Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

filip

Ma sochezi:
"Anul asta nu vreau sa extrag nimic"
Adica care ar fi viziunea ta,mergi pe inmultire intensiva?
Nu am vazut roi formati pentru a intra viabili in iarna.
Blocarea cuiburilor cu miere va fi o problema.O regina fie ea cat de buna nu poate ponta intr-un cuib blocat.
Ponta redusa duce la stup slab din care doresti ori ba sa faci roi.
Nu am inteles de ce nu ai echilibrat stupii daca nu mergi pe miere?
Sunt multe necunoscute...............
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Pustu

Citat din: pistol28 din Mai 24, 2015, 08:45:54 AM
... învaţă din propriile greşeli şi îi lipseşte egoismul, arată şi la alţi începători ce a păţit el, ca aceştia să fie scutiţi de surprizele neplăcute pe care acesta le-a trăit ...
Nu cred ca o puteam zice mai bine .
Majoritatea celor care posteaza filmulete doar se lauda . Probabil ca au si cu ce . Si zic : " faci asa si pe dincolo " si mai la final zic [ poate nu prin vorbe ]" daca vrei sa cumperi ma contactezi ..." . Stau si intreb : pai daca m-ai invatat de ce as mai vrea sa cumpar ? Pana si domnul Daniel Calmus , care de altfel i-l stimez si abia astept sa posteze un filmulet nou , i-mi arata mie o familie in luna februarie cu 14 rame de albine . Si fara nici un comentariu . Nu cred ca exista pe lumea asta regina care sa sustina 14 rame de albina in luna februarie , stranse bine pentru ca domnul Daniel Calmus e un profesionist si nu ar lasa rame goale in cuib . Dar ce stiu eu ?!
Am mai zis , nu vreau sa invat pe cineva ceva pentru ca nu stiu mai nimic . Incerc sa filmez tot ce fac si sa " cersesc " sfaturi pe unde apuc . Nu garantez ca o sa le urmez intocmai dar sigur ma voi inspira din ele . Si pentru toate VA MULTUMESC . Faptul ca  cineva se inspira din sfaturile pe care le primesc eu sau chiar din filmele mele nu poate decat sa ma bucure .
Multa sanatate si numai bine .
ps : Cand am inceput sa postez am zis ca atunci cand ma voi supara pe un apicultor care imi raspunde la mesaje ma voi lasa de albine . Momentan vreau sa ajung la 500 :rotfl:
ps2 : am zis apicultor =))

Pustu

Citat din: filip din Mai 24, 2015, 11:58:26 AM
Ma sochezi:
"Anul asta nu vreau sa extrag nimic"
Adica care ar fi viziunea ta,mergi pe inmultire intensiva?
Nu am vazut roi formati pentru a intra viabili in iarna.
Blocarea cuiburilor cu miere va fi o problema.O regina fie ea cat de buna nu poate ponta intr-un cuib blocat.
Ponta redusa duce la stup slab din care doresti ori ba sa faci roi.
Nu am inteles de ce nu ai echilibrat stupii daca nu mergi pe miere?
Sunt multe necunoscute...............
Imi vin 10 regine pe 5 iunie , sper . Cuiburile nu sunt blocate . Am turnulete . Problema e ca reginele au pontat peste tot , adica in 3 corpuri . E un pic varza situatia , dar nu am afirmat ca le stiu pe toate . Nu sunt adeptul echilibrarii . La culesul meu din stationar ma gandesc serios sa fur culegatoare si sa-i fac pe cei tari , beton , si pe cei slabi roi . Dar asta la anul .
Multa sanatate si numai bine .
Sa traiesti nea Filip

crisian-nicolae

Dar de ce nu anul acesta??? :uimit:

oroles

Pune mana si scoate mierea. Nici eu nu am iesit bine cu toti din iarna dar tot am scos ceva. Da-le de lucru si nu le invata puturoase. Tu daca ai mancare si bautura in frigider te mai duci la munca? Asa e cum zice domnul filip. Cuiburile se blocheaza. Am spart din 2 in 2 cu foite si mi le-au cladit unii in 2-3 zile si au bagat si miere blocand cuibul. Asa ca am mai dat rame. Desi am extins la maximum tot m-am trezit cu botci. Anul acesta este bunisor spre bun pentru apicultura.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Pustu

Citat din: crisian-nicolae din Mai 24, 2015, 03:31:08 PM
Dar de ce nu anul acesta??? :uimit:
Pai pana la rapita de anul viitor nu mai am nici un cules . Daca o mai fi rapita . Doar o garla de unde sper sa mai aduca ceva polen .
Multa sanatate .

