foto Gore

Creat de gore, Februarie 11, 2009, 10:13:39 PM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee

De ce ai 2 corpuri iarna? Ce metoda folosesti?

gore

Salut. Metoda cat peste cuib cu inaltator de 7 cm. Adica, pentru a intelege voi pune poze si voi explica. Cuibul e jos, impachetat stanga,dreapa cu diafragme duble, una de lemn si una din polistiren extrudat invelita in panza. Stupii sunt cu fund antivaroua si in partea unde nu se afla cuibul, tabla e impinsa pana la capat, doar sub cuib este trasa 1/3 din cuib. Peste corpul 1 am aplicat un cat de 7 cm inaltime (cred ca puisorul ma copiat ca eu am demult asa ceva), deoarece iarna pana in primavara cand da caldura pot aplica deasupra cubului turte mai groase de miere sau proteice si peste acestea vine pusa o folie, apoi o paturica sau salteluta de pasla si peste o salteluta facuta din cartoane exact cat catul. Astfel impachetata familia nu simte aerul rece din catul de deasupra care are in el numai rame goale din care s-a extras mierea. Iernez cu caturile pe stup deoarece am avut experiente fara caturi, cand erau depozitate si invelite iar prmavara le ataca gaselnita. Aceasta metoda de iernare mi-a dat satisfactie, o consider potrivita si are un consum foarte mic de miere fara diaree. Inca o explicatie de ce nu iernez cu catul jos, e faptul ca stupii nu au fund detasabil. Acum o sa postez din arhiva metoda, dar fara poze din interiorul stupului. Cu aceasta ocazie mi-ai dat o idee sa fac poze in stup.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

dan sebastian

Cum v-a mers anul acesta?
De la primul zbor a trecut ceva timp. Sper sa mai vad un filmulet de la dvs. inainte de iernare.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

gore

Ce ziceti de acest adapator.....inca nefinalizat, apa curata de ploaie.
https://www.youtube.com/watch?v=XaONLsMorxc
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

Salutari apicultorilor si La multi ani cu sanatate! Pentru ca nu am mai postat de mult, acum ca am putin timp vin cu ceva noutati din stupina. Mentionez ca nu fac pastoral cu toti stupii. Pozele sunt din 2020,2021.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

Si un loc de recreere in curte.....
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

MirceaCalin

Frumos !
Nu-s cam grele magaziile de 1/1 ?
Mi-e cam groază numai când mă uit la ele...

gore

Sa stii ca sunt cam grele, dar am un suport din lemn la nivelul stupului fara cat pe care il tin dupa mine, facut exact cat un corp. Cand am nevoie sa dau catul la o parte, il ridic putin si il mut in lateral. La extras miere, iau rama cu rama din cat,iar cand raman 3-4 rame il mut. Nu extrag mierea din corpul de jos niciodata.Nefacand pastoral, rar am ocazia sa blocheze sus, desi anii din urma am avut cativa stupi in situatia data cu 2 caturi.AM folosit caturi mici, dar am trecut pe cele 1/1 deoarece rotesc usor ramele din cuib cu cele din cat goale.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

dan sebastian

Ce tip de taiere folosesti la via pe spalier ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

gore

Salut. Vin cam tarziu cu raspunsul, nu intru zilnic pe net, tai via personal, via e hibrida, soi negrufolosesc o taiere in Cep – este formațiunea lemnoasă scurtă, ce rezultă din scurtarea coardei la 2-3 ochi. Poate fi cep de rod, înlocuire, siguranță sau de rezervă;Totodata las si Călărașul – acea formațiune lemnoasă pe care o întâlnim de regulă la vițele conduse în forme joase și se recurge la această formațiune doar când butucul nu are brațe suficiente. Sper ca am fost inteles, practic e mai simplu cand vezi cu ochii tai.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

dan sebastian

Multumesc !
Am inteles, dar nu in profunzime. Dupa ce mai studiez un pic pe net sper sa pricep tot. Am urmarit pe dl. Ursu (nu cel cu stupii) si mi-a placut mult sistemul Guyot.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

NYK74

Citat din: gore din Ianuarie 10, 2022, 03:13:38 PMSi un loc de recreere in curte.....
[/quote non]





Foarte frumos Foișorul,iar lalelele înflorite au îmbogățit și mai tare peisajul.