Un nou ajutor de minimis...

Creat de romikele, Aprilie 19, 2015, 04:34:10 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Citat din: Eugen B din Septembrie 22, 2016, 09:13:15 PM
Domnu adrian cati stupi ai?
2. La biostimulatori nu intra zahar. Acuma 2 ani sa specificat si zahar.
3. Eu am rezerva de zahar de anul trecut de ce sa nu cumpar acuma sa profit si eu de minimis ca si eu am bagat 1t de zahar in ei.
Zaharul nu e biostimulator, ci hrana si este prevazut... vazut dupa o recitire mai atenta a materialului, dupa cum am precizat mai sus.
Ca si PNA-ul, minimisul are niste prevederi decente, daca s-ar aplica in mod corect si unitar.
Cine a cheltuit pentru a hrani albinele si are documentele in regula, va primi o suma... cat anume, vom vedea.

Mihai Sergiu

Ca si pf de unde sa i- au factura pentru zahar?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

romikele

Citat din: Mihai Sergiu din Septembrie 22, 2016, 10:31:52 PM
Ca si pf de unde sa i- au factura pentru zahar?
Ca PF poti lua factura de oriunde (cu bon fiscal), in schimb nu poti sa dai...

Adrian.B.

Citat din: romikele din Septembrie 22, 2016, 09:49:21 PM
Citat din: Eugen B din Septembrie 22, 2016, 09:13:15 PM
Domnu adrian cati stupi ai?
2. La biostimulatori nu intra zahar. Acuma 2 ani sa specificat si zahar.
3. Eu am rezerva de zahar de anul trecut de ce sa nu cumpar acuma sa profit si eu de minimis ca si eu am bagat 1t de zahar in ei.
Zaharul nu e biostimulator, ci hrana si este prevazut... vazut dupa o recitire mai atenta a materialului, dupa cum am precizat mai sus.
Ca si PNA-ul, minimisul are niste prevederi decente, daca s-ar aplica in mod corect si unitar.
Cine a cheltuit pentru a hrani albinele si are documentele in regula, va primi o suma... cat anume, vom vedea.
PNA-ul intradevr ,daca s-ar aplica in mod corect si unitar este foarte bun. Dar aici e problema ,nu functioneaza corect si nici unitar.Apicultorii care traiesc din aceasta meserie au nevoie de un program clar si fara schimbari de la an la an. Altfel apicultorii nu vor supravietui la pretul actual al mierii. Vor devenii si ei apicultori la nivel de hobby.

Eugen B


viorel55

Citat din: Adrian.B. din Septembrie 22, 2016, 04:31:41 PM
Nea Romikele,s-a stiut de ajutorul de minimis din luna iulie.Eu spre exemplu am luat zahar pentru ca mi-a trebuit, si stiind ca se da un ajutor de minimis ,am luat si facturi. Acum cine e vinovat ca nu a luat zahar pana acum . Au asteptat ordonanta ca sa faca completari?

Si eu cred ca termenul de 30 august este corect. Ne vaitam ca ne mor stupii de foame din luna mai ...si  asteptam aparitia HG ca sa cumparam zahar in septembrie ?
Haideti sa fim seriosi ! Cine a avut probleme si a dat zahar la stupi are si facturi,cine nu a dat nu a cumparat zahar si nu are facturi.Si ...hopa ..apare proiectul de HG prin care vedem ca  ... nu putem sa fraierim si noi statul asta  roman foarte permisiv si incepem cu fel de fel de insinuari... D'aia  n-are ursu' coada !

Kov iulian

#81
Citat din: viorel55 din Septembrie 25, 2016, 09:03:52 PM
Citat din: Adrian.B. din Septembrie 22, 2016, 04:31:41 PM
Nea Romikele,s-a stiut de ajutorul de minimis din luna iulie.Eu spre exemplu am luat zahar pentru ca mi-a trebuit, si stiind ca se da un ajutor de minimis ,am luat si facturi. Acum cine e vinovat ca nu a luat zahar pana acum . Au asteptat ordonanta ca sa faca completari?
Si eu cred ca termenul de 30 august este corect. Ne vaitam ca ne mor stupii de foame din luna mai ...si  asteptam aparitia HG ca sa cumparam zahar in septembrie ?
Haideti sa fim seriosi ! Cine a avut probleme si a dat zahar la stupi are si facturi,cine nu a dat nu a cumparat zahar si nu are facturi.Si ...hopa ..apare proiectul de HG prin care vedem ca  ... nu putem sa fraierim si noi statul asta  roman foarte permisiv si incepem cu fel de fel de insinuari... D'aia  n-are ursu' coada !