Pustu

Citat din: oroles din Mai 24, 2015, 04:56:01 PM
Pune mana si scoate mierea. Nici eu nu am iesit bine cu toti din iarna dar tot am scos ceva. Da-le de lucru si nu le invata puturoase. Tu daca ai mancare si bautura in frigider te mai duci la munca? Asa e cum zice domnul filip. Cuiburile se blocheaza. Am spart din 2 in 2 cu foite si mi le-au cladit unii in 2-3 zile si au bagat si miere blocand cuibul. Asa ca am mai dat rame. Desi am extins la maximum tot m-am trezit cu botci. Anul acesta este bunisor spre bun pentru apicultura.
Miercuri ajung la stupina si daca au blocat o sa mai dau rame . De scos nu stiu ca e o munca degeaba . Nu am miere curata . Nu pot sa o vand . Nu pot sa o mananc . Au prins si ceva tratamente ramele alea cu sirop . Si pe urma trebuie sa le-o dau tot lor . Asa mai bine o las in rame . Cu claditul e cam tarziu pentru mine . Dar am de gand sa mai dau ceva sirop si sa mai cladesc si eu cateva rame .
Multa sanatate .

oroles

Citat din: Pustu din Mai 24, 2015, 06:18:32 PM
Miercuri ajung la stupina si daca au blocat o sa mai dau rame . De scos nu stiu ca e o munca degeaba .
Nu am miere curata .

Cum adica nu ai miere curata? Tratamentele cu VF sau alte produse pe baza de amitraz sunt retinute in miere nu mai mult de 2 saptamani. Daca ai facut acum 2 saptamani tratamente, poti extrage. Daca ai dat antibiotice atunci treaba se complica... Daca zici ca ai dat zahar, sa stii ca mierea respectiva este foarte buna si sansele ca zaharul sa fie transformat in miere cresc pe masura ce creste si cantitatea de sirop data. Oricum tine cont ca pe parcursul unui an un stup produce miere in cantitati mai mari de 90-100 de kg, din care mare parte se duce pe puiet. Un procent foarte mic de miere este stocata. Sansele ca mierea extrasa sa fie din zahar sunt mici. Doar daca ai hranit cu galeata.

CitatCu claditul e cam tarziu pentru mine . Dar am de gand sa mai dau ceva sirop si sa mai cladesc si eu cateva rame .
Multa sanatate .
In iulie mai prinzi o perioada buna de cladit. Este cunoscut ca in iunie urmeaza o pauza. Exista plante multe care infloresc in iulie si atunci poti sa mai cladesti. Cu zahar ai sanse sa cladesti multe rame.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Citat din: oroles din Mai 24, 2015, 06:42:35 PM
Daca zici ca ai dat zahar, sa stii ca mierea respectiva este foarte buna si sansele ca zaharul sa fie transformat in miere cresc pe masura ce creste si cantitatea de sirop data.

Ceva foarte interesant. Nu stiam ca daca albinele primesc o cantitate mare de sirop il transforma in miere. Oare asa sa fie?

filip

Citat din: bucovineanu din Mai 24, 2015, 07:02:54 PM
Citat din: oroles din Mai 24, 2015, 06:42:35 PM
Daca zici ca ai dat zahar, sa stii ca mierea respectiva este foarte buna si sansele ca zaharul sa fie transformat in miere cresc pe masura ce creste si cantitatea de sirop data.

Ceva foarte interesant. Nu stiam ca daca albinele primesc o cantitate mare de sirop il transforma in miere. Oare asa sa fie?
Asta e efectul celor care au sustinut ca "orice sirop trecut prin gusa albinei este miere".Atunci siropul era subventionat de stat si vandut de procesatori.
Acum tipa ca se regaseste in miere acest narav promovat de ei.
A se vedea ce scriam eu atunci .
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

oroles

Domnule Bucovineanu, o asemenea discutie ar dura mult si nu am timpul necesar. In plus m-am lasat de sportul acesta.  =)) Raman la parerea ca din punct de vedere chimic, diferentele nu sunt atat de mari intre mierea din zahar administrat albinelor si mierea din nectar. Si nectarul si siropul au cam acelasi continut chimic. Din unele perspective mierea din zahar este o miere falsificata si nu contest asta.

Ideea mea era ca pentru a obtine o miere din zahar e nevoie de cantitati mari de zahar. Presupunand ca un stup a produs pe parcursul unui an (atat ca miere marfa cat si pentru propriul consum) circa 100 de kg de miere din care stuparul i-a administrat, pentru stimulare circa 5 kg de zahar (desi zic eu e mult), rezulta ca 5% din mierea marfa valorificata de stupar are sansele de a fi miere de zahar. Zic eu ca e bine.

