Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

roi_ag

Cam cate stimulari dati intr-o primavara , la ce intervale de timp , da acum nu s-a lasat sec ?  :rotfl:

calmusdaniel

Citat din: roi_ag din Martie 01, 2015, 06:24:39 PM
Cam cate stimulari dati intr-o primavara , la ce intervale de timp , da acum nu s-a lasat sec ?  :rotfl:

Incepand din ianuarie pana  in martie dam cam 500-600g de pasta,cand ne permite vremea,la temperaturi de peste 5-6grade.
La noi la ortodoxi,ne-am invatat sa tinem post numai miercurea si vinerea,dar cum azi e duminica,merge! =))

calmusdaniel

Va rog sa-l scuzati pe domnul Boris,ca si-a uitat lingura acasa,si-a gasit si el un ciomag prin stupina! :rotfl:
Un lucru e sigur,cine nu are un batran(asa de valoarea lui domnul Boris)sa-si cumpere! ^:)^

Pustu

Va salut .
Am numarat bine 14 rame ? Sau inca nu m-am trezit ? =D> =D>
Multumesc pentru expunerea activitatii . Am invatat multe .
Multa sanatate .

popik50

Nea Daniel nu ne mai arata asa ceva ca ne apuca disperarea :rotfl:. Foarte frumos ce vad, stupii sunt foarte bine dezvoltati pentru perioada aceasta. Mai sunt oameni care-si bat joc de "lingurari", dar cine rade la urma rade mai bine, asa ca,  fie cu lingura fie cu batul albinele sa primeasca ce le trebuie ca la urma ne rasplatesc ele. :)Multa sanatate.

calmusdaniel

Citat din: Pustu din Martie 01, 2015, 07:03:08 PM
Va salut .
Am numarat bine 14 rame ? Sau inca nu m-am trezit ? =D> =D>
Multumesc pentru expunerea activitatii . Am invatat multe .
Multa sanatate .

Multa sanatate si tie,si la albinute! :hi:

calmusdaniel

Citat din: popik50 din Martie 01, 2015, 07:05:06 PM
Nea Daniel nu ne mai arata asa ceva ca ne apuca disperarea :rotfl:. Foarte frumos ce vad, stupii sunt foarte bine dezvoltati pentru perioada aceasta. Mai sunt oameni care-si bat joc de "lingurari", dar cine rade la urma rade mai bine, asa ca,  fie cu lingura fie cu batul albinele sa primeasca ce le trebuie ca la urma ne rasplatesc ele. :)Multa sanatate.

Multi au ras de trei ani incoace,de lingura mea,dar le-am aratat an de an ca stimulatul cu lingura nu e o gluma,ci chiar da rezultate.
  Stimularea timpurie,are un efect benefic asupra fam de albine,iar rezultatul incepe sa se vada cam la doua saptamani(regina o sa inceapa sa oua mai mult)Numai bine! :hi:

roi_ag

Stimularea asta este buna dar daca nu ar fi sustinuta cu miere engros din rame ar fi un dezastru.

calmusdaniel

Citat din: roi_ag din Martie 01, 2015, 08:16:48 PM
Stimularea asta este buna dar daca nu ar fi sustinuta cu miere engros din rame ar fi un dezastru.
Asta se stie ca trebuie asigurate inca din toamna 15-16 kg de miere in fiecare stup,pt ca, daca nu au mancare destula ele vor creste puiet timpuriu(cand le stimulezi) si va muri de foame. :hi:

dan sebastian

Boris vrea sa culeaga si la salcie ???
Noroc ca era orizontal ca la vertical trebuia sa puna catu.
:bravo:
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Cristel

Ma bucura postarile profesionistilor! E un frumos cadou de 1 Martie! Stupi adevarati, cu multa truda si rabdare! Sanatate si albine harnice precum stapanii! :bzz:
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

vioso

Daca tot am vorbit la telefon hai sa va si scriu ceva .Frumoase toate filmuletele  pe care le-ati postat pana acum,le-am vazut pe toate si chiar si un apicultor mai vechi are ce invata daca bineinteles nu se crede a tot stiutor ,deoarece cred ca in acest domeniu totdeauna mai e loc de invatat.

bio



...
Citat din: popik50 din Martie 01, 2015, 07:05:06 PM
Nea Daniel nu ne mai arata asa ceva ca ne apuca disperarea :rotfl:. Foarte frumos ce vad, stupii sunt foarte bine dezvoltati pentru perioada aceasta. Mai sunt oameni care-si bat joc de "lingurari", dar cine rade la urma rade mai bine, asa ca,  fie cu lingura fie cu batul albinele sa primeasca ce le trebuie ca la urma ne rasplatesc ele. :)Multa sanatate.

Daniel !!... leaga la stupi cite un fir roshu sa nu ti-i deoache careva ....


Citat din: calmusdaniel din Martie 01, 2015, 07:42:56 PM
.....
Multi au ras de trei ani incoace,de lingura mea,dar le-am aratat an de an ca stimulatul cu lingura nu e o gluma,ci chiar da rezultate.
...

:bravo:

calmusdaniel

Citat din: dan sebastian din Martie 02, 2015, 09:32:06 AM
Boris vrea sa culeaga si la salcie ???
Noroc ca era orizontal ca la vertical trebuia sa puna catu.
:bravo:

Domnul Boris spala butoaiele! =))

calmusdaniel

Citat din: Cristel din Martie 02, 2015, 10:16:14 AM
Ma bucura postarile profesionistilor! E un frumos cadou de 1 Martie! Stupi adevarati, cu multa truda si rabdare! Sanatate si albine harnice precum stapanii! :bzz:

E nevoie de putin efort,multa rabdare si multa dragoste fata de albine!Numai bine si sanatate si tie! :hi: