimat si care regulat elibereaza o anumita cantitate cu un zgomot ce poate deranja vecinii la un km distanta!!si cam atat....aici sant protejate si daca te prind ca le omori dupa ce platesti amenda când le auzi te ascunzi sub pat !!

PricopArthur

Pe ultima vatra am avut langa stupina o familie de ulii de stepa si la stupii mei nu veneau prigoriile.
Inre timp am adus stupii pe vatra de iernare. Dupa cateva zile s-au prezentat si prigoriile. Am insirat cateva cd-uri si vad ca deocamdata dau rezultat.
Voi pune si niste poze dupa ce gasesc cablul de date.
Miere multă şi inimă curată!


happy

Ce frumoase sunt!As tine si eu cateva in cusca de ornament!
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!