Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

andrei_georgian

Poate au aflat de noile fonduri si ca le trebuiesc stupi mai multi, in felul asta incep sa se imprumute pe la altii, cunosc cazuri in care s-au furat stupi pentru a fi vanduti altora ce aveau nevoie de ei la un pret de nimic... ATENTIE MARE ca paguba e pe masura   :uimit:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

dan sebastian

Nu a aflat inca nimeni nimic sigur de fonduri, dar sunt unii care au ajuns in anul 3 si trebuie sa aiba pe langa cutii si ceva familii de albine pe care sa le filmeze cei care verifica. Nimeni nu cumpara acum familii pt ca pica jos ghemul in transport si de obicei familia piere. Doar niste nesimtiti inconstienti ar face asa ceva. Stiu ca e mare pacat sa furi albine pt ca ele fac doar bine.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

calmusdaniel

In cartea lui C Antonescu,Albinele si noi,am gasit un capitol interesant numit "hranirea albinelor in natura si-la-nevoie-de catre om".Iata cateva pasaje,
Inlocuitorii de polen.
    Dupa datele din literatura(I Barac,N Foti,Al Popa,si E Sanduleac 1965,A Malaiu 1976)se folosesc faina de soia,drojdia de bere,lapte praf degresat,praf de oua,caseina comerciala si altele.Dintre produsele accesibile se evidentiaza numai drojdia de bere si laptele praf degresat care se pot procura usor si administra albinelor.Se recomanda urmatoarele forme de hranire~
  Pasta de drojdie de bere.
Se prepara din1/2 parte drojdie de bere, 3 parti zahar pudra si o parte miere la greutate(dupa Mayerhoff cit. de N Foti 1967).Se prepara ca si pasta de zahar cu miere si se foloseste pt hranirea albinelor in interiorul stupului sub forma de turtite.
   Pasta de lapte praf.
Se prepara din1/2 parte lapte praf, doua parti zahar pudra si 1-1 si1/2 parti miere.Se procedeaza la fel ca in cazul hranirii stimulente  cu zahar tos administrandu-se ca si inlocuitorul 'pasta de drojdie de bere'.
    Zahar tos cu lapte praf
Se amesteca 1 kg de zahar tos cu 50g lapte praf degresat.Se procedeaza la fel ca si in cazul hranirii stimulente cu zahar tos,administrandu-se in hranitoare rama la intervale de 1-2 saptamani.
      Apistim (formula A.C.A.)
Un kg de apistim contine 996g zahar,2g faina de soia degresata sau polen de porumb,1g lapte praf degresat,1g drojdie de bere(ultimile doua substante se gasesc in pungi separate care  sunt introduse in ambalajul cu primele doua substante)

dan sebastian

Si cand te gandesti ca le foloseau acum 50 de ani. Si Apimondia avea sediul la Bucuresti si eram primii pe plan mondial in apicultura. Ce vremuri !!! Prin 74 abia ma nascusem.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Ionut Ursachi

Frumoase vremuri , mi-as fi dorit sa le prind :) .. desi majoritatea condamna comunismul ... recunosc au fost si parti negative . Insa nu era haosul de acum ..tara era dezvoltata in toate planurile posibile . Cred
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

mosunick

Citat din: Ioan Ursachi din Februarie 18, 2015, 09:28:54 AM
Frumoase vremuri , mi-as fi dorit sa le prind :) .. desi majoritatea condamna comunismul ... recunosc au fost si parti negative . Insa nu era haosul de acum ..tara era dezvoltata in toate planurile posibile . Cred
Ioane, lasa comunismul acolo unde ii e locul, Ca a fost un experiment urat prin care s-a distrus istoria si infrastructura mentalului colectiv al popoarelor. N-ai cum Sa il intelegi daca nu il treci prin filtrul construirii OMULUI NOU, care sterge toata Cultura, traditia si bogatia Istoriei adevarate, Ca Sa puna in schimb o societate fara scrupule si fara constiinta radacinilor ei. S-au facut multe lucruri aparent bune in comunism- dar scopul final este tocmai CE vezi si Tu azi in societatea romaneasca. Decide Tu daca e bine sau rau azi, si atunci vei intelege de CE ne merge noua ASA de bine: saraci intr-o Tara bogata si umiliti, dar cu o istorie de la Facerea lumii.
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

ionel07196555

Citat din: Ioan Ursachi din Februarie 18, 2015, 09:28:54 AM
Frumoase vremuri , mi-as fi dorit sa le prind :) .. desi majoritatea condamna comunismul ... recunosc au fost si parti negative .
Stai la povesti cu unu de 50 de ani si vei fi bucuros ca nu ai trait acele vremuri.
Majoritatea nu condamna comunismu ....condamna traiu din acele vremuri.
Te intreb cam cum ar fi sa ai bani in buzunar si sa nu ai ce face cu ei ?????????
.... mai ales la virsta care o ai tu acum... SA fi iubit !