Ca o parte interesanta, saptamana aceasta la emisiunea "Ce se intampla doctore?" au mentionat ca mierea "se poate falsifica prin administrarea zaharului la albine", ceea ce e corect. Au spus si cum se determina prin proceduri simple daca s-a procedat asa. Iei o lingurita mica de miere si o torni imprastiat intr-un pahar cu apa. Daca se imprastie si se dizolva in loc sa se depuna pe fund, atunci sigur  e miere din zahar. Totusi, sa facem diferenta intre natural si bio. :wink:
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Pustu


bucovineanu

Daca ar fi adevarat ca albinele transforma in miere zaharul dat in cantitate mare albinelor, nu ar mai fi nevoie ca albinele sa culeaga nectar din natura. Le indopam cu zahar in tot sezonul activ si extragem mierea. Ori mierea contine peste 400 de elemente, iar ce rezulta din prelucrarea zaharului de catre albine nu este altceva decat zahar invertit.
Si eu folosesc zahar in hrana albinelor, am spus de multe ori cum procedez si am explicat de ce fac acest lucru, dar o fac numai la hranirea din toamna. Sa nu-i inducem in eroare pe cei care vor sa se apuce de apicultura spunandu-le ca e suficient sa hraneasca intensiv albinele cu zahar pentru a obtine miere.

Cristel

#748
Oroles, ma uimesti prin afirmatia de mai sus! "Raman la parerea ca din punct de vedere chimic, diferentele nu sunt atat de mari intre mierea din zahar administrat albinelor si mierea din nectar" CHIAR ASA? Una este nectarul secretat de flori si altceva este siropul facut din zahar sau alta melasa! Poate vrei sa spui ca pentru hrana albinelor nu e prea mare diferenta, dar cand vorbim de MIERE, e important ca aceasta sa fie conform definitiei de mai jos:
Mierea este "substanţa dulce produsă de albine melifere din nectarul florilor sau din secreţiile care provin din părţi vii ale plantelor sau care se găsesc pe acestea, pe care le culeg, le transformă şi le combină cu substanţe specifice şi le înmagazinează în fagurii din stup". Mierea poate proveni din nectarul florilor şi din mana produsă de purici /afide(mierea de mană), şi este produsul doar al albinelor.
Daca citesti cartile de apicultura, se recomanda ca stimularile sa se opreasca cu ceva timp inainte de marele cules, astfel incat albina sa nu combine siropul administrat pentru stimulare cu nectarul proaspat cules. In plus, nu se extrag ramele din cuib ci doar cele din cat, provenite din culesul intens. Procentul de 5% nu stiu la ce anume se refera cat timp respecti ceea ce se recomanda.
Am vazut adeseori prin piete borcane cu "miere" de salcam la un pret derizoriu. Vizual semana foarte tare cu siropul invertit pe care l-am dat albinelor cand nu aveau rezerve pentru iarna-cum a fost anul trecut, cand salcamul nu a secretat nectar- asa ca era posibil ca "mierea"respectiva sa nu fi vazut o gusa de albina, cel putin. Sa iei zahar cu 2,50 si sa vinzi cu 10 lei, inseamna deja profit de 400%. Nu stiu daca au constiinta cei care au procedat asa, dar apicultorii cred ca nu coboara standardul chiar atat de mult, sa comercializeze ceva ce stiu ca nu este miere.
Natural nu este sa hranesti albina cu sirop de zahar pentru a face "miere marfa" pe care sa o comercializezi ca fiind miere de un anumit sortiment! Aia nu e apicultura, poate fi orice, dar nu apicultura!
Una este sa stimulezi cu sirop, sa le completezi rezervele de hrana pentru iarna si alta e sa vinzi siropul transformat in "miere"!
Pustu are dreptate, el a combinat ramele cu sirop de anul trecut -partial cristalizat - cu mierea de anul asta, asa ca nu are sens sa extraga ceva ce stie ca e "talmes balmes" pentru consum/comercializare dar o poate face pentru a da front de lucru reginelor si pentru deblocarea cuiburilor
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Cristel

Citat din: Pustu din Mai 24, 2015, 12:13:22 PMPana si domnul Daniel Calmus , care de altfel i-l stimez si abia astept sa posteze un filmulet nou , i-mi arata mie o familie in luna februarie cu 14 rame de albine . Si fara nici un comentariu . Nu cred ca exista pe lumea asta regina care sa sustina 14 rame de albina in luna februarie , stranse bine pentru ca domnul Daniel Calmus e un profesionist si nu ar lasa rame goale in cuib . Dar ce stiu eu ?!
Pustule, poate fi foarte adevarat ceea ce ai vazut in filmele lui Daniel daca ai rabdare si te ocupi de albine si nu de numarul de cutii insirate prin gradina! El le-a strans bine in toamna, regina lui nu trebuie sa faca efort in luna februarie, ce vezi in stup in luna februarie poate fi o unificare facuta in toamna (dupa cum bine stii, albinele de toamna traiesc pana la 6 luni). Daca tu lasi 4 rame in cuib vrei sa scoti cu ele 30 kg de miere in mai? Sa fim seriosi, citeste Malaiu - Sporirea productiei de miere si pe urma pune in aplicare ceea ce ai citit. Invidia nu e o trasatura buna si nici suspiciunea ca altii "regizeaza" stupi bine populati. Dupa ce vei capata experienta vei vedea ca se poate si altfel.
Sanatate si spor in toate!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)