Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

calmusdaniel

pistol28 Filmarea e facuta pe 7-02-2014,asa cum e afisat si pe site-ul lui si e amplasata in jud Arad.A pus filmuletul acesta ca sa-mi arate mie cum s-au dezvoltat pana acum familiile si ce rezerva de hrana mai au.

calmusdaniel

rarescyp.Baiatul asta merge cu stimulare proteica inca din toamna si l-a ajutat mult si vremea buna pe care a avut-o toata iarna.

calmusdaniel

ursulakhe.Bine ca ai mai adaugat miere,si daca e timpul bun sa continui stimulatul ,

calmusdaniel

Ioan Ursachi.Populatia acea densa e datorata atat hranei de calitate cat si vremii favorabile din zona lui.

calmusdaniel

roi-ag.Poate nu roiesc la corcodus dar la rapita,cu siguranta.

Ionut Ursachi

Multumesc de raspuns domnule daniel ! Tot respectu pentru dumneavoastra, aveti o stupina foarte frumoasa .
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Marius-ursulakhe

Nea daniel as a ajuns produsul meu final si pt asta vreau sa va multumesc

calmusdaniel

ursulakhe.Ai facut o prajitura delicioasa pt albine!

Cristel

Foarte instructiva si demonstrativa filmarea din stupina aradeana! Mi-as dori sa am asa stupi la data asta! Sincerele mele felicitari prietenului dvs! Ceea ce nu am inteles este de ce nu a ridicat gratiile - cel putin temporar- pentru ca bietele culegatoare de polen nu aveau cum sa se strecoare in interiorul stupului, la ce imbulzeala avea la urdinisul micsorat din toamna.
De la ce oare este polenul cules? Infloreste ceva atat de devreme sau le ofera undeva, in exteriorul stupinei, drojdie de bere?
Cred ca si ceilati colegi de forum ar fi incantati de ideea de a ne fi impartasita reteta de stimulare inca din toamna... Pe varianta cunoscuta, sau ceva nou?
Se incalzeste si la noi in sud, poate avem si noi un zbor intens de curatire pana la finele saptamanii!
Succes in continuare si multa sanatate!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

mmacreanu

Citat din: Cristel din Februarie 09, 2014, 04:23:58 PM
Foarte instructiva si demonstrativa filmarea din stupina aradeana! Mi-as dori sa am asa stupi la data asta! Sincerele mele felicitari prietenului dvs! Ceea ce nu am inteles este de ce nu a ridicat gratiile - cel putin temporar- pentru ca bietele culegatoare de polen nu aveau cum sa se strecoare in interiorul stupului, la ce imbulzeala avea la urdinisul micsorat din toamna.
De la ce oare este polenul cules? Infloreste ceva atat de devreme sau le ofera undeva, in exteriorul stupinei, drojdie de bere?
Cred ca si ceilati colegi de forum ar fi incantati de ideea de a ne fi impartasita reteta de stimulare inca din toamna... Pe varianta cunoscuta, sau ceva nou?
Se incalzeste si la noi in sud, poate avem si noi un zbor intens de curatire pana la finele saptamanii!
Succes in continuare si multa sanatate!

Am observat si eu multe albine cu polen, probabil a inflorit alunul in zona respectiva!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

filip

http://filip41.sunphoto.ro/Albinutele_mele_dragi/MRXAWKAQJBSMCWOSXZY
In luna Ianuarie prin 1o erau pline dealurile de aceasta floare.Din experienta va spun ca e vizitata de albine............
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

calmusdaniel

cristel.Si eu i-am zis  ca trebuia sa salte gratiile.El a iernat cu urdinisul deschis total pt ca nu are fanta la podisor si din ianuarie l-a restrans.Are alunul inflorit,cornul,ghiocei si alta floricele.Retete de stimulare de toamna e aceeasi cu cea de acum cu diferenta ca-n ultimile mese din toamna le dau 150g de drojdie pe kg de miere,pt a-si forma corpul gras.

rarescyp

si la mine in salaj azi au fost 12 ℃ .....unele familii aduceau polen...am dat azi a patra stimulare pe anul asta model calmus daniel.....

Multa sanatate...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

balasbebe

Citat din: filip din Februarie 09, 2014, 04:59:33 PM
http://filip41.sunphoto.ro/Albinutele_mele_dragi/MRXAWKAQJBSMCWOSXZY
In luna Ianuarie prin 1o erau pline dealurile de aceasta floare.Din experienta va spun ca e vizitata de albine............
Cred ca denumirea este Primula. Erau inflorite prin martie. Am adus si eu 4 tufe de pe langa Faget. Sambata si la mine erau inflorite.

D006

Citat din: rarescyp din Februarie 09, 2014, 06:48:13 AM
..multi profesionisti pot lua lectii de la el
Dragul meu iti spun un secret : profesionistii in apicultură  nu sunt crescatori de albine ci sunt producători de miere.  E o mica , mare diferentă.  Totusi este impropriu spus " producatori de mire "  mai corect ar fi producatori de bani .