Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

SPYKAL

#1245
Are ceva daca las peste iarna magaziile sub cuib ? Mulțumesc de răspuns !

serban

Ați recomandat apivirolul. Cum l-ati dat? în sirop sau pulverizat pe rame? Există risc de furtișag în caz de pulverizare ziua? Ați observat îmbunătățiri ale familiilor de albine tratate anul trecut?

calmusdaniel

Citat din: SPYKAL din Septembrie 05, 2015, 08:22:42 PM
Are ceva daca las peste iarna magaziile sub cuib ? Mulțumesc de răspuns !

N-as putea sa-ti spun daca e bine sau rau pt ca nu am facut asa ceva. :hi:

calmusdaniel

Citat din: serban din Septembrie 06, 2015, 08:20:05 AM
Ați recomandat apivirolul. Cum l-ati dat? în sirop sau pulverizat pe rame? Există risc de furtișag în caz de pulverizare ziua? Ați observat îmbunătățiri ale familiilor de albine tratate anul trecut?

In toamna acum il dau  pulverizat pe  rame,in iarna il dau in pasta,si-n primavara dau si-n sirop si pulverizat pe rame.
Nu provoaca furtisag,iar imbunatatirea este vizibila. :hi:

serban

Mulțumesc pentru răspuns.

MOTANUL

Merge dat in paralel cu fumigatiile?

Eu am cativa stupi cu 100-200 paraziti cazuti. Si la astia imi permit sa cumpar Apivirol. (am scris pe topicul meu ca si la mine a fost eficient);
Stupul tratat de 3 ori cu Apivirol undeva in vara a avut zero paraziti cazuti la prima fumigatie.

E mai bine sa am o albina de iernare sanatoasa si fara paraziti cat mai repede.

La cei la care au cazut sub 10 nu are rost sa dau banii pe Apivirol. (mai ales ca de la primul tratament au cazut asa putini); La astia chiar nu imi fac probleme.
Dau vitamine si o sa mai dau si protofil mai spre toamna.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

geo47

mic dejun alcatuit dupa meniul domnului daniel!!!

geo47

ce bine ca aveti ciorap(i) eu umdlu descult!! :D

mape 48-petru manea

Citat din: SPYKAL din Septembrie 05, 2015, 08:22:42 PM
Are ceva daca las peste iarna magaziile sub cuib ? Mulțumesc de răspuns !
ramele ne acoperite de albina cam mucegaiesc iarna si in plus zborul de curatire se face mai greoi mai ar fi si paza la urdinis deficitara

calmusdaniel

Citat din: geo47 din Septembrie 06, 2015, 11:02:46 AM
mic dejun alcatuit dupa meniul domnului daniel!!!
Din ce am vazut mi se pare ca ai dat cam mult,n-ar trebui sa depasesti 150g.
In rest faci o treaba buna! :hi:

geo47

sa mananca si guritza lor domnule daniel ca nare flori!!! :-c

SPYKAL

Citat din: mape 48-petru manea din Septembrie 06, 2015, 11:15:39 AM
ramele ne acoperpte de albina cam mucegaiesc iarna si in plus zborul de curatire se face mai greoi mai ar fi si paza la urdinis deficitara
Așa m-am găndit și eu nea Petre  :hi:  mulțumesc pentru  răspuns. Stimă și respect !!!

Florin94

Ce parere aveti despre urmatoarea metoda care am vazut'o la un apicultor , introducerea fagurilor artificiali de 1/1 in cuib la stupul vertical cu caturi de jumatate in pozitia de a doua rama sau ultima urmand ca dupa 24 h sau maxim 48 ea sa fie mutata in centru , aceasta peactica fiind facuta la rapita sau la tei , sau probabil la orice cules ? Care este secretul daca pot sa spun asa , sau scopul acestei lucrari ?

dan sebastian

Scopul e să construiască rama iar apoi să pună matca puiet. Merge la rapița și prun. Apoi matca ouă oriunde în cuib. La floarea soarelui oriunde o pui în cuib tot miere depune. Dacă ai cat 1 pe 1 sau două caturi de jumătate și ai nevoie de rame o urci în cât și pui altă foiță în cuib.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Florin94

La domnul Florin Balan am vazut pe filmulet , familiile erau puternice cu catul pe ele plin cu miere,si are stupina...inca nu.s lamurit de ce aceasta operatiune sa ridici a doua zi o tona pe burta ,trebuie sa fie alt seceet au sa merite aceasta lucrare