Legea MIERII

Creat de dragos2006, Iulie 24, 2011, 06:41:23 PM

« precedentul - următorul »

gore

Sunt multi apicultori care cumpara fructoza si scot miere, ba mai mult fac pledoarie despre calitatea mierii. Cea mai buna aparare este atacul.....
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

POSTASUL

Interesele celor sus pusi cat si celor carei pupa in .....sunt altele in consecinta nici un produs romanesc nu este protejat si nu cred ca o sa vedem in viitorul apropiat vreo lege in favoarea ROMANULUI de rand :mad:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

D006

  In ultimile postari se desprin doua idei importante :
   1) Infiintarea si in Romania a unui laborator de referinta pentru analiza mierii dupa modelul german . Toti procesatorii din Germania duc probele de miere la Bremen unde este cel mai mare laborator criminalistic din Europa . La fel si in Romania se poate infiinta la IML Bucuresti un laborator pentru miere unde orice lot din import nu poate intra pe piatza daca nu are buletin de analiza de aici , la fel si pentru mierea romaneasca .
   2) Problema zaharului si fructozei utilizate in apicultura . Conform standardelor in vigoare la ora actuala in miere este permisa prezenta zaharozei in procent de 5% deoarece apicultura performanta nu se face fara stimulari si oricat am incerca zaharul si fructoza vor lasa urme in miere.  Legea trebuie sa duca la disparitia fructozei vanduta in raft drept miere de albine . Una este cand un stupar a stimulat familia cu sirop si acest produs a trecut prin gusa albinei unde este transformat enzimatic si inobilat cu polen si alta cand un procesator importa din Turcia glucoza industriala o baga in maturator pentru ai regla umiditatea si apoi o vinde ca miere de salcam !

stefan1

  Aici eu am o alta parere. Procentul de zaharoza admis in miere nu trebuie sa provina din zaharul dat albinelor. Nectarul din flori contine un amestec de zaharoza, fructoza si glucoza. In procesul de maturare, albinele transforma zaharoza in glucoza si fructoza, doua componente perfect asimilabile de catre albine dar si de corpul uman. Cum se admite ca la extractie sa fie o proportie de miere necapacita, deci incomplet maturata, si in mierea-marfa va fi un procent de zaharoza inca neinvertit.
  Mierea din flori contine zeci de alte principii, unele in proportii homeopatice, dar care ca si la medicamentele homeopatice au efecte miraculoase. Acestea nu se gasesc in mierea facuta de albine din zahar. Daca s-ar da liber la obtinerea de miere din inlocuitori, de ce sa se mai oboseasca stuparii sa mearga pe coclauri? Acasa, la caldurica, cu cisterna de sirop, cu centrifuga la indemana si apicultura ar fi foarte simpla. Dar nu este asa!!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

mape 48-petru manea

Citat din: stefan1 din Iulie 29, 2011, 01:24:59 AM
  Aici eu am o alta parere. Procentul de zaharoza admis in miere nu trebuie sa provina din zaharul dat albinelor. Nectarul din flori contine un amestec de zaharoza, fructoza si glucoza. In procesul de maturare, albinele transforma zaharoza in glucoza si fructoza, doua componente perfect asimilabile de catre albine dar si de corpul uman. Cum se admite ca la extractie sa fie o proportie de miere necapacita, deci incomplet maturata, si in mierea-marfa va fi un procent de zaharoza inca neinvertit.
  Mierea din flori contine zeci de alte principii, unele in proportii homeopatice, dar care ca si la medicamentele homeopatice au efecte miraculoase. Acestea nu se gasesc in mierea facuta de albine din zahar. Daca s-ar da liber la obtinerea de miere din inlocuitori, de ce sa se mai oboseasca stuparii sa mearga pe coclauri? Acasa, la caldurica, cu cisterna de sirop, cu centrifuga la indemana si apicultura ar fi foarte simpla. Dar nu este asa!!
procentul de necinste din miere arata caracterului unui om

MiereaNaturala

Citat. Daca s-ar da liber la obtinerea de miere din inlocuitori, de ce sa se mai oboseasca stuparii sa mearga pe coclauri? Acasa, la caldurica, cu cisterna de sirop, cu centrifuga la indemana si apicultura ar fi foarte simpla. Dar nu este asa!!

Ba din pacate multi dintre "apicultori"chiar asa procedeaza.

O stupina de 1000 de familii cum spunea cineva pe aici , nu se poate intretine decat cu inlocuitori de polen,  siropuri de diferite substante, mai grav Apiinvert.

Evident ca-i un lucru interzis dar procesatorul inchide ochii in fata acestor lucruri si amesteca mierea provenita de la  astfel de oameni cu mierea care o aduc cei cu  teama de lege.
Ce iese..
o miere...perfect curata in laborator.


Legea Mierii trebuie sa mai cuprinda ca o anexa si lista de procesatori acreditati sa proceseze acest produs.
Nu poti apare pe lista aia decat in situatiile in care ai trecut la un grad de colectare/procesare/imbuteliere  care sa nu-mi compromita mie recolta.

Daca eu sunt obligat sa ma convertesc la bio/eco in trei ani, ceilalti de ce n-ar face la fel. De ce sa scoatem vinovat apicultorul care a avut o deosebita atentie sa nu oxideze/altereze mierea.

Citatprocentul de necinste din miere arata caracterului unui om
mare vorba :)
si pun pariu ca o spune un stupar cu experienta ! :)

mape 48-petru manea

fi mai explicit
sa inteleg ca sunt suspectat de falsificarea mierii ?
,, stupar cu experienta ,,---in ce experienta ?

MiereaNaturala

Era un compliment facut din suflet.

Un stupar cu experienta in viziunea mea e omul care a trait in stupina  si stie ce inseamna respectul pentru munca  "Lucratoarelor"

Cei de care vorbiti ( Falsificatorii de miere ) ..sunt doar Hoti cu Experienta.

Stupari..sub nicio forma !

mape 48-petru manea


D006

   Pana acum am discutat doar despre productia de miere dar la fel de importanta este si comercializarea ei ! In ultimul timp au aparut comercianti de miere ca ciupercile dupa ploaie . Cati dintre ei sunt autorizati pentru aceasta activitate ?  daca vrei sa vinzi miere trebuie sa detii autorizatia sanitar-veterinara a producatorului si cel mai important act autorizatia sanitar -veterinara de comercializare a mierii .
  Pana acum s-au desfasurat controale masive doar la marii procesatori , in piete s-au facut controale sporadice iar pe comerciantii de pe net nu ii are nimeni in vizor.
   Cred ca trebuie introdus un sistem clar de control al comerciantilor de miere ! De unde stim ca cel care vinde mierea pe net depoziteaza mierea in conditii optime si ce este cel mai grav daca o ambaleaza in conditii igienice ? cel care ambaleaza mierea trebuie sa detina carnet de sanatate ? poate ambla oriunde mierea ?

cucubau

In primul rand este nevoie de inregistrarea produsului natural, produs de catre albine , denumit miere  la OSIM si stabilirea unor criterii clare pentru stabilirea dar si diferentierea  principalelor sortimente , restul vine de la sine !