Ionut Ursachi

Cel ce mi-a povestit despre comunism este bunicul meu , cand eram mai mic dormeam cu el si imi povestea totul .. razboi ..comunism ... Si aveti dreptate ..el condamna intru totul traiul .. Totul era dus spre export . Stiu. Era rau ca se promova doar cultul conducatorului . Dar eu ma uit in carti de apicultura ..si vad acolo ..imagini marete .. apicultura era la apogeu .
SUNT SI MULTE LUCRURI NEGATIVE !Dar uitati-va ce face din noi romanii prea multa libertate :( 

Citat din: ionel07196555 din Februarie 18, 2015, 10:13:09 AM
Citat din: Ioan Ursachi din Februarie 18, 2015, 09:28:54 AM
Frumoase vremuri , mi-as fi dorit sa le prind :) .. desi majoritatea condamna comunismul ... recunosc au fost si parti negative .
Stai la povesti cu unu de 50 de ani si vei fi bucuros ca nu ai trait acele vremuri.
Majoritatea nu condamna comunismu ....condamna traiu din acele vremuri.
Te intreb cam cum ar fi sa ai bani in buzunar si sa nu ai ce face cu ei ?????????
.... mai ales la virsta care o ai tu acum... SA fi iubit !


Inteleg domnule Ionel ! Credeti-ma eu  am invatat sa lupt de mic ,  pentru ca sunt in grija bunicilor de cand ma stiu !  Si cand ma uit in viitor .. dau numai de un stat corupt si impotriva noastra ! :(
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

calmusdaniel

Si, tot in acelasi capitol din ALBINELE SI NOI de C Antonescu, am gasit urmatoarea infuzie'.
      Infuzie de plante medicinale pt albine
In literatura de specialitate din tara noastra(E Marza,A Popa,1966,M Marin,Al Popa,Mihaela Serban,Vasilica Cioca,1966 s,a.)au aparut in ultima vreme numeroase retete, de extracte si ceaiuri medicinale pt albine.Fiecare din ele s-a evidentiat cu efecte binefacatoare pt stimularea activitatii si apararea sanatatii albinelor.Tinand seama de toate acestea am experimentat si folosesc de peste zece ani- cu efecte deosebit de satisfacatoare-ca adaos la prepararea zaharului pt hranirea albinelor-la nevoie-o infuzie din urmatoarele plante medicinale'. cimbrisor, isma, tei, roinita, sunatoare, musetel, pelin, galbenele, coada soricelului, coada calului, macese, soc,s.a.
   Se iau cate 4-5 g din fiecare planta pt un litru de sirop de zahar sau 1,5 kg de pasta de miere cu zahar pudra.Amestecul se macereaza circa 10 minute cu 10% apa rece.Apoi se adauga apa clocotita pina la 1 litru.Se amesteca bine si se lasa acoperit timp de 30 minute.Infuzia rezultata se strecoara printr-o panza sau tifon si se foloseste ca mai sus,dupa ce i s-a adaugat 1 g de sare de lamaie la un kg sirop sau pasta.

calmusdaniel

Aceste carti le citesc acum.Le-am procurat de curand,si sunt foarte interesante.Daca aveti  ocazia,sa le gasiti,cititi-le sunt lucruri  folositoare in ele.

Kiwi Bee

Poti sa le bagi la bibliografie? Daca nu esti prea ocupat. Inteleg ca de acum aveti tot mai multe lucruri prin stupina.

stefanescu

Cartea lui Antonescu e sigur in bibliografie
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

calmusdaniel

Da, cartea lui C Antonescu,este in bibliografie,si este o carte foarte buna,care merita citita cap-coada.

bio

Citat din: calmusdaniel din Februarie 18, 2015, 10:53:29 AM
Aceste carti le citesc acum.Le-am procurat de curand,si sunt foarte interesante.Daca aveti  ocazia,sa le gasiti,cititi-le sunt lucruri  folositoare in ele.

... pina sa apara net-ul toata iarna stateam si citeam carti despre albine...chiar daca erau carti care le re-citeam a 5 sau a 6 oara.

Cu fiecare an trecut, cu fiecare an de experienta acumulata .....cite ori re-citeam o carte o intelegeam  mai bine . Cititul, re-cititul de literaratura apicola nu va va face rau..

Albinele si noi a lui Antonescu cred ca am citit si recitit la ea de mi-a sarit capacele.. =))


calmusdaniel

Asa fac si eu ,le citesc si le recitesc toata iarna.Eu prefer sa citesc cartea decat de pe site-uri ,din cauza ca la calculator i-mi obosesc ochii.