Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Acum am facut proba si nu sunt probleme. E posibil ca poza sa fie prea mare si se impune redimensionarea...

calmusdaniel

in misiune de a lua un roi dintr-un tei batran!

Dan Pașca

Frumos :).  Si eu am prins unul in 2014 si ce am gasit înăuntru a fost spectacol 5 faguri la 1,5 metrii /20-25cm lățime dar din păcate nu am facut la timp tratamentul antivaroua si la-am pierdut o slăbit si l-au furat ceilalți.Va salut

calmusdaniel


  Teiul acela a fost taiat de primarie pt ca era foarte batran si putred si era in fata scolii si era un pericol.Cand a fost doborat de drujbist au tabarat pe ei albinele si atunci m-au sunat cei de la politie sa-i ajut sa scape de albine.Deja ajunsese acolo si un alt coleg si l-am ajutat sa i-a albinele de acolo.Aveau 5 faguri claditi in interiorul scorburei,cu miere si puiet iar marca era de anul trecut.Din fagurii cu miere pe care i-am scos,s-au lins pe degete toti cei prezenti!

aurelianpopescu

foarte bune acele custi pt matci pe care le a-ti prezentat.acceptare100%.multumim

albinasebes

despre ce custi este vorba? sunt interesat si eu, sanatate.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

calmusdaniel

Citat din: albinasebes din August 02, 2016, 09:17:04 PM
despre ce custi este vorba? sunt interesat si eu, sanatate.

Uita-te pe pagina 77 si vei gasi colivia acolo.

albinasebes

am gasit colivia dar nu inteleg cum se foloseste, ce rol are acel bat din interior? este plastic pe ambele parti? se pune intre rame culcata?
multumesc
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

calmusdaniel

Citat din: albinasebes din August 02, 2016, 09:40:27 PM
am gasit colivia dar nu inteleg cum se foloseste, ce rol are acel bat din interior? este plastic pe ambele parti? se pune intre rame culcata?
multumesc

Batul din mijloc este un refugiu pt matca cand intra albinele la ea.Pe o parte este pus plastic pe jumatate unde se pune serbetul.Colivia se pune in cat,intre rame.Cu acea colivie si cel mai rau stup a acceptat matca.

albinasebes

f interesant, aveti  facute? as cumpara si eu sa am de model, sa fac la iarna cateva.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

calmusdaniel

Citat din: albinasebes din August 02, 2016, 09:51:45 PM
f interesant, aveti  facute? as cumpara si eu sa am de model, sa fac la iarna cateva.

  Eu am primit-o de la un coleg apicultor din Austria de la crescatoria de matci.Acea colivie e este considerata la ei cu o acceptare de 100%,si pot sa confirm ca asa e.Puteti lua dimensiunile de pe pagina.

albinasebes

"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

MOTANUL

Citat din: calmusdaniel din August 02, 2016, 10:15:16 PM
Eu am primit-o de la un coleg apicultor din Austria de la crescatoria de matci.Acea colivie e este considerata la ei cu o acceptare de 100%,si pot sa confirm ca asa e.Puteti lua dimensiunile de pe pagina.

Pot sa o accepte si dupa 1-2 saptamani sa o schimbe. (sunt cazuri izolate).
Nu vad cu ce poate ajuta cutia aia in aceste cazuri.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

aurelianpopescu

Da randament tratarea ramelor contra gaselnitei cu apa oxigenata?

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.