Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

calmusdaniel

ursulakhe.La noi inca n-au inceput sa aduca polen pt ca e inca rece,dar sper sa se incalzeasca curand,sa pot face o revizie.Multa sanatate si fam puternice!

Dan Pașca

la noi aduna polen de 2 saptamani.alba iulia

rarescyp

pe data de 9 feb am vazut albine care aduceau polen...la mine in Salaj
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

crisian-nicolae

Dom. Daniel pe cind filmuletul despre nuclee si producerea matcilor prin schimbare linistita. :)

calmusdaniel

Acest filmulet o sa-l fac pe la sfarsitul lui aprilie cand o sa ma apuc de transvazat.

crisian-nicolae

Dom Daniel cind intoarceti podisoarele( eliminarea fantei)?

rarescyp

Citat din: crisian-nicolae din Februarie 27, 2014, 07:27:16 AM
Dom Daniel cind intoarceti podisoarele( eliminarea fantei)?
aceasi intrebare o am si eu....dupa intoarcerea podisorului cum se face ventilatia???...capacele, am inteles ca nu au aerisire....???
Multa sanatate...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

marius_vfp

capacul nu trebuie sa aibe aerisire , eu am facut capacul putin mai lung cu 1 cm si il imping spre fata sau spate depinde unde e fanta in podisor. ramane distantat de verticala stupului si creaza spatiu de ventilare , apoi in podisor am practicat o gaura cu carota de40mm prin osb si am pus plasa metalica cu ochiuri de 3mm. Prin deplasarea capacului obturez sau deschid fanta pracaticata in podisor astfel inchid sau deschid ventilatia .
atentie mare insa la furtisag sau viespi .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

calmusdaniel

rarescyp.Podisoarele le intorc la inceputul lui martie,pt ca e nevoie de caldura in stup si nu mai e pericol de condens.Chiar daca se face putin condens nu mai e atat de rau ca in ianuarie.Ventilatia se va face numai pe urdinisul stupului.

rarescyp

Citat din: marius_vfp din Februarie 27, 2014, 01:30:27 PM
capacul nu trebuie sa aibe aerisire , eu am facut capacul putin mai lung cu 1 cm si il imping spre fata sau spate depinde unde e fanta in podisor. ramane distantat de verticala stupului si creaza spatiu de ventilare , apoi in podisor am practicat o gaura cu carota de40mm prin osb si am pus plasa metalica cu ochiuri de 3mm. Prin deplasarea capacului obturez sau deschid fanta pracaticata in podisor astfel inchid sau deschid ventilatia .
atentie mare insa la furtisag sau viespi .
spor
acelasi model de podisor l-am facut si eu ca si domnul calmus ( 35 buc) cu fanta acea pt aerisire doar pe o parte ( am facuto lunga de 5 cm si inalta de 0.6 cm)... capacele le-am facut mai lungi cu 1 cm....nu am mai folosit inca acest model de aerisire...
Multa sanatate...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

rarescyp

Citat din: calmusdaniel din Februarie 27, 2014, 04:47:23 PM
rarescyp.Podisoarele le intorc la inceputul lui martie,pt ca e nevoie de caldura in stup si nu mai e pericol de condens.Chiar daca se face putin condens nu mai e atat de rau ca in ianuarie.Ventilatia se va face numai pe urdinisul stupului.
Va multumesc...
banuiesc ca din martie si pana in octombrie raman cu fanta in sus....???
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

tatar ady

Dl Calmus laptele praf la sac de 25 KG pe care l-a cumparat nepotu de la Octavian Popa este lapte praf  pt consum uman?

calmusdaniel

tatar ady.E lapte praf pt consum uman cu 1,5 grasime si 36 proteina.

rarescyp

atasez si 2 poze cu podisorul...cand am facut pozele, fanta nu era facuta...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

calmusdaniel

rarescyp.Sunt acelasi model ca la mine,sunt bune.