Alegeri ACA

Creat de soripan, Ianuarie 07, 2009, 06:39:07 PM

« precedentul - următorul »

D006

esti tare leonard, nu te lasa dar scrie si tu cu numele adevarat sa te credem ca altfel nu esti decat un lingau....vino cu documente si probe...ca tari in goarna sunt multi....
vezi ca aici se lucreaza cu materialul clientului...nu cu vorbe in vant!!!
Asta chiar e numele meu mai draga Leonarda.Ma cheama Marinescu Leonard am 55 de ani si sunt din Adjud.Eu nu am cu ce materiale sa vin pentru ca nu am nimic cu nimeni.Mai mult nu sunt SLUGA NIMANUI ca sa-i postez materiale pe acest forum.Asa ca nu te mai ascunde tu sub numele de Leonarda mai Dragos 2006 :nono:  :nono:  :nono:

D006

Ma scuzati ca intru mai tarziu , dar am avut treaba multa , acum sa intram in subiect ;
   Pentru informarea cat mai corecta a apicultorilor, a delegatiilor care ar urma sa participe la Congresul ACA din 2 aprilie 2009 precum si a opiniei publice apelez la toate mijloacele de informare prin internet sa publice materialele atasate precum si adresele de inaintare a acestora catre presedintele ACA Zorici Eugen, intrucat pana la momentul actual dl Zorici Eugen nu a informat organele de conducere ale ACA din teritoriu cu privire la respingerea a 4 candidati la functia de presedinte al ACA (dr bioch. Mateescu Cristina, dr ing Popescu Ion, dr ing Magdici Maria, dr ing Siceanu Adrian) a caror CV-uri au fost publicate in revista Romania Apicola nr 3/2009, apicultorii fiind informati din acelasi numar al revistei doar de respingerea doamnei dr ing Chirila Aurelia.
 
Pentru solutionarea acestei situatii si indreptarea abuzului impotriva candidatilor respinsi, trei dintre acestia respectiv dr ing Siceanu Adrian, dr ing Chirila Aurelia si dr ing Magdici Maria au deschis doua actiuni in instanta:
pentru anularea masurilor privind respingerea candidaturilor celor mentionati mai sus, masura dispusa de comisia de analizare a candidaturilor si constatarea dreptului acestora de a participa in calitate de candidati pentru functia de presedinte al ACA si
suspendarea alegerilor pentru functia de presedinte al ACA din data 02.04.2009 prin ordonanta presedentiala pana la solutionarea prin hotarare irevocabila a primei actiuni in instanta.
Dosarele au ca termen de judecata 18.05.2009.
Cele doua actiuni au fost aduse la cunostinta dlui Zorici Eugen prin depunerea unei adrese cu documentele aferente:
-          certificate de grefa eliberate de Judecatoria Sectorului 1 Bucuresti unde sunt pe rol dosarele;
-          notificare emisa de avocat Victoria Patit.
Dl presedinte Zorici Eugen a fost informat de continutul actiunilor chiar la data depunerii dosarelor in instanta (20.03.2009) prin transmiterea prin fax de catre avocat a continutului celor doua chemari in judecata, iar pe data de 27.03.2009 au fost depuse si cu adresa scrisa inregistrata la ACA.
Pentru o corecta intelegere a situatiei anexam toate documentele mentionate.
Vom reveni si cu alte explicati si documente.

D006

Asa cum v-am obisnuit sa venim si cu hartiile ;

andrei_salaj

Citat din: bee_loverDomnule leonard v-as ruga sa modificati cuvintele urate din a doua postare, daca nu acesta v-a fi sters. Andrei daca traiesti in Romania nu te sperii asa usor de cuvintele urate si nu-mi zi mie ca tu  nu folosesti asemenea cuvinte sau amicii, plus ca face parte din caracterul poporului roman sa injure...
Ps: Andrei... nu uita ca si tu vorbesti urat cand te enervezi adica cel putin vorbeai, dar daca zici ca s-au linistit apele pe stuparitul probabil te-au dezvatat de acel obicei urat...
                             
   Maine o sa sterg acest post...
Numa' bine!
arata postarea unde am injurat pe un forum de apicultura...nu am nimic cu nici un forum..de pe amandoua invat multe lucruri interesante...da ca tie nu-ti pasa de acest forum asta e....

D006

Notificarea :

D006

si certificatele :

D006

si al doilea !  este bine sa vada toata tara aceste documente ascunse de Zorici

D006

Precizare : toti care ma cunosc stiu ca tin mult la nick-ul Dragos2006 , nu scriu sub alt nick , este sub demnitatea mea , cum la fel este sub demnitatea mea sa raspund la asemenea provocari josnice.

D006

macar sa pun toate actele despre PROCES :
Nr ACA 240/27.03.2009
Domnule Presedinte al ACA din Romania,
Subsemnatul dr ing Siceanu Adrian, CSII in cadrul ICDApicultura, va pun la dispozitie doua cereri de chemare in judecata (anexa 1 si 2) prin care subsemnatul impreuna cu dna dr ing Magdici Maria si dna dr ing Chirila Aurelia solicitam instantei in primul rand anularea masurilor luate de Comisia de analiza a candidaturilor la functia de presedinte ACA, fiind vorba de respingerea candidaturii noastre la aceasta functie si in al doilea rand suspendarea Congresului ACA din 02.04.2009 prin Ordonanta presedentiala, pana la solutionarea primei actiuni in instanta.
Doresc sa intaresc ideea ca pana cand nu se solutioneaza prima actiune in instanta, in speta anularea masurilor luate de comisia de analiza a candidaturilor si constatarea dreptului nostru constitutional de a participa ca si candidati la functia de presedinte ACA, organizarea si derularea Congresului ACA pentru alegerea Presedintelui ACA este o actiune abuziva si nelegala.
Va rog sa transmiteti acest material catre Comitetul Director al ACA si catre toti delegatii alesi din tara care ar urma sa participe la Congresul ACA din 2009.
27.03.2009    Dr ing Siceanu Adrian
Domnului Presedinte al ACA din Romania
Comitetului director al ACA Romania
Delegatiilor judetene pentru Congresul ACA

D006

Atentie la  vulturii Leonarzi.... :rotfl:

D006

Nici o  problema , continuam !
DOMNULE PREŞEDINTE,
Subsemnaţii:
SICEANU ADRIAN, cu domiciliul ales la sediul Cabinetului de Avocatură ,,Victoria Patit" – Bucureşti, str. Oinei nr. 34 sector 1 
CHIRILĂ AURELIA, cu domiciliul în Tulcea, str. Babadag nr. 8, bl. 2, sc. D, ap. 8 judeţul Tulcea 
MĂGDICI MARIA, cu domiciliul în Iaşi, str. Nicolina nr. 57, bl. 978, sc A, et. 1, ap. 6 judeţul Iaşi
CHEMĂM ÎN JUDECATĂ
ASOCIAŢIA CRESCĂTORILOR DE ALBINE DIN ROMÂNIA, cu sediul în Bucureşti, B-dul Ficusului nr. 42 sector 1
Pentru ca, prin hotărârea ce va pronunţa, instanţa să dispună, de urgenţă, în Camera de Consiliu şi fără citarea părţilor, pe cale de
ORDONANŢĂ PREŞEDINŢIALĂ
Suspendarea alegerilor pentru funcţia de preşedinte al Asociaţiei Crescătorilor de Albine din România din data de 02.04.2009, până la soluţionarea prin hotărâre irevocabilă a acţiunii subsemnaţilor având ca obiect anularea măsurilor privind respingerea participării, în calitate de candidaţi, la alegerile pentru funcţia de preşedinte al Asociaţiei Crescătorilor de Albine din România din data de 02.04.2009, măsuri dispuse de ,,Comisia de analizare a candidaturilor" şi constatarea dreptului subsemnaţilor de a participa, în calitate de candidaţi, la alegerile pentru funcţia de preşedinte al Asociaţiei Crescătorilor de Albine din România.
Motivele cererii sunt următoarele:
Asociaţia Crescătorilor de Albine din România (A.C.A.), persoană juridică de drept privat, este o organizaţie profesională ce are ca scop asigurarea cadrului organizatoric şi a condiţiilor care să faciliteze dezvoltarea unei apiculturi profesioniste sau de amatori ca o activitate utilă societăţii. Asociaţia a fost înfiinţată în anul 1958, în baza sentinţei civile nr. 5898/21.06.1958 pronunţată de Tribunalul Popular al Raionului Tudor Vladimirescu. Statutul său actual a fost înregistrat în Registrul Special de Asociaţii şi Fundaţii – Judecătoria sector 1 Bucureşti – încheierea din data de 02.06.2006 în dosarul nr. 17196/299/2006.     
În numărul 12 (decembrie) 2008 al Revistei România Apicolă, editată de  A.C.A. din România, s-a anunţat faptul că, pe data de 02.04.2009, va avea loc Congresul asociaţiei. Totodată, s-a adresat şi invitaţia de depunere a candidaturilor pentru funcţia de preşedinte al A.C.A din România până la data de 31.01.2009.
Subsemnaţii am depus în termenul prevăzut cererea de candidatură însoţită de documentaţia necesară.
Ulterior, am primit din partea A.C.A din România adresele având numerele: 195/10.03.2009 (Chirilă Aurelia), 193/10.03.2009 (Siceanu Adrian), 194/10.03.2009 (Măgdici Maria) prin care ni s-a adus la cunoştinţă faptul că fost respinsă cererea noastră de participare, în calitate de candidaţi, la alegerile pentru funcţia de preşedinte al A.C.A. din România.
Măsurile dispuse sunt ilegale şi arbitrare, atât din punct de vedere procedural, cât şi referit la temeinicie, considerente pentru care am formulat cerere de anulare a acestora şi de constatarea a dreptului de a participa la alegeri.
În motivarea cererii am invocat încălcarea unor drepturi fundamentale - egalitatea, dreptul de a alege şi a fi ales, fiind încălcate dispoziţiile constituţionale şi cele menţionate în Convenţia Europeană a Drepturilor Omului privind interzicerea discriminării, libertatea de asociere, de exprimare, liberul acces la justiţie. 
Modul abuziv în care s-a procedat rezidă şi din modalitatea în care au fost comunicate măsurile de respingere a candidaturilor. Deşi cererile şi documentaţiile au fost depuse până la data de 31.01.2009, măsurile de respingere au fost comunicate la data de 10.03.2009, dată foarte apropiată de cea stabilită pentru alegeri – 02.044.2009, astfel încât perioada rămasă să fie insuficientă pentru a fi soluţionat un eventual demers prin care am fi contestat respectivele măsuri.   

Deşi am solicitat anularea de către instanţă a măsurilor de respingere, este evident că cererea subsemnaţilor nu va putea fi soluţionată irevocabil până la data de 02.04.2009 (data alegerilor).
În aceste condiţii, neavând posibilitatea de a participa la alegeri, subsemnaţii am fi grav prejudiciaţi, iar o soluţionare a cererii noastre ulterior alegerilor nu ar mai prezenta acelaşi interes.
Pentru aceste considerente, apreciem că se impune suspendarea alegerilor, măsură ce poate fi dispusă pe cale de ordonanţă preşedinţială, fiind îndeplinite condiţiile legale – vremelnicia şi urgenţa determinată de necesitatea prevenirii producerii unui prejudiciu.     
În drept ne întemeiem cererea pe disp. art. 581 şi urm. C.pr.civ.
Anexăm dovada achitării taxei judiciare de timbru şi timbrul judiciar aferent.

SICEANU ADRIAN,
CHIRILĂ AURELIA,
MĂGDICI MARIA,
Prin Av. VICTORIA PATIT
Cu împuternicire specială
de a semna acţiunea

DOMNULUI PREŞEDINTE AL JUDECĂTORIEI SECTOR 1 BUCUREŞ

D006

Circulara catre filialele din tara
  A SE CITI CU MARE ATENTIE :

D006

Mai baieti problema este urmatoarea,indiferent ce "clica" are domnul doctor Dragos Gavrila,cu surprindere,eu venit incepator in acest domeniu si care de cateva zile tot urmaresc discutiile astea, pot sa va spun urmatoarele:   
     -aproape toti care il blameaza pe domnul Gavrila sunt semianalfabeti (cititi raspunsurile date si o sa vedeti ca este o realitate si nu sunt doar greseli  la tastare) si "fara 7 ani de acasa";
    -TOTI APARATI O CAUZA PIERDUTA,adica niste oameni care nu au facut nimic pentru apicultura, dar au corupt in jur incepand cu stuff-ul propriu si terminand cu unii sefi de filiala pe care i-a transformat in "sclavi" sau chiar mai rau.
     Noi cei tineri (24 de ani in cazul meu), nu dorim ca apicultura dominata in trecut de profesori, ingineri, avocati, oameni de stiinta, etc. sa ramana pe mana unor betivi, curvari, escroci, etc.
     Vrem sa treaca pe mana unor adevarati apicultori, care, chiar daca au clase cat trenul, macar de la care sa ai ce invata.Vrem ca atunci cand mergem la un ACA judetean sa putem cumpara tot ce dorim din domeniul apicol nu cu 30-50% adaos comercial pentru a plati salariile de barosani ale unora.Acum le cumparam prin diferite firme de buzunar si asta spune tot, mai ales ca pretul este cu 20-30% mai mic decat la ACA.
     Nu vrem schimburi valutare, chiloti si altele in spatiile unde ar trebui sa intre numai apicultori si doritori de produse apicole.
     Cat despre combinatul apicol...din cate cunosc eu de 2 ani de cand am intrat in acest domeniu, pretul dat de cei ce pastoresc acest combinat a fost mereu mai mic decat cel oferit de procesatori.
     Nu e cazul sa stiu de ce combinatul da un pret mai mai mic, cand au investitii mai mari decat "puricii" mici care nu dispun de aceste sume, ar trebui sa dea cu 0.5-1 RON peste acestia?Nu cumva aceasta diferenta intra in buzunarele unora?Ce parere aveti voi cei care sustineti actuala conducere?
     Cat despre bombardarea unui om, care din cate am inteles este doctor, am urmatoarea parere:NU CUMVA SI ACEST DOMN PUTEA SA AIBA MAI MULTI STUPI SI MAI BUNI, MAI PE PLACUL CELOR CE II CUNOSC GOSPODARIA,  DACA AR FI FOST AJUTAT DE CEI CE TREBUIAU SA NE SUSTINA???
:uimit:  :uimit:  :uimit:  :uimit:  :uimit:  :uimit:  :uimit:

Donbazil

Sal'tare!
Domnule Dragos!
Am o rugaminte: - Daca exista o Ordonanta Presedentiala care suspenda Congresul ACA din 2 aprilie, - postati-o sa fie vazuta de toti uzerii...
- Daca , dupa cate cunoasteti Dvs. Congresul nu se tine, care e motivul?
- Daca eu, ca delegat la Congres, care fac aproape 600 Km. pana la Bucuresti, vreu sa fiu corect fata de toti apicultorii din tara asta si votez Presedintele; Pe cine votez si de ce anume?
        Nu mai voiam sa intru pe acest forum,( desi sunt inregistrat de multa vreme, da' nu-mi placea nivelul unor discutii), dar am facut-o special pentru Dvs. - sa va aflu parerea, scurt si la obiect.
Nu ma intereseaza ce au postat altii despre Dvs. Eu v-am simpatizat si v-am inteles  pe undeva...Dar.... Astept raspuns!
Sal'tare! Numa' bine si rau la nime'  !
Donbazil - Faget. :hi:

D006

Iar ai postat aici MAI SLUGA?  Poate ti-o arunca si tie vreun os dar mai astepta.
De apicultura nu stii sa scrii ca nu stii nimic .ESTI VARZA IN DOMENIUL ASTA. Sa vedem de maine incolo ce vei mai scrie?