Dupa cum puteti vedea au fost si persoane care au avut niste bani in plus (au avut o doza de inspiratie si de noroc) si au cumparat atunci mai mult si pentru hranirile din toamna zaharul fiind si un pic mai ieftin atunci. ( Zaharul Lemarco de la Urziceni a costat 2,7 lei )

Alti au cumparat cantitati mici in mod repetat de la buticul din colt  insa vanzatoarea ne le-a dat facturi fiind cantitate mica.
Alti au avut alte cheltuieli atunci si au luat zahar doar cat sa nu moara de foame albinele, nu sa le mentina la aceasi putere si evident ca stupii s-au slabit.

Apoi acum in toamna au inceput sa cumpere zahar pentru stimularea si dezvoltarea familiilor de albine sperand sa repare greseala facuta asta vara cand au cumparat prea putin, s-au bucurat cand au aflat ca li-se va deconta acel zahar dar bucuria a fost de scurta durata.

De unde pana unde idea ca apicultorii ce au cumparat zahar in toamna au avut gandul sa fraieresca statul?
Fac din el zahar ars si acadele, nu tot la hranirea si dezvoltarea familiilor de albine il folosesc, nu pentru a recupera pierderi suferite in vara ?


Banuiesc ca ar putea exista si o alta categorie (ca doar suntem romani) care a avut informatii direct de la surse din sistem, au stiut ce si cum si au procedat ca atare.
E foarte simplu de aflat cine sunt baietii destepti care fraieresc statul, verificand data eliberarii facturii.
Este logic sa banuim ca cine a cumparat cantitati mai mari de zahar in ultima saptamana din August a stiut ceva de la cineva.

viorel55

Hotararea Guvernului se adreseaza celor care au avut CU ADEVARAT  probleme in stupine,care au cheltuit bani pentru salvarea familiilor de albine si  asigura returnarea a cca 25% din cheltuielileb facute. Speculatiile nu-si au rostul. Daca suntem sinceri trebuie sa recunoastem ca ministrul Irimescu a spus de prin iulie ca "ministerul studiaza posibilitatea acordarii unui ajutor de minimis apicultorilor" dar multi din cei care se vaita acum n-au dat importanta acestei declaratii(sau probabil nu au luat la cunostinta  de ea) ori in stupinele lor nu a  a fost nevoie de  hraniri suplimentare. Asa ca...sa nu mai acuzam doar pe altii si sa imaginam fel de fel de scenarii !Mi se pare normal si corect sa  se restituie bani acelora care dovedesc cu documente legale (facturi) ca au efectuat in mod REAL acele hraniri suplimentare in perioada CRITICA .

Kov iulian

#83
Citat din: viorel55 din Septembrie 25, 2016, 10:12:07 PM
Asa ca...sa nu mai acuzam doar pe altii si sa imaginam fel de fel de scenarii !
Citat din: viorel55 din Septembrie 25, 2016, 09:03:52 PM
Ne vaitam ca ne mor stupii de foame din luna mai ...si  asteptam aparitia HG ca sa cumparam zahar in septembrie ?
Haideti sa fim seriosi ! Cine a avut probleme si a dat zahar la stupi are si facturi,cine nu a dat nu a cumparat zahar si nu are facturi.Si ...hopa ..apare proiectul de HG prin care vedem ca  ... nu putem sa fraierim si noi statul asta  roman foarte permisiv
Eu vad un alt scenariu in care niste agricultori ce detin niste ferme de semisubzistenta si care deabia supravietuiesc au promisiunea de la un ministru (fost apicultor dar unul nepriceput) ca vor fi ajutati deci au liber sa umble la rezerve si sa achizitioneze ce au nevoie in ferma apicola ca sa recupereze ce au pierdut in vara.

Apoi acelasi Ministru se suceste si pune conditii iar acum foarte multi se simt pacaliti de stat.
Au fost lansate mai multe sume, 10 lei pe familie, apoi 50 de lei pe familie, apoi 15 lei pe familie, apoi 15 lei insa cu anumite conditii deci cine e cel fraierit aici statul sau apicultorul?

Citat din: viorel55 din Septembrie 25, 2016, 10:12:07 PM
Mi se pare normal si corect sa  se restituie bani acelora care dovedesc cu documente legale (facturi) ca au efectuat in mod REAL acele hraniri suplimentare in perioada CRITICA .

Actele si facturile pot dovedii doar achizitia zaharului nu si hranirile suplimentare .

stefan1

Citat din: viorel55 din Septembrie 25, 2016, 10:12:07 PM
...
Mi se pare normal si corect sa  se restituie bani acelora care dovedesc cu documente legale (facturi) ca au efectuat in mod REAL acele hraniri suplimentare in perioada CRITICA .

  Cum se poate dovedi ca cu acel zahar s-au facut hraniri in perioada critica s-au s-a administrat pentru a intra in mierea-marfa? Pentru cine obtine o medie de 30-40-50kg miere/an, mai face si un numar de roi si mai vinde si un numar da matci, e greu sa spuna ca anul asta i-au murit stupii de foame si vrea 15 lei/familie sa nu dea faliment. Daca anul a fost rau, apoi a fost rau pentru toti stuparii, fie ca au luat sau nu zahar cu factura. Trebuie salvati doar unii, trebuie incurajat sa se dea cat mai mult zahar sau inlocuitori?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Eugen B

Domnu viorel55 eu ce vina am ca am avut zahar pe stoc si nu am mai cumparat? In plus nu am avut bani sa iau zahar ca astept de peste 2 luni sa imi intre banii pe miere.
Nu faceti acuzatii aiurea. Eu cand am bani imi fac stoc. Nu stau la ultimul kg de zahar.
Oricum o factura nu poate demonstra nimic, poate doar ca unii au stiut si altiii nu.
Normal trebuie sustinuti toti stuparii nu doar o parte din ei.

bmdna

Dar daca sint stupari care functioneaza pe bio si nu dau zahar sau inlocuitori la familii??? Mi-e teama ca zaharul si inlocuitorii au ajuns sa fie considerate singurele produse cu care se pot hrani albinele, desi nu toata lumea le hraneste asa. Cei care nu baga zahar sau inlocuitori in stup, nu trebuie ajutati? Factura demonstreaza un singur lucru: Vanzatorul a vandut zaharul. Nici macar nu este dovada ca acest zahar sa fi fost livrat integral celui pe numele caruia s-a facut factura, nu este dovada ca s-a administrat unor familii de albine, nu este dovada ca s-a adminsitrat pentru a nu muri de foame sau pentru a mari productia.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

romikele

Nimeni nu-i vinovat ca socotelile de-acasa ale unora nu se potrivesc cu realitatea.
De la intalnirea din aprilie de la Rm. Sarat se stia ca ministerul intentioneaza sa acorde acest ajutor, nu se stia insa cuantumul si cateva amanunte.
Cine a avut stocuri de hrana, inseamna ca nu a avut nevoie de ajutor.
Orice hrana sau biostimulator ce se regaseste in lista celor aprobate are accept la decont, nu conteaza tipul de stuparit, conventional sau bio.
Nu mai lansati tot soiul de scenarii departe de realitate, de la acestea la anul ne putem luia adio de la orice subventie.
Am mai spus si cu alte ocazii, in locul oricarei subventii sau ajutor, prefer un pret decent al produselor, deoarece aceste ajutoare ajung in mare masura in buzunarul comerciantilor, nu al producatorilor.

Eugen B

#88
 De ce nu? Cine e harnic si se pregateste si pentru anul urmator de ce sa nu fie ajutat?
Nu avem de unde sti ce se va intampla
Si eu sunt de acord cu pretul produselor sa fie unul corect dar nu este.

Adrian.B.

Acest ajutor se adreseaza celor care au avut de suferit ,in urma conditiilor meteo de anul acesta. Nu se poate da ajutor altfel(pe stup, stupina etc) deoarece apicultorii au un program de ajutor numit PNA, si s-ar considera dubla finantare. Chiar si cei cu masuri europene nu pot beneficia de PNA(dubla finantare) Inainte sa aruncati cu pietre in acest guvern si ministrul Irimescu, e bine sa va informati. Acest ajutor a fost dat pentru apicultori si nu exista nici un fel de suspiciune. Ca exista unii fara facturi(putini),e problema lor ,nici nu se putea altfel pentru ca era ilegal. Daca era sa fie vreo smecherie, nu bagau zaharul la hrana si atunci excludeau 80% din apicultori.