Prigorii

Creat de PricopArthur, Mai 16, 2008, 03:28:46 PM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Prigoriile fac ravagii in prisaca cand sunt prea multe.
Cum va protejati de ele?
Am incercat cu o punga pe care am desenat 2 ochi! Pare sa mearga.
:wink:
Miere multă şi inimă curată!

bee_lover

am citit undeva de cd-uri stricate zgariate agatzate deasupra stupilor.

D006

ce sunt elea prigorii?nu am auzit d ele...

D006

aaaaaaaaaaa probabil pasari...cd-ul merge...

PricopArthur

Citat din: adriance sunt elea prigorii?nu am auzit d ele...
Esti un fericit daca ai albine si nu ai auzit de prigorii. Dar de albinarel ai auzit? e o pasare frumos colorata, cam cat o cotofana de mare, ce se hraneste cu albine in special primavara cand hranesta puii si cand se pregatesc sa migreze.
Miere multă şi inimă curată!

crombra

Eu am stupina instalata permanent intr-o livada. Anul trecut au facut ravagii graurii in cirese si visine. Anul acesta am creat o retea de fire de care am agatat CD-uri vechi. Surpriza placuta a fost ca nu s-a mai apropiat nici o pasare.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Citat din: PricopArthur
Citat din: adriance sunt elea prigorii?nu am auzit d ele...
Esti un fericit daca ai albine si nu ai auzit de prigorii. Dar de albinarel ai auzit? e o pasare frumos colorata, cam cat o cotofana de mare, ce se hraneste cu albine in special primavara cand hranesta puii si cand se pregatesc sa migreze.
nu am auzit ink pt k nu am"vechime"in aceasta meserie...m-am apucat cam din iunie...sper s nici nu aud :wink2:   mnultumesc pt raspunsuri :hi:

D006

Citat din: crombraEu am stupina instalata permanent intr-o livada. Anul trecut au facut ravagii graurii in cirese si visine. Anul acesta am creat o retea de fire de care am agatat CD-uri vechi. Surpriza placuta a fost ca nu s-a mai apropiat nici o pasare.
cred ca de la lumina reflectata

D006

Pentru grauri

D006

pai nu s-au apropiat dar le i-a de pe flori crezi ca sunt proaste, in fiecare an ma lupt cu ligioanele astea, pe valea dunarii e jale in intervalul 25 iulie-1septembrie

emil.oltean

In zilele inchise si ploioase frumoasele  progoria(combi) intrucit albinele nu ies la cules iar pe ele le prinde foamea vin si dau atacul la stupii nostrii.Se aseaza,in stol,pe linga stupi iar  albinuta care are curajul sa iasa din lada o salta din zbor.Nu se duc pina se satura.Nu se sperie de nimic.Poti sa le alungi ca iar se intorc.Oare cum am putea reactiona noi ?   :roll:

apicmd

le  impusti!!!
BPR!!!!

emil.oltean

Oare asta ar fi solutia de final.Nu sunt interzise a fi vinate?

orbanstefan64

nu mai spune la nimeni fa si taci :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:

crombra

Omori una sau doua si le agati in niste pari inalti in fata stupilor.
Cam sadic dar asa le mai domolesti.